Tag: целески

Голгетерот Александар Целески го напушта ГФК Охрид Лихнидос

Уште еден одличен фудбалер го напушта ГФК Охрид Лихнидос. Станува збор за голгетерот Александар Целески кој неговата одлука ја соопшти на социјалните мрежи. Уште еден одличен фудбалер го напушта ГФК Охрид Лихнидос. Станува збор за голгетерот Александар Целески кој неговата одлука ја соопшти на социјалните мрежи. –Благодарност до сите поддржувачи на охридскиот фудбал, за несебичната поддршка која ја добивме изминатите години наназад. Време е за нов предизвик, фала за се.-напиша Целески на својот фејсбук профил. Александар беше еден од најдобрите фудбалери во охридскиот состав, кој со својата...

Continue reading

kolonija

Јубилејна ликовна колонија „Дебрца“

Мотиви од славно Дебрца претставени на платно во разни техники и годинава беа дел од Уметничката колонија Дебрца. Триесет годишното опстојување на оваа интернационална манифестација зборува дека ликовната колонија во Дебрца претставува мало богатство за оваа општина, кое треба да добие поголема публикација, велат организаторите.   Денес отпочна интернационалната ликовна  колонија Дебрца, која годинава е во знакот на 30 тото јубилејно издание.  Селото Белчишта преку уметничките дела од колонијата претставува бисер на општина Дебрца нагласи Игор Трајкоски, првиот човек на општината. „Ова творештво...

Continue reading

Пештанци ќе добијат спортска сала

Денес во атарот ОУ. „ Св. „Наум Охридски“, беа удрени темелите на новиот објект. Четри милиони денари, за изградба на спортска сала, во Пештани. Станува збор за инвестиција на Локалната самоуправа, од Охрид. Раководителот на секторот за образовани, Митре Вељаноски и градоначалникот Александар Петрески ги фрлија првите лопати во темелите  на новиот објект. Вељаноски рече – „она што го вети а не го направи Централната власт, го направи Локалната“. Тој додаде дека локалната досега во образованието има вложено над 100 милиони денари за санација и реконструкција на основните и средните училишта...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top