Tag: цветан

Комеморација по повод смртта на Цветан Грозданов

По повод смртта на Цветко Грозданов денес во општина Охрид се одржа комеморација. На неа се обрати градоначалникот Јован Стојаноски и археологот Паско Кузман. Денес во општина Охрид се одржа комеморација по повод смртта на академикот Цветан Грозданов. На неа, се обрати градоначалникот Јован Стојаноски, кој рече дека со денешната комеморација, се оддолжуваме кон ликот и делото на Грозданов изразувајќи ја нашата искрена и огромна почит кон човекот кој животот му го посвети на овој древен град и прецизно го позиционира на врвот на светските цивилизациски вредности. „Во ова време на тага, кога физички...

Continue reading

Почина академик Цветан Грозданов

Почина академик Цветан Грозданов, голем Македонец, еден од најреномираните византолози, редовен член на Македонската академија на науките и уметностите. Синоќа на 82 годишна возраст во Скопје почина академик Цветан Грозданов. Грозданов е роден на 5 март 1936 година во Охрид. Студирал на Филозофскиот факултет во Белград, каде што дипломирал и ја одбранил својата докторска дисертација, специјалирал византологија во Париз. Во 1985 година е избран за редовен професор на Филозофскиот факултет во Скопје. Грозданов е првиот македонски министер за култура во експертската влада на Никола Кљусев. Беше...

Continue reading

fakac na krst

33 годишниот белчиштанец Цветан Мицкоски, е среќниот фаќач на светиот крст годинава

Веќе 20 години скока по крстот, но годинава за прв пат му се исполнила желбата да го фати. За 2015та година, посакува само здравје за себе и своето семејство. 33 годишниот белчиштанец, Цветан Мицкоски е годинешниот фаќач на светиот крст фрлен во водите на Охридското Езеро. За прв пат, годинава е прекршена децениската традиција, крстот да го фаќаат жители на Варош. Мицкоски, кој е семеен човек, сопруг и татко на две деца, не можеше да ја задржи возбудата, вели дека долги години скока во водите на Охридското Езеро во обид да го фати светиот крст и годинава конечно желбата му се исполнила. „Во...

Continue reading

водици

Дали ќе го зачуваме духовното или ќе надвладее материјалното

Вековната традиција на фрлањето на крстот и покрстувањето на водите опстанала и покрај многубројните препреки и забрани. Денес одбележувањето на празникот Богојавление-Водици стана масовна манифестација која доби комерцијален карактер. Дали се повеќе се губи духовното значење на овој празник, а приматот му се дава на материјалното или сепак ќе успееме да се спротиставиме на новите текови и ќе го задржиме она што е неговата есенција. Богојавление -Водици, празник кој им пркосел на сите општествени турбуленции и си го задржал автентичното одбележување со фрлањето на крстот и осветувањето на водите....

Continue reading

Grozdanov

Цветан Грозданов-Цел живот посветен на наука и истражување

Академик Цветан Грозданов, денес прославува 50 години од својата плодна научно-истражувачка дејност. Зборовите „Златен јубилеј“ не се доволни да се објасни сјајот на една долга и успешна кариера. Цели педесет години, академик Цветан Грозданов, со сето свое знаење и искуство стекнато со макотрпна работа, стои прв на фронтот на откривањето и презервацијата на македонските најзначајни културно-уметнички дела. За нас, охриѓани, Грозданов е двојно позначаен поради фактот што е наш сограѓанин. Од детството поминато во Света Софија, преку значајот на Охридската архиепископија, ликот на Свети Климент...

Continue reading

burgas

Бургас, 8 жртви, нападот дело на самоубиец

Нападот врз автобусот со израелски туристи во Бугарија во кој загинаа најмалку осум лица е дело на ,,напаѓач самоубиец“, изјави денеска бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов. Нападот врз автобусот со израелски туристи во Бугарија во кој загинаа најмалку осум лица е дело на ,,напаѓач самоубиец“, изјави денеска бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов. „Експлозијата ја предизвикал еден човек кој загинал во нападот и чијшто идентитет уште не е утврден“, рече Цветанов на аеродромот во Бургас. Тој кажа дека напаѓачот имал лажна возачка дозвола издадена во Мичиген...

Continue reading

Cvetko Grozdanov

Академик Цветан Грозданов ја отвори душата

Традиционалното признание кое го доделува „Лајонс клуб – Охрид“, во рацете на академик Цветан Грозданов. „Кога ќе споменете Горна Порта за мене како историчар на Охрид помеѓу другото оваа порта има свое и историско и уметничко значење. Јас долго го проучувам Охрид, затоа што тоа ми е опсесија. Традиционалното признание кое го доделува „Лајонс клуб – Охрид“, во рацете на академик Цветан Грозданов. „Кога ќе споменете Горна Порта за мене како историчар на Охрид помеѓу другото оваа порта има свое и историско и уметничко значење. Јас долго го проучувам Охрид, затоа што тоа ми е опсесија. Повеќе од...

Continue reading

novogodishen koncert

Традиционалeн Новогодишен хуманитарен концерт во организација на Лајонс клуб – Охрид

Во духот на лајонизмот, охридските „витези на слепите“ со ваквите акции допринесуваат да им се подобри состојбата на оние на кои помошта им е повеќе од неопходна. Традиционален Новогодишен Хуманитарен Концерт во организација на Лајонс клуб од Охрид. Во духот на лајонизмот, охридските „витези на слепите“ со ваквите акции допринесуваат да им се подобри состојбата на оние на кои помошта им е повеќе од неопходна.  Концертот кој се одржа синоќа е петти по ред во организација на Лајонс Клуб Охрид и со него охридските лајонси покажаа дека Охрид изобилува со млади таленти, но и граѓани кои се хумани. „Вечерва...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad