Tag:

Нема докази дека млад Французин починал од вакцината – обдукцијата не е завршена

Во моментот на објавување на постот што го рецензираме, врската меѓу вакцината и смртта на момчето не е воспоставена. За случајот има обдукција, меѓутоа таа не е завршена и резултатите не се познати. Поради тоа, не е точно тврдењето дека резултатите од обдукцијата покажале дека станува збор за смрт како последица на вакцината. Исто така, француските медиуми објавуваат дека младиот човек бил вакциниран повеќе од 9 часа пред да доживее алергија, а непосредно пред анафилактичниот шок во ресторан јадел храна за која било познато дека е алергичен. Рецензираме пост на Фејсбук, во кој се тврди дека...

Continue reading

СООПШТЕНИЕ ЗА ОРГАНИЗИРАЊЕ ЈАВНА АНКЕТА И ЈАВНA ПРЕЗЕНТАЦИЈА ЗА ПРЕДЛОГ ДУП ЗА УЗ 2, ДЕЛ ОД БЛОК 2.2 – ОПФАТ 3, ОПШТИНА ОХРИД ПЛАНСКИ ПЕРИОД 2017-2022

Врз основа на член 50 од Законот за локална самоуправа („Сл. весник на РМ“ бр. 05/02) и член 34 од Статутот на општина Охрид („Сл.гласник на општина Охрид“ бр. 08/07 и 01/08), а во врска со член 35 од Законот за просторно и урбанистичко планирање („Сл. весник на РМ“ бр.199/14, 44/15, 193/14, 31/16, 163/16, 64/18 и 168/18) и член 93 од Законот за урбанистичко планирање („Сл. Весник на РСМ“ бр. 32/20), Градоначалникот на општина Охрид, донесе:                                                                                                                                                                                                                                                ...

Continue reading

Теоретичарите на заговор препорачуваат опасен лек – не го употребувајте!

Еден профил на Фејсбук полн со опасни конспиративни теории, на граѓаните им препорачува  лек кој е опасен по здравјето. Според авторот кој стои зад профилот, лекот би требало да ги излекува луѓето од наводните негативни ефекти на вакцината против Ковид-19. Околу ова прашање Вистиномер разговараше со лекарот  Aдурим Фазлиу кој е категорично против употребата на овој лек, при што рече дека неговите ефекти можат да бидат многу сериозни по здравјето. Фазлиу, како и сите научници, секојдневно апелира за масовна вакцинација, ако единствен  „лек” против Ковид-19, пишува Порталб.мк. Објавата на “Aбази...

Continue reading

Шест години старо видео извадено од контекст – Бил Гејтс не зборува за вакцините, туку за ГМО културите

Видеото кое се шири на Фејсбук е од преносот на паневропската медиумска мрежа „Еуроактив” од 2015 година, во Брисел, каде Бил и Мелинда Гејтс зборуваа за нивните инвестиции во генетски модифицирани култури.  Во овој пост неговата тогашна изјава е извадена од контекст и со неа се манипулира дека тој говори за употреба на ГМО во вакцините за деца, што не е вистина. Гејтс зборува за важноста на безбедносното тестирање во прифаќањето на новите технологии. Тој прави споредба меѓу безбедносниот систем за лекови и оној на генетски модифицираните култури. Рецензираме исклучително вирален пост на Фејсбук,...

Continue reading

Уште една „волшебно“ залепена паричка после наводна вакцина – без факти

Како печурки после дожд никнуваат измамите на профили на социјалните мрежи со наводни магнетизирачки својства што ги добиваат луѓето после вакцинацијата со анти ковид вакцините. Во оваа рецензија бележиме уште еден таков пример. Објава на приватен профил на Фејсбук мрежата нуди лажно тврдење дека човекот што е прикажан бил вакциниран со анти ковид вакцината, па потоа можел да си залепи паричка на надлактицата, тому како последица на вакцината. Во објавата само кратко се наведува: Мојот колега после вакцина На фотографијата под ваквата објава се прикажува дел од надлактица на непознат човек,...

Continue reading

Охридско Езеро – извор на питка вода од кој може да зависиме во иднина

До средината на овој век пристапот до вода за пиење ќе биде сериозен предизвик за голем дел од светската популација. Водата како ограничен ресурс ќе станува подрагоцена од нафтата. Неопходно е постојано истражување, следење и заштита на изворите на вода и нивна правилна експлоатација. За охридскиот регион, впечатокот кај граѓаните е дека лежи на вода и никогаш не може да се соочи со недостаток.  Како изворишта на вода се користат: Билјанини Извори, подземна вода од Беј Бунар, Летнички И звори од Рамне, извор Св.Илија од Велгошти, подземна вода во близина на Коселска Река кај Орман, извори кај...

Continue reading

Денес се одбележува Свети Апостол Павле – Павловден

Светата Православна Црква денот по Петровден му го посветила на Светителот Апостол Павле – Павловден. Апостолот Павле во почетокот бил противник на христовата вера и прогонувач на христијаните за подоцна да стане најсилен пропагатор на ова учење. Претходниот ден, иако е посветен на двајцата славни Господови апостоли, сепак се вика Петровден, овој ден е одреден да се слави споменот на Светиот апостол Павле – Павловден. На овој ден именден слават тие што го носат името Павле, Пајо, Павлина и сл. иако и претходниот ден може да се сретне празнување на овие имендени, затоа што претходниот ден се...

Continue reading

Нов инцидент на плажа во Албанија – запалени 60 лежалки во Дримаде

На плажа во албанската приморска област Дримаде, кај Дерми, синоќа изгореле 60 лежалки, а полицијата се сомнева дека пожарот бил подметнат, објавија денеска албанските медиуми. Инцидентот се случил еден час по полноќ и бил формиран истражен тим, пренесува порталот „Балкан веб“. Според порталот „AБЦ Албанија“, постои сомневање дека станува збор за конфликт меѓу сопствениците на барови на плажа околу користењето на плажите во оваа област. Вчера ваква расправија заврши со четирикратно убиство и со двајца повредени, откако две семејства имале нерасчистени односи околу управувањето со плажа кај...

Continue reading

УНЕСКО е заштитен знак на охридско – струшкиот регион, децидни се стручњаците

“Охридско – струшкиот регион е вистинско богатство за УНЕСКО и претставува вистински раритет како единствена локација која е прогласена за светско наследство врз основа на две компоненти – природа и културно наследство. Мора да се работи на промоција на значењето на членството во оваа реномирана организација и на економските и културолошките бенефиции кои произлегуваат од тоа членство не само за Охрид и Струга, туку и за Македонија во целост”. Ова беше заклучокот од синоќешната панел дискусија на експерти, индивидуалци, здруженија на граѓани и претставници на институции во рамки...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top