Tag: вести

Франција го казни Гугл поради непочитување на авторски права за вести

Американскиот технолошки гигант во текот на следните два месеци мора да достави предлози за тоа како ќе ги обесштети новинските агенции и другите медиуми за користење на нивните вести. Доколку не го стори тоа, се соочува со казни до 900.000 евра на ден. Медиумите АПИГ, СЕПМ и АФП го обвинуваат технолошкиот гигант дека не разговарал со нив со добра волја за да се најде заеднички јазик за надоместок за новинарските содржини на интернет, според неодамнешната директива на ЕУ. Случајот сам по себе се фокусира на тоа дали Гугл ги прекршил привремените наредби издадени од антимонополскиот орган, кој...

Continue reading

Претпоставки и коментари наместо да се праша втората страна

Серија различни текстови во прилог на иста видео снимка се појавија на повеќе дигитални медиуми, на кои заеднички именител им е констатирање и коментирање, со инсинуирање на вмешаноста на Радмина Шекеринска, актуелната министерка за одбрана и носистел на листата во Изборната единица број пет, од коалицијата „Можеме“. Го реценцираме текстот на vecer.mk, насловен :„Боки по дома со другарките Катица и Радмила (фото+видео)“, во кој сајтот информира дека на социјалните мрежи се појави фотографија и видео на неправосилно осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13, во друштво на, како...

Continue reading

Пласирање лажни вести под превезот на „анонимни извори“

Пишува: Соња Рилковска Рецензираме вест објавена на порталот Охрид24 на 04.07.2020 под наслов „Лазе Таневски сменет од шеф на изборниот штаб на СДСМ?“. Насловот е поставен во прашална форма, но не е одговорено во текстот што се пласира. Уште во првиот пасус се спинува лажна информација, со која непознатиот автор тврди дека Танески е сменет од позицијата шеф на изворен штаб, користејќи ја добро познатата фраза со повикување на свои високи партиски извори, кои редовно остануваат анонимни. Веста воопшто не е точна, за што СДСМ веднаш објави демант со кој ги негираше информациите на Охрид 24: Не...

Continue reading

Добри вести од Германија, извршена е трансплатанцијата кај Сара, таа се чувствува добро

Неколку месечната акција и вистинска мобилизација на охриѓани, но и на целата држава и сите добри луѓе ширум светот, на 12-ти овој месец беше крунисана со зафатот кој беше извршен врз 15-годишната Сара Настеска од Охрид. – Пред два дена, на 12-ти декември се изведе трансплантацијата која се одвиваше во две фази. Прво од братот на Сара, Виктор беше земен потребниот примерок односно коскена срцевина, врз кој потоа беа извршени медицинските процедури и прилагодувања на истиот, а потоа истиот беше трансплатиран врз Сара. Во моментов таа е добра и позитивна. Сега, следува период на адаптација...

Continue reading

Лоши вести за планетава

Оваа година веројатно ќе биде најтоплата година од прединдустриската доба, објави во Женева Светската метеоролошка организација (WMO). Поради глобалното затоплување и силниот феномен Ел Нињо просечните глобални температури оваа година ќе бидат за еден степен над оние забележани помеѓу 1880 и 1889 година, објави климатската агенција на Обединетите нации. Површината на океаните, исто така, достигнале рекордни температури, а концентрацијата на штетни гасови во атмосферата го преминале прагот од 400 честички на милион во оваа година. “Тоа се лоши вести за планетата”, рекол генералниот секретар на...

Continue reading

Светска агенција почна со новинари – роботи

Светската агенција Associated Press уште пред шест месеци најави, а потоа и го имплементира системот во кој за пишување статии користи “новинари роботи”. Имено, програмата е осмислена на начин така што пишува статии за работните резултати и известувањата од компаниите, за новинарите да имаат повеќе време за следење на трендовите, пронаоѓање нови приказни и ексклузивни вести. Програмата се вика “Automated Insights” и секој квартал објавува околу 3.000 вести од бизнисот и известувањата од компаниите, а таа бројка од ден на ден расте сѐ повеќе. Кварталната добивка, кога е во прашање бизнис известувањето,...

Continue reading

ugostiteli

Македоснките угостители бараат помал ДДВ

Намалување на ДДВ за храна во рестораните, субвенции, наменско трошење на туристичката такса, ова се дел од барањата на Здружението за угостителство и туризам, пренесува 24 Вести. Од Здружението укажуваат дека поради високите трошоци, угостителите работат со намален профит. Од Здружението велат дека и покрај порастот на цените на енергенсите, угостителите нема да ги зголемат цените на услугите, иако работат со намален профит.Во меѓувреме, угостителите со Македонската музичка индустрија ја договорија месечната тарифа што треба да ја плаќаат хотелите и рестораните за пуштање музика од домашни...

Continue reading

Лоши вести за љубителите на порнографијата

По студијата која покажала дека луѓето кои гледаат порнографски содржини стануваат мрзливи, еве уште едно истражување на слична тема. Имено, новото истражување носи потенцијално лоши вести за љубителите на порнографските содржини – мажите кои редовно гледаат порно материјали имаат помали мозоци. Така покажала студијата на институтот Max Planck во Берлин објавена во научното списание Jama Psychiatry. Научниците со магнетна резонанца снимиле 64 мажи на возраст од 21-45 години. Се покажало дека тие кои често гледаат порнографија имаат помал стриатум – дел од невролошкиот систем поврзан со сексуалното...

Continue reading

Измамниците не седат со скрстени раце

Кога се појавуваат потенцијални катастрофи, на измамниците можат да им донесат големи заработки. Додека и понатаму се трага по авионот на малезиската авио-компанија кој мистериозно исчезна пред десетина дена, некои измамници одлучиле да ја искористат оваа прилика и да заработат пари ширејќи линкови со лажни вести за тоа дека авионот е пронајден. Станува збор за слично сценарио како и порано во разни трагедии, како што беа цунамите во Јапонија или земјотресот на Филипини, кога по интернет се проширија лажни линкови со наводни вести поврзани со овие трагедии (наместо вести, тие страници често...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top