Tag: царовска

Министерката за образование Мила Царовска во Охрид ќе посети две училишта во рамки на кампањата „Учи паметно, работи стручно“

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска во Охрид ќе ги посети училиштата „Ванчо Питошески“ и „Наум Охридски“. Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска во Охрид ќе ги посети училиштата „Ванчо Питошески“ и „Наум Охридски“. Посетата на двете училишта е во рамки на втората фаза од кампањата за промоција средното стручно образование „Учи паметно, работи стручно“, чија цел е запознавање на идните средношколци со перспективите и можностите кои ги нуди овој тип на образование.  

Continue reading

Царовска: Матурата ќе ја одржиме согласно скратени наставни програми и со здравствени протоколи

Министерката за образование и наука Мила Царовска денес се сретна со претставници на Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија. На состанокот се разговараше за претстојното полагање на матурата, програмите и начинот на којшто ќе се организираат испитите. Министерката за образование и наука Мила Царовска денес се сретна со претставници на Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија. На состанокот се разговараше за претстојното полагање на матурата, програмите и начинот на којшто ќе се организираат испитите. Министерката истакна дека ставот на МОН е дека државна матура...

Continue reading

Царовска :Во училиштата нема ширење на вирусот, a предвремен распуст е неаргументиран предлог

Во училиштата нема ширење на вирусот, a предвремен распуст е неаргументиран предлог, истакна на денешната прес конференција министерката за образование и наука Мила Царовска. Таа потенцира дека првото полугодие на учебната 2020 2021 ќе заврши на крајот на годинава, а второто ќе почне на 21 јануари 2021. Во училиштата нема ширење на вирусот, a предвремен распуст е неаргументиран предлог, истакна на денешната прес конференција министерката за образование и наука Мила Царовска. Таа потенцира дека првото полугодие на учебната 2020 2021 ќе заврши на крајот на годинава, а второто ќе почне на 21 јануари...

Continue reading

Царовска ги повика сите родители, ученици, директори на училишта и сите градоначалници да се однесуваат одговорно кон јавното здравје

Министерката за образование и наука Мила Царовска вели дека најавите за бојкот на наставата се неодговорни и дека сите носиме одговорност за заштита на јавното здравје. Министерката за образование и наука Мила Царовска вели дека најавите за бојкот на наставата се неодговорни и дека сите носиме одговорност за заштита на јавното здравје. Ова не е ситуација во која се наоѓаме затоа што сакаме, туку затоа што мораме и затоа треба да се носиме со ситуациите со достоинство, кажа денеска министерката, одговарајќи на новинарско прашање за најавите за бојкот и непочитување на одлуките на Комисијата...

Continue reading

Царовска на онлајн состанок со над 200 директори на училишта

Министерката за образование и наука Мила Царовска, имаше координативен онлајн состанок со над 200 директори од основни и средни училишта во државата. На состанокот се разговараше за сите актуелни прашања и за организираноста за стартот на учебната година во услови на пандемија. Министерката за образование и наука Мила Царовска, имаше координативен онлајн состанок со над 200 директори од основни и средни училишта во државата. На состанокот се разговараше за сите актуелни прашања и за организираноста за стартот на учебната година во услови на пандемија. Министерката во разговор со директорите...

Continue reading

impresii

Тања Цароска дел од проект награден со Греми

Наградатa GRAMMY 2012, за најдобар поп инструментален албум ја освои познатиот Американец, музичарот Крис Боти, за својот албум “Impressions” во кој има и една заедничка изведба со ресенчанката Тања Царовска. Наградатa GRAMMY 2012, за најдобар поп инструментален албум ја освои познатиот Американец, музичарот Крис Боти, за својот албум “Impressions” во кој има и една заедничка изведба со ресенчанката Тања Царовска. Музиката е напишана од оскаровецот Габриел Јарет, текстот за хорот е на Тања Царовска, која со нејзиниот прекрасен глас во нејзин препознатлив стил го надополнува свирењето на Боти. Минатата...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top