Tag: хусеин

Исчезнувањето на авионот на Малезија Ерлајнс – тероризам?

Истрагата води во тој правец Вниманието на истрагата посебно го свртеа четирите патници кои имале украдени пасоши од европски земји. Министерот за сообраќај Хишамудин Хусеин рекол дека е утврден идентитетот на некои од потенцијалните осомничени. „Четири имиња се на мојата маса“, рекол Хусеин Во истрагата учествуваат малезиските разузнувачки служби, а во Малезија е пратена и екипа на Федералното истражно биро (FBI). Една од претпоставките е дека авионот набрзо по полетувањето се завртел и тргнал назад кон Куала Лумпур. Поради тоа е проширена областа во која спасувачките екипи го бараат авионот. Авионот...

Continue reading

lokacija

Земјата, во која теориите на заговор „палат“

Едно национално истражување открило дека 37 отсто од Американците мислат дека глобалното затоплување е измама, а 11 отсто веруваат дека Владата дозволила да се случи терористички напад врз Америка на 11 септември. Едно национално истражување открило дека 37 отсто од Американците мислат дека глобалното затоплување е измама, а 11 отсто веруваат дека Владата дозволила да се случи терористички напад врз Америка на 11 септември. Изнанедувачките резултаи се дел од големата студија која за цел имала да дознае како политичкото определување може да влијае на верувањето во бројни теории на завера. Резултатите...

Continue reading

egipkjani

Форца Еѓипќани: д-р Бакрачески е вистински пријател на еѓипќаните

Претседателот на невладината организација „Форца Египет“, Петрит Хусеин, ги повика своите сонародници да ја подржат програмата на ВМРО-ДПМНЕ. „Д-р Никола Бакрачески ќе придонесе за вистинска интеграција на еѓипќаните во општеството.“-вака сметаат од невладината организација „Форца Египќани“. Инаку како што е познато, втората по бројност етничка заедница во Охрид, најпрво поднесе сопствени кандидатски листи за советници, но веднаш потоа истите ги повлече заради како што тогаш рекоа-невидени притисоци врз еѓипќанскиот народ. „Апелирам и го повикувам мојот народ, еѓипќаните на 24.03.2013 храбро,...

Continue reading

pozar

Два пожари ги пеплосаа домовите на четири охридски семејства

Викендот помина несреќно за четири охридски семејства. Викендот помина несреќно за четири охридски семејства. Пламени јазици им ги пеплосаа домовите на семејствата Шемо и Тоскоски.  Домот на Тоскоски, во населбата Видобишта, настрада од пожар  вчера напладне  околу 14 часот. Се запалил ТВ приемникот и за 10 минути пожарот им ја проголтал целата покуќнина и оставил само поцрнети  ѕидови. Димче Тоскоски вели дека веднаш интервенирале  против пожарните возила. „Луѓето најпрофесионално ја завршија својата работа, толку можеа да спасат. Изгореа и дограмата и паркетот, штетата е многу поголема, но...

Continue reading

egipkani

Египќаните да излезат на Локални избори повикуваат од Сојузот на египќани

Лидерите од овој сојуз им порачуваат на припадниците од нивната етничка заедница да го искористат своето уставно право на глас. Масовно излегување на престојните локални избори  повикуваат од Сојузот на египќани. Лидерите од овој сојуз им порачуваат на припадниците од нивната етничка заедница да го искористат своето уставно право на глас. „ Во никој случај немаме право да го контролираме мојот народ како ќе се постават и за кого ќе го дадат својот глас. Важно е  мојот народ да добие право на безбедно гласање и со добра волја“, кажува Хусеин.Од Сојузот на египќани од следната недела информираат ...

Continue reading

egipkani

Нова невладина на египќаните

„Форца Египќани“, е нова НВО на охридските египќани. Оваа организација во иднина ќе ги застапува правата на египќаните, а  воедно ќе се бори за истите. За претседател именуван е Петрит Хусеин, кој важи за долгогодишен активист за правата на египќаните.   Бесплатни економско – правни совети за сите египќани на општина Охрид. Тоа го понуди НВО „Форца Египќани“, која е новоформирана организација и од денес започна со своите активности. Кон нив се приклучи и НВО „Светла иднина 2009“. Двете НВО, потпишаа меморандум за соработка. Претседателот на НВО „Форца Египќани“, Петрит Хусеин, накратко...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad