Tag: царот

Sv.Jovan

Православните христијани денес го слават Иванден

Православните христијани денеска го слават Денот на раѓањето на Свети Јован Крстител (Иванден). Свети Јован Крстител е пророк кој се родил шест месеци пред Христос, наречен Предтеча поради неговата објава на веста за доаѓањето на Месијата. За Јован самиот Спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него се „законот и пророците“, а од него па натаму Царството Божјо се проповеда со Евангелието. Во својата триесетта година започнал да проповеда во јудејската пустина и да го повикува народот кон покајание. Според евангелистот Лука, Јован ја започнал својата проповед во 15 година...

Continue reading

Најопсежна истрага за корупција

„Царот на осигурувањето не спие мирно“ Откако е започната истрагата, кон крајот на минатата година против 71 годишниот Zhoua Yongkang, тој е во домашен притвор. Кинезите замрзнале 14,5 милијарди долари на фамилијата и соработниците на „царот на осигурувањето“ Zhoua Yongkang, кој моментално се наоѓа во центарот на најголемиот кинески скандал за корупција во последните 60 години, јавува Reuters. Повеќе од 300 членови на фамилијата на Zhoua Yongkang , политички соработници и вработени, се приведени или испрашувани во последните четири месеци. Ова е најопсежна истрага за корупција во модерна Кина...

Continue reading

ikona

Денес се слават верата, надежта, љубовта и мудроста

Православните христијани денес го прославуваат денот на светите маченички Љубов, Вера и Надеж и нивната мајка Софија. Православните христијани денес го прославуваат денот на светите маченички Љубов, Вера и Надеж и нивната мајка Софија. Живееја и страдаа во Рим, во времето на царот Адријан. Мудрата Софија, како што ја одликува и името што го носи (софија – мудрост), остана вдовица, а како добра христијанка се утврди себеси и своите ќерки добро во верата Христова. Во времето кога мачителската рака на Адријан се протегна и врз добордетелниот дом на Софија, Вера имаше дванаесет, Надеж десет,...

Continue reading

krstovden

Православните христијани денес го слават Воздвижението на Чесниот Крст – Крстовден

Денешниов празник е органски поврзан со вчерашниот празник, празникот на осветувањето на црквата на Христовото воскресение во Ерусалим. Денешниов празник е органски поврзан со вчерашниот празник, празникот на осветувањето на црквата на Христовото воскресение во Ерусалим. Црквата празнува два празника поврзани со чесниот крст, зимскиот Крстовден или Водокрст (18-ти јануари) е посветен на стариот обичај според кој на овој ден биле крштевани оние што го примале христијанството, а есенскиот Крстовден, под името Воздвижение на чесниот крст се празнува во чест на наоѓањето на крстот на кој бил распнат...

Continue reading

Sava Vladisavljevic

Првиот руски шпиун бил Србин од Босна кој пораснал во Дубровник

Рускиот претседател Владимир Путин се изненадил кога од Руската академија на науките му потврдиле дека руската разузнавачка служба во 17. век ја основал Србинот Сава Владисављевиќ. Рускиот претседател Владимир Путин се изненадил кога од Руската академија на науките му потврдиле дека руската разузнавачка служба во 17. век ја основал Србинот Сава Владисављевиќ. “Српските вечерни новости“ пишуваат дека Владисављевиќ бил авантурист трговец, дипломат и разузнавач, а се родил во 1668.година кај Гачка во Херцеговина, а неколку децении подоцна станал еден од најмоќните луѓе во Европа. Во центарот на...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top