Tag: јапонски

Со јапонски искуства ќе се изнаоѓаат мерки за заштита на Охридското Езеро

Со јапонски искуства ќе се изнаоѓаат мерки за заштита на Охридското Езеро. Езерото Бива во Јапонија е многу слично на охридското по своите карактеристики, па затоа, јапонските научници ќе им ги пренесат своите искуства на македонските колеги, како тие се справиле со загадувањето на овој природен воден ресурс. Јапонски научници ќе ги споделат своите искуства со нивните македонски колеги во областа на заштита на едно од најпознатите нивни езера, а тоа е езерото Бива. Ова природно езеро е национално богатство на Јапонија заштитено со закон и меѓународни конвенции и организации, меѓу кои и УНЕСКО....

Continue reading

Ултиматумот истече, убиен e и вториот Јапонец

ISIS објави видео од егзекуцијата и на вториот јапонски новинар Милитантите на Исламската држава објавија видео од егзекуција и на вториот јапонски новинар, а се утврдува автентичноста на снимката. Kenji Goto, ако се верува на снимката од Исламската држава, е егзекутиран како и неговиот сонародник Haruna Jukawa пред една седмица, јавува Reuters. Јапонската влада се обидува да ја утврди автентичноста на снимката која е објавена на интернет. Нивниот портпарол го осуди овој чин, пишува Sky News. Да потсетиме, Haruna Jukawa е погубен по истекот на ултиматумот кој милитантите на Исламската држава...

Continue reading

Јапонците се погрижиле за осамените

Сите оние кои не можат да најдат девојка, нема повеќе да бидат осамени Една јапонска компанија направила толку реални кукли за секс што на прв поглед е невозможно да се каже дали станува збор за жена или кукла. Иако се занимаваат повеќе време со производство на кукли за секс, сепак го подигнале нивото на нова граница. Новата колекција на кукли е направена од најквалитетен силикон и со кожа скоро идентична на човечката. Куклите се викаат “Dutch Wives” што на јапонски е синоним за кукла за секс, а производителите велат дека –  “кога еднаш ќе купите наша кукла, повеќе нема да посакате права...

Continue reading

arhitekti

Студентите од летната школа за архитектура се запознаваат со архитектонските црти на Охрид

Второ издание на летната школа за архитектура која се организира во Охрид. На оваа летна школа, предавачи се еминентни јапонски, хрватски и македонски архитекти. 33 студенти од 9 различни земји дел од годинешната летна школа за архитектура. Студентите од Полска, Украина, Русија, Словенија, Хрватска, Србија, Велика Британија и Република Македонија деновиве како дел од школата се запознаваат со карактеристичните архитектонски црти на градов. Главни предавачи на школата се еминентните јапонски архитекти од Токио, Јошихару Цукамото и Момојо Каиџима, како и хрватските архитекти Винко Пенезиќ и Крешимир...

Continue reading

Два преседани истовремено

Прв пат во својата историја Прв пат во својата историја, поставиле жена како член на управен одбор на Хонда и еден странец за оперативен директор на компанијата. Како што се наведува во соопштението на Хонда, во управниот одбор на компанијата ќе се придружи технолошкиот експерт Хидеко Куни (66), а Бразилецот со јапонско потекло Исао Мицогучи, кој веќе 30 години раководи со работењето на Хонда во Јужна Америка, е именуван за нов оперативен директор на компанијата, пренесува AP. Јапонската компанија се најде под критики дека промовираат само јапонски државјани, и ова е за прв пат да се направат...

Continue reading

ezero

Јапонците ќе му помагаат на Охридското езеро

Со јапонски пари ќе се изработува Физибилити студија за рехабилитација на колекторскиот систем околу Охридско Езеро на македонска страна. Јапонската Агенција одобри неповратни финансиски средства и експертиза за изработка на Физибилити студија за рехабилитација на колекторскиот систем околу Охридско Езеро на македонска страна. Работата на Студијата започнува во Април /Мај оваа година. Тоа е позитивна вест и огромен чекор за напредок кој произлезе од нашата заедничка работа и од испратената апликација од македонската страна.Јапонската Агенција е подготвена сразмено на своите процедури да оддели...

Continue reading

ostrov

На јапонците им се „роди“ остров

Нов остров со пречник од околу 200 метри се појави во Тихиот океан во близина на ненаселениот јапонски остров Нишиношима, по ерупцијата на подводен вулкан. Нов остров со пречник од околу 200 метри се појави во Тихиот океан во близина на ненаселениот јапонски остров Нишиношима, по ерупцијата на подводен вулкан. Јапонската метеоролошка служба, огромен облак од чад се дигнал над морето, по што се појавил островот. Агенцијата не ја исклучува можноста ерупцијата да трае подолго време, па издаде предупредување до авионскиот и бродскиот сообраќај во тој регион. Островот се појавил на 1000 километри...

Continue reading

Aleksandar Petreski

Јапонски цреши за спомен на Тоше

Во спомен на Тоше Проески денеска во Охрид беа засадени 26 јапонски цреши. Во спомен на Тоше Проески денеска во Охрид беа засадени 26 јапонски цреши. Садниците се обезбедени во соработка помеѓу локалната и ЈП Македински шуми од Охрид. Во знак на почит и сеќавање на ликот и делото на Тоше Проески, денеска беа засадени 26 садници Јапонска цреша. Оваа бројка воедно ги симболизира годините на прерано загинатата музичка ѕвезда. Садниците од јапонски цреши локалната ги обезбеди во соработка со Јавното претпријатие „Македонски шуми„. Во контекст на оваа пригода, градоначалникот Петрески истакна: „Споменот...

Continue reading

donacija japonski creshi

Јапонски цреши ќе го красат Охрид

Донација од садници на јапонски цреши, ќе го означи чинот на продлабочување на пријателството помеѓу нашата земја и Јапонија. Донација од садници на јапонски цреши, ќе го означи чинот на продлабочување на пријателството помеѓу нашата земја и Јапонија. Нови садници на Јапонски цреши, од денеска ќе го красат плоштадот на градот. Паркот покрај споменикот на браќата Кирил и Методиј, е местото каде беа засадени дрвцата кои се подарок од јапонскиот филозоф Даисаку Икеда, преку неговата фондација во Токио. „Овие садници имаат култно значење во нивната матична земја, а секако и овде кај нас ќе добијат...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top