Ознака: 2020

ДУБАИ ГО ОТВОРИ ЕКСПО 2020-21 ОТКАКО ПРЕТВОРИ ПУСТИНА ВО ФУТУРИСТИЧКИ ПЕЈЗАЖ

Post Views: 0 По осум години планирање, една година одложување и потрошени милијарди долари, првиот Светски саем (Експо) на Блиски Исток се отвори синоќа во Дубаи, со надеж дека ќе привлече голем број туристи и инвеститори во наредните шест месеци. Не така одамна, просторот од 438 хектари беше пустина, која во меѓувреме беше претворена во футуристички пејзаж со роботи, метро станица и павиљони од милиони долари, сето тоа изградено од евтина мигрантска работна сила. Владата на Дубаи потрошила седум милијарди долари на екстравагантниот настан, кој има традиција од 1851 година.Организаторите...

Continue reading

Убиствата во САД се зголемија за речиси 30 отсто во 2020-та година

Post Views: 0 Убиствата во САД се зголемија за речиси 30 проценти минатата година во споредба со 2019-та година, дел од севкупниот пораст на насилниот криминал во земјата, објави Федералното биро за истраги-ФБИ. Во својот годишен извештај за статистика на криминалот, ФБИ соопшти дека минатата година во САД биле извршени скоро 1,3 милиони насилни злосторства, што е за 5,6 проценти повисока во однос на 2019-та година и првпат оваа бројка се зголеми во последните четири години. Пријавени се речиси 18 илјади убиства, соопшти ФБИ.Оттаму велат дека се извршени повеќе од 6,4...

Continue reading

УНЕСКО се смилува: имаме рок до февруари 2020

Post Views: 0 Охрид уште неколку месеци нема да биде прогласен „светско наследство во опасност.“ УНЕСКО на конференцијата во Баку Азербеџан ни дозволи дополнителен рок до февруари следната година. Државава и градов ќе добие уште неколку месеци за да ги исполни препораките на реактивната комисија на УНЕСКО за Охридскиот регион дадени во 2017 година. Земјава треба да добие дополнително време пред да се одлучува дали Охридскиот регион ќе добие статус „светско наследство во опасност.“ Од владината делегација на конференцијата во Баку, Азербејџан, информираа дека дел од градбите...

Continue reading

Папата прв го доби дресот со кој Македонија ќе игра на ЕП 2020!

Post Views: 1 Претседателот Стево Пендаровски беше во службена посета на Ватикан и оствари средба со Папата. Во знак на благодарност му подари дрес од Македонија со кој ќе се игра на ЕП, со надеж за среќа и успех. „Папата Франциск прв го добива најновиот дрес на македонската фудбалска репрезентација со неговото име испишано на кирилица. Ова е дресот со кој ќе настапат нашите најдобри фудбалери на претстојното ЕП. Нека донесе среќа, нови успеси и победи на претстојното европско првенство“, истакна Пендаровски. Засега нема информации каде љубителите на фудбалот може да го...

Continue reading

Бектеши: До 2020 година, во нашата земја ќе престојуваат над еден милион туристи

Post Views: 0 Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Струга имаше состанок со претставници на Асоцијацијата на хотели, ресторани, кафетерии и автокампови ХОТАМ, предводени од претседателот Крсте Блажевски. На средбата се разговараше околу подготовките за туристичката сезона и за интересот на граѓаните за користење на мерката на Владата за поддршка на домашниот туризам за работници со ниски приходи, која е со рок за аплицирање до 31.05.2018 година. Министерот Бектеши истакна дека оваа година за месец јануари и февруари во споредба со истиот период минатата година...

Continue reading

Во пандемичната 2020 има помал број склучени бракови и новороденчиња

Post Views: 0 Во пандемичната 2020 година, 352 парови од Охрид заснивале брачна заедница и го кажале судбоносното „да“. Во општина Дебрца пак, се регистрирале 16 брачни заедници. Во истата година, во матичната книга на родени се евидентирани 509 новороденчиња во општина Охрид, а само 5 новороденчиња во општина Дебрца. Според евиденцијата на матичната книги на умрени, 848 охриѓани починале во 2020, а во општина Дебрца 75 лица. Епидемијата со Ковид 19 го намали бројот на склучени граѓански бракови и наталитетот во Охрид во минатата година, покажува евиденцијата на матичната...

