Tag: хуманитарната

Eдинаесето издание на хуманитарната и спортско-рекреативна акција „ЗА ПОСРЕЌНО ДЕТСТВО“

Хуманитарната и спортско-рекреативна акција „ЗА ПОСРЕЌНО ДЕТСТВО“ во организација на црвениот крст од Охрид и Стоматолошки Центар Др. Баткоски утре по единаесетти пат. Се е подготвено за единаесеттото издание на хуманитарната и спортско-рекреативна акција „ЗА ПОСРЕЌНО ДЕТСТВО“ која во организација на Црвен крст Охрид ќе се реализира утре на неколку локации низ градов. Манифестацијата и оваа година се организира со поддршка на Стоматолошки Центар Д-р Баткоски, аптекарскиот брнед Виафарм и брендовите „Курапрокс“ и „Алкалоид“ како и ресторанот Виа Игнација.Манифестацијата започнува со симболичната...

Continue reading

поплави

Охриѓани се вклучуваат во хуманитарната помош за поплавените во скопско и тетовско

Охриѓани се вклучуваат во хуманитарната помош за поплавените во скопско и тетовско.   Охридската организација на Црвен крст веднаш се вклучи да им помогне на жителите од настраданиот северен регион на земјава. За да им помогнат на настраданите од поплавите понудиле помош во човечки ресурси и материјални добра, информира Мимоза Ставрева секретар на ОО ