Ознака: школи

Градоначалникот Пецаков на средба со претставници на фудбалските школи

Post Views: 0 ЈП “Билјанини Извори” денес реализираше работна средба со сите фудбалски школи кои користат услуги на СРЦ “Билјанини Извори”.Состанокот со фудбалските школи се реализира на иницијатива на јавното претпијатие и на истиот присуствуваше и Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков. На состанокот се разговараше околу досегашната соработка со фудбалските школи, како и околу идните планови и приоритети за заедничко делување.Спортот и спортските клубови, школи, се висок приоритет во тековното работење на претпријатието и Градоначалникот Пецаков,...

Continue reading

Во охридско-струшките стручни школи тече практичната настава по протоколи

Post Views: 0 Во охридското средно угоститеско- туристичко училиште Ванчо Питошески нормално тече он лине и практичната настава во кабинетите. 180 средношколци од ова школо следат он лине настава од 1 до 4 година во повеќе стручни занимања. Од нив 70 ученици имаат практична настава во кабинетите, информира Марјан Радески, директор на ОУТУ Ванчо Питошески. Струките келнер и готвач имаат практична настава во 1,2 и 3 година, а струките угостителски техничари во 3 и 4 година. „Бидејќи сме стручно училиште наставата ќе се следи во кабинетите со почитување на протоколите и запазување...

Continue reading

roll joint

Србија: Учениците учат како да “мотаат” џоинт

Post Views: 0 Децата во основните и средните школи во Србија имаат нова хит игра која се вика “Roll A Joint“. Целта на играта е што подобро да се замота виртуелен џоинт а потоа да го запалите и повлечете. Веста ја објави српскиот Telegraf.rs откако им се јавил еден огорчен професор кој работи во основно училиште во Белград. “Не можев да им поверувам на моите очи, бев шокиран! Таа игра дава детални упатства како да станете наркоман. Најчудно од се е што таа игра се плаќа а тие успеваат да дојдат до неа без плаќање и после им ја пренесуваат на другите. Она што загрижува е...

Continue reading

Пливачките школи започнаа со работа на пливалиштето кај малото пристаниште

Post Views: 0 Започнаа со работа пливачките школи. Од утрово раздвижена и во спортски дух е атмосферата на отвореното пливалиште кај малото пристаниште. Младите пливачи под будното око на тренерите започнаа да ги совладуваат пливачките техники, а други пак кои тренираат подолго време продлжија со понапредни техники. Иво Коталески е еден од младите пливачи кој, вели, со радост чекал да почнат тренинзите по пливање. „Пливав во базенот, а сега ќе пливам во езерото“,  вели Коталески , малиот вљубеник во пливачкиот спорт. За безбедно одвивање на тренинизите по пливање се изготвени...

Continue reading

Локалната самоуправа ќе им обезбеди простoр за тренинзи на пливачките школи оваа сезона

Post Views: 0 Младите пливачи сепак летово ќе има каде да тренираат. Локалната самоуправа ќе им излезе во пресрет на пливачките школи ќе се постават пливачки патеки пред малото пристаниште. Заради Ковид 19 под клуч ќе останат отворените базени на СРЦ Билјанини извори. Спортскиот клуб Охридски бранови поднесе барање за спортските активности да се одвиваат на малото пристаниште, информира Јоне Станкоски од одделението за спорт при ЛС. Општина Охрид е во фаза на издавање на одобрение за поставување на урбана опрема за пливачките патеки за да се одвиваат тренинзите по пливање....

Continue reading

Голем е интересот за почнување со работа на пливачките школи и клубови во Охрид

Post Views: 0 Пливачите и тренерите по пливање со нетрпение чекаат да почнат со работа отворените базени во Охрид. Спортските работници од пливачката школа Акваспирит се во голема неизвесност дали и кога ќе се отворат двата пливачки базени на СРЦ Билјанини извори. Нивните телефони постојано ѕвонат, а тие немаат одговор на прашањето од младите вљубеници во овој спорт кога ќе почнат новите уписи и тренинзите, вели пливачкиот тренер Славчо Цветкоски од ПШ Акваспирит. „Има голем интерес за отворање и отпочнување со работа на пливачките школи и клубови посебно во летниот период...

Continue reading

Актив на директори на основните школи: Да не се организираат традиционалните прослави за полуматура

Post Views: 0 Полуматурантите оваа година не може да го прослават завршувањето на основното образование на досегашниот традиционален начин со поголеми собири во училиште и дома. Активот на директори од сите општински основни училишта упатува повик до родителите и своите ученици да се изостават домашните масовни прослави заради опасноста од ширење на вирусот. Ние сме свесни колку се прошири Ковид 19 токму од семејни прослави. Затоа го упатуваме овој апел плашејќи се за здравјето на сите околу нас, вели Оливија Јанева Пирузева, директор на ОУ Христо Узунов и член на активот,...

Continue reading

fudbalski skoli

Еден милион учесници бележи проектот на отворените забавни фудбалски школи

Post Views: 0 Вкупно 230 учесници од 23 земји во светот деновиве престојуваат во Струга на меѓународната конференција на отворените забавни фудбалски школи. Ова е историски настан бидејќи за прв пат ќе се формира Интернационален совет од сите земји учеснички нагласува Цено Алекснадровски, проект координаторот на отворената забавна фудбалска школа. „Богатството е онолку колку што имате луѓе околу себе и толку луѓе колку што познавате во светот. Затоа јас сакам да кажам дека нашата организација CCPE Open Fun Football Schools  е една од најбогатите бидејќи со оваа мрежа штоја...

Continue reading

fudbaleri

Се поголем број на спортски школи се отвораат во Охрид

Post Views: 0 Охрид полека прераснува во еден од најспортските градови во земјава. Се чини дека долгиот зимски сон конечно завршува, а се случуваат се повеќе спортски активности. Веќе може да се рече дека градов дури изобилува со спортски школи, дали од фудбалот, дали од кошарката, ракометот или било кој друг спорт. Еден од последните вакви проекти и секако најсвежиот е фудбалската школа ПРЕМИЕР која официјално се претстави и на летниот фудбалски турнир за деца кој започна вчера.„За малите деца ова е еден голем плус. За секоја школа, безразлика во која фаза се наоѓаат,...

Continue reading

fudbaleri

Прекрасна атмосфера на отворањето на летниот фудбалски турнир за деца

Post Views: 0 Се чини гласното пеење и навивање од трибините на „Билјанини“ го означија турнирот за фудбал за официјално отворен уште пред тоа навистина да се случи. На тревникот ќе истрчаат вкупно осум екипи од кои дури четири се од Охрид. Домашната публика составна од роднини и соученици на малите ѕвезди започна гласно да ги бодри своите миленици па за момент се добиваше впечаток дека наместо на „Билјанини“, ние се наоѓаме на „Вембли“ и го коментираме најзначајниот натпревар во годината. Реалноста е дека фудбалската игра навистина многу им значи на овие деца. „Турниров...

Continue reading

pres

„Илјада деца на спортски“

Post Views: 0 Летен турнир во фудбал за најмладите. Од утре на СРЦ „Биљанини извори“ младите фудбалери од неколку фудбалски школи од Охрид како и од други градови од земјава, ќе ги покажат своите играчки вештини во овј спорт. ТСтанува збор за само еден дел од од проектот на Јавното претпријатие „Биљанини извори“ насловен како „Илјада деца на спортски“. Проект кој спред директорката на Ј.П „Биљанини извори“, Гордана Јовановска, е обид неколкуте спортови за кои има услови во СРЦ, да се доближат до најмладите. Намерата е, додава директорката Јовановска да се зголеми спортската...

Continue reading

shah

Младите струшки шахисти треба да се докажат

Post Views: 0 Шахот како древен спорт не смее да згасне во Струга. Посебно имајќи го во предвид фактот што во овој спорт, на светската сцена редовно се спомнува името на врвната шахистка Габриела Коскоска, која потекнува од Струга. Јуниорската лига на шаховски школи започнува утре ВО Струга, а настанот  во телефонска изјава го најави Коскоска. Таа кажа дека максимално се заложиле за учество на млади вљубеници на овој спорт,од кои очекуваат да ги покажат својте квалитети. Коскоска за ТВМ, свој осврт даде и На неодамна одржаната шаховска олимпијада во Русија. Шахот како и...

Continue reading

  • 1
  • 2
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top