Tag: хуманост

Охридските деници уште еднаш ја покажаа својата хуманост

Членките на женскиот лајанс клуб „Деница“ денес на грдскиот плоштад продаваа велигденски јајца  и готвачот со рецепти „Гответе со Деници“. Средствата од оваа хуманитарна акција ќе бидат наменети за дете со оштетен вид. Охридските деници уште еднаш ја покажаа својата хуманост. Членките на женскиот лајанс клуб Деница денес на грдскиот плоштад продаваа велигденски јајца украсени од нив самите и готвачот со рецепти „Готвиете Деници“ кој неодамна го промовираа по повод 5тиот роденден. Имајќи во предвид дека во клубот членуваат успешни жени, сопруги, домакинки и професионалци во она што го работат...

Continue reading

Со маска на лицето, со хуманост во срцето

Со маска на лицето, со хуманост во срцето. Лајoнс клубот „Деница“ традиционално 1ви април, денот на шегата го одбележа со хуманитарен маскембал. Собраните средства ќе бидат дадени во хуманитарни цели за деца со оштетен вид. Женскиот лајoнс клуб „Деница“ традиционално 1ви април, денот на шегата го одбележа со хуманитарен маскембал. Членките на овој клуб заедно со своите гости го прославија петтиот јубилеј под маски. Покрај лотарија оваа година подготвија кувар „Гответе со Деници“ во кој има околу 60тина рецепти на членките на женскиот лајонс клуб, а средствата од продажбата на овај кувар ќе бидат...

Continue reading

Охриѓани, но и гостите кои доаѓаат во градов уште еднаш ја покажаа својата хуманост

Традиционалната крводарителска акција која секоја година се одржува по повод големиот празник посветен на патронот на Охрид, Св. Климент Охридски, повеќе од успешна. Собрани над 50 единици крв. Својата скапоцена течност ја даруваа охриѓани, но и туристи што се затекнале во градов. Се поголем е бројот и на млади кои даруваат крв. Охриѓани, но и гостите кои доаѓаат во градов уште еднаш ја покажаа својата хуманост. Денес тие даруваа крв на традиционалната крводарителска акција која секоја година се одржува по повод големиот празник посветен на патронот на Охрид, Св. Климент Охридски. Покрај нашите...

Continue reading

baner

„Заедно за еден детски живот“

Под мотото “Заедно за еден детски живот”, охридските новинари и Црвениот крст, заедно со општина Охрид,  организираат неделен хуманитарен хепенинг. Утре, од 12:00 до 17:00ч, да бидеме на градскиот плоштад и сите заедно да ја покажеме нашата хуманост. Собраните средства ќе бидат наменети за лекување на  11 годишно момче од Охрид на кого му е потребна итна операција во Пекинг, а која чини 35 000  евра. Својата хуманост можете да ја покажете и со донирање на 100 ден.+ддв, на следниве телефонски броеви:ONE 075/143-113VIP 077/143-115 Финансиски средства можете да уплатите и на следнава ж.с-ка:530-5000176152-54депонент:...

Continue reading

poplava srbija

Здружението „Брег на младоста“ќе помага во поплавените региони

50 охрѓани членови на здружението „Брег на младоста“ наредниот месец ќе одат на помош во градовите кои беа погодени од катастрофалните поплави во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска. Охридското здружение „Брег на младоста“ ќе помага на настраданите во поплавите од Србија, Босна и Хрватска. Членови на здружението, од 18 до 60 години подготвени се некаде кон средината на месец јуни да заминат во градовите погодени од катастрофалните поплави, со цел да помогнат во изградба, санација и ревитализација на просторните и животни услови на тие места. Зоран Стевоски од здружението вели дека следуваат...

Continue reading

deca

Преку детска игра до хуманост

Младите охриѓани ја покажаа својата хуманост. Тие преку игра и забава им овозможија на децата од социјално загрозените семејства посреќно детство Денес градскиот плоштад беше едно големо игралиште. Се играше шах, пикадо, баскет, мал фудбал, одбојка, не лути се човеку и многу други спортски и едукативни содржини. Ова беше дел од акцијата на Црвениот крст од Охрид, „За посреќно детство“. Секој што купи учеснички број за акцијата, кој чинеше 30 ден. можеше да се натпреварува во повеќе спортските дисциплини. Емилија Цветаноска ја покажа својата хуманост купувајќи талонче и натпреварувајќи се во...

Continue reading

Tocko

Апел до охридските политичари да ја покажат својата хуманост

Не крварете преку говорот на омраза, бидете хумани и и спасете човечки живот. Општинската Организација на црвениот крст од Охрид, во предвечерието на празникот Св.Климент Охридски, ќе организира крводарителска акција, со која ќе се обиде да ја анимира политичката елита од градов, да престане со говорот на омраза и својата хуманост да ја покаже на дело. Претседателот на Црвениот крст од Охрид, Сашо Точко објасни дека младите и влијанието кое врз нив го има говорот на омраза, се причината поради која ја организираат оваа акција. Точко додава дека крајно време е политичарите во нашата држава,...

Continue reading

Mrmacoski

Рака која дава не се суши

Ова е пораката на претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Атанаско Михаилов, кој  денеска посети неколку социјално загрозени семејства. Тој на семејствата им додели еднократна помош со основните намирници за велигденската трпеза. Ова е пораката на претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Атанаско Михаилов, кој  денеска посети неколку социјално загрозени семејства. Тој на семејствата им додели еднократна помош со основните намирници за велигденската трпеза. „Постојат работи кои се прават од срце а не од интерес“, рече претседателот на ОК на ВМРО – ДПМНЕ, Атанаско Михаилов  кој денес ги посети социјално загрозените...

Continue reading

paketi

Охриѓани уште еднаш ја покажаа својата хуманост

Над 500 пакети со прехрамбени производи ќе им бидат доделени на социјалните случаи во градов. На ваков начин Црвениот крст го одбележа Светскиот ден за борба против гладта. Над 500 пакети со прехрамбени производи ќе им бидат доделени на социјалните случаи во градов. На ваков начин Црвениот крст го одбележа Светскиот ден за борба против гладта. Охриѓани го одбележаа почетокот на неделата за борба против гладта. Денес на градскиот плоштад активисти од Црвениот крст како и ученици од основните училишта во градов на нивните соученици чии родители имаат помали финансиски примања им делеа пакетчиња...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top