Tag:

f1

Ф1 болидите ќе звучат „секси“ во 2013

Ако претходно постоеа некакви несогласувања околу звукот кои моторите од 2013 ќе ги произведуваат, Алонсо се обиде да ги разубеди фановите во спротивното, додавајќи дека инжињерите ќе направат се што можат за звукот да биде „секси“. Ф1 во 2013 преминува на нисколитражните 1.6 мотори со турбо полначи, а вртежите ќе бидат намалени на 12 000. Лука ди Монтеѕемоло, Берни Еклстоун и уште неколку „фаци“ од Ф1 падокот го поставија прашањето за звукот на новите мотори, а Италијанците од Ferrari дури се спротиставија на воведувањето на овие мотори.Но доколку звукот е во прашање, тогаш Фернандо Алонсо...

Continue reading

knigi

Од секс абер да се немало

Јапонците се нација во изумирање затоа што на младите генерации сексот им е одбивен. Од денешните 127 милиони за 50 години Јапонците може да бидат нација со 95 милиони жители од едноставна причина што на една третина од момчињата на возраст од 16 до 19 години сексот им е одбивен. Возрасните пак, заборавиле што е тоа секс. Кај мажите на возраст од 20 до 24 години, сексот им бил одбивен на 21,5% (11,8% во 2008-та), покажа истражување на Министерството за здравство. Зголемен бил и бројот на девојки кои не се заинтересирани за секс. “Децата треба да ја знаат важноста на контролата на раѓање и опасностите...

Continue reading

Putin

Русија (веќе) не убива предавници

“Свињата“ што ги издаде 10-те руски шпиони во САД нема да биде ликвидирана, порача Владимир Путин, забележувајќи дека Русија ја напуштила праксата на убивање предавници на државата. “Свињата“ што ги издаде 10-те руски шпиони во САД нема да биде ликвидирана, порача Владимир Путин, забележувајќи дека Русија ја напуштила праксата на убивање предавници на државата.Рускиот премиер и поранешен службеник на КГБ, не криел дека во советско време постоеле специјални борбени единици, кои меѓу другото убивале и предавници. “Руските служби веќе долго време не користат такви методи,“ одговорил Путин, прашан...

Continue reading

sara pejlin

Надворешната политика за Сара Пејлин е „шпанско село“

Едно време беше убедена дека Африка е држава а не континет а сега поранешната гувернерка на Алјаска изјавува дека САД “треба да бидат покрај своите севернокорејски сојузници.“ Едно време беше убедена дека Африка е држава а не континет а сега поранешната гувернерка на Алјаска изјавува дека САД “треба да бидат покрај своите севернокорејски сојузници.“Сара Палин гафот го направила во радио интервју, одговарајќи на прашањето што мисли за случувањата поврзани со Северна и Јужна Кореја. “Не верувам дека Белата Куќа ќе излезе со цврста политика за санкционирање на она што би го направила Северна Кореја…...

Continue reading

jabolka

Дали да се лупи јаболкото?

Во Македонија привршува бербата на јаболката а Преспа е регион препознатлив по оваа култура зашто, докажано, климатските услови таму се идеални. Во Македонија привршува бербата на јаболката а Преспа е регион препознатлив по оваа култура зашто, докажано, климатските услови таму се идеални. Но дали само климата доволна, без употреба на пестициди?Не сите, ама кај некои јаболка се забележува вкус, што би се рекло, „на хемија“.Некои произведувачи велат дека прскањето и повеќе од 10 пати е неопходно за да изгледа јаболкото убаво за око, оти таквите постигнуваат цена. За експертите употребата на хемиски...

Continue reading

studenti

Бесплатно студирање во Словенија за македонските студенти

Од следната студентска година, 2011/2012 сите студенти од Западен Балкан плус Албанија ќе можат да студираат бесплатно на сите државни универзитети во Словенија. Од следната студентска година, 2011/2012 сите студенти од Западен Балкан плус Албанија ќе можат да студираат бесплатно на сите државни универзитети во Словенија, изјави за Макфакс, Алан Бергант, Амбасадорот на Словенија во Македонија. „Сега сме во фаза на потпишување на спогодби помеѓу двете министерства, со вашиот министер Тодоров, и се залагаме за мобилност како на студентите така и на професорите,“ рече Бергант и додаде дека се...

Continue reading

Bil Gates

Ништо од милијардите на тато

“Да остане за децата…“ не е нешто што го помислува еден од најбогатите луѓе на денешницата. Бил Гејтс своето вртоглаво богатство планира да го остави на друго место, а не на банкарските сметки на неговите деца. “Да остане за децата…“ не е нешто што го помислува еден од најбогатите луѓе на денешницата. Бил Гејтс своето вртоглаво богатство планира да го остави на друго место, а не на банкарските сметки на неговите деца. Своите милијарди основачот на Microsoft ќе ги намени на борба против сиромаштијата. Но, пред да се загрижите дека неговите деца ќе бидат сиромашни како...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top