Continue reading

Прва виртуелна изложба на фотографии од Богојавление 1990 – 2020 год

Post Views: 0 Богојавление во Охрид во изминатите 30 години низ објективот на охридските фотографи, бележничари на историјата на градот. Фотографиите, од празнувањето на Водици од 1990 до 2020 година,  на Митко Лукан, Владо Паунче Скитник, Владимир Тунтев, Александар Ковачески, Петар Боев, Томе Љушев – Шпанец, Лара, Кристијан Љушев, Емил Јовановиќ, Мега продукција и Стојан Стојановски собрани на едно место во прва Виртуелна изложба. Проектот го смислија и реализираа тројца ентузијасти, проф. Јане Бакрески, компјутерскиот инж. Стефан Спирковски и Илија Ристески од Охридската...

Continue reading

Колку не чинеа природните катастрофи во 2020 година?

Post Views: 0 Германската осигурителна компанија „Мјуних Ре” (Munich Re) соопшти дека природните катастрофи мината година предизвикале штета од 210 милијарди американски долари ширум светот. Најголема штета од природните непогоди е предизвикана во САД. Сумата е поголема за 25 проценти во споредба со 2019 година. Осигурителните загуби бележат раст од 44 отсто односно 82 милијарди долари. Сезоната на урагани во 2020 година беше „хиперактивна” со рекордни 30 бури. Досега рекордна година беше 2005, кога имаше 28 урагани. Топлотните бранови и сушата, што предизвикуваат шумски...

Continue reading

Во чест на 8 декември Денот на Св. Климент Охридски – Патронот на Охрид во НУ Библиотека „Григор Прличев“ им беа врачени благодарници на најредовните читатели за 2020 година

Post Views: 0 Според евиденцијата од Одделот за издавање во категоријата деца и млади ласкавата титула Најчитател и’ припадна на Ања Стефаноска. Таа е осмоодделенка во ОУ „Христо Узунов“ во Охрид и вели дека покрај задолжителните лектири доаѓа во библиотеката и чита и белетристика од домашни и странски автори. Охриѓанката Десанка Коцарева – Беба е пензионерка и денеска ја прогласивме за најредовен и најчитател во одделението за возрасни. Таа вели дека без книга не може и дека чита од како знае за себе. Можеби патот од нејзиното родно Берово до Охрид може да се покрие со...

Continue reading

ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА ЗА ИСПЛАТА НА ПЛАТИ НА ВРАБОТЕНИТЕ ЗА НОЕМВРИ 2020

Post Views: 0 Денес 01.12.2020 година работодавачите започнаа да поднесуваат Барања за финансиска поддршка за исплата на плати за вработените за месец ноември 2020 година БФП-ИП/2, а физичките лица кои вршат самостојна дејност поднесуваат Барање за финансиски средства БФС-СВД/2. Барањата БФП-ИП /2 се поднесуваат преку системот e-Даноци (e-ТАХ) Барањата БФС-СВД/2 се поднесуваат преку системот e- ПДД. Овие Барања може да се поднесуваат заклучно со 10 декември 2020 година, а Управата за јавни приходи, ја потврдува комплетноста на барањето во рок од 3 дена од денот на поднесувањето....

Continue reading

ПРОЕКТ „ПОДВОДНО АРХЕОЛОШКО РЕКОГНОСЦИРАЊЕ НА ДЕЛОВИ ОД ИСТОЧНИОТ БРЕГ ОД ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ВО 2020 ГОД

Post Views: 0 Кон крајот на месец Октомвриуспешно беше реализиран Проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од ОхридскотоЕзеро“ чиј носител беше НУ Завод за заштита на споменицитена културатаи Музеј -Охрид. Целта на проектот беше да се рекогносцираат локациите за кои постоеја индиции за археолошки локалитети и поединечни наоди,да се дефинираат нивните граници, да се позицинира нивната географска местоположба со помош на GPSуреди, но и да сеоткријат нови локалитети, со крајна цел нивно запишување во националниот регистар на културното наследство...

Continue reading

Еуро 2020 раширен по целиот континент

Post Views: 0 Честа за организација на завршницата од Еуро 2020, раширена по стариот континент, ја добија 13 градови од 19 колку што беа во конкуренцијата. Вембли ќе ги угости полуфиналистите и финалистите, додека четвртфиналните натпревари ќе се играат во Рим, Минхен, С.Петерсбург и Баку. -Беше тоа сон кој со овој чин станува стварност, рекол Мишел Платини отварајќи ги победничките коверти. Епилогот на приказната донесе најмногу радост кај англиската делегација заради добивање на организацијата за полуфиналето и финалето од Еуро 2020. Освен тоа Вембли е омилена фабрика...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top