Tag: што

ВМРО ДПМНЕ

ВМРО ДПМНЕ: Ветените проекти се исполнуваат во континуитет

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ  на прес конференцијата од СДСМ. Реакција на OK на  ВМРО-ДПМНЕ  на прес конференцијата од ОО на СДСМ Охрид. Реакцијата Ви ја пренесуваме во целост. Јавни испади, гафови  и неупатеност за активности кои се случуваат во Охрид а се од  јавен интерес,   се  вообичаени за   советниците  и членовите  на СДСМ кои  и со денешната прес конференција покажаа дека се “безделничари“ или во најблага форма  гости во градов кои  по кој знае кој пат  јавно признаа дека ништо добро не направиле во  Охрид  и потсетија на пустошот што  го оставија  зад себе.   СДСМ  го критикува домаќинското,...

Continue reading

deca

Алармантни деформитети кај новата генерација основци

Oткриени нови деформитети на мускулно скелетниот систем при преглед на новата генерација петтодделенци. Откриени нови деформитети на мускулно скелетниот систем при преглед на новата генерација петтодделенци.  Новите испитувања се поалармантни од претходните спроведени во охридските основни училишта пред 6 месеци, вели Јован Каланоски, кинезитеравпет, вклучен во проектот за откривање на деформитетите кај основците заедно со група професори по физичка култура и образование, поддржан од Локалната самоуправа. Само кај три до четири деца од секој клас не се евидентирани девијантни промени на мускулно...

Continue reading

Lionel Mesi

Лионел Меси знае што сака

Аргентинскиот фудбалски ас Лионел Меси повторно ја отфрли тезата дека повеќе сака да освојува трофеи и да игра за Барса отколку за Аргентина. Аргентинскиот фудбалски ас Лионел Меси повторно ја отфрли тезата дека повеќе сака да освојува трофеи и да игра за Барса отколку за Аргентина. Иако има само 22 години, Меси во кариерата веќе има освоено голем број на клубски трофеи, три наслови шпански првак, два од Лигата на шампионите, еден Куп на кралот како и многу индивидуални награди. Но во разговор за аргентинската телевизиска мрежа ТуЦ Спортс објасни дека би си сменил сите свои трофеи со освојување...

Continue reading

Ilinden

Што ќе биде со бродот „Илинден“?

Дали Бродот „Илинден“, кој е вкотвен во каналот „Студенчишта“, ќе остане само експонат, или повторно ќе вплови во водите на езерото? Дали Бродот „Илинден“, кој е вкотвен во каналот „Студенчишта“, ќе остане само експонат, или повторно ќе вплови во водите на езерото? Ова прашање деновиве си го поставуваат охриѓани. Одговорот ќе следи одкога ќе заврши истражната постапка, велат од судот. Истражната постапка за бродот „Илинден“, се води под итна процедура за разрешување. Оваа информација за ТВМ ја потврди истражниот судија Весна Кичеец. Според неа итноста на постапката се наложила заради тоа што...

Continue reading

logo

Што покажа првиот круг од изборите

Владеачката ВМРО ДПМНЕ и опозициониот СДСМ ги остварија своите цели во првиот круг на претседателските и локалните избори, кој донесе и промени меѓу партиите на Албанците во Македонијa. Владеачката ВМРО ДПМНЕ и опозициониот СДСМ ги остварија своите цели во првиот круг на претседателските и локалните избори, кој донесе и промени меѓу партиите на Албанците во Македонијa. Резултатите се главно очекувани, а вистинскиот однос на силите и довербата на граѓаните ќе го покаже вториот круг. Централна фигура на првиот круг на гласање е Имер Селмани кој со високото трето место на претседателските избори...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad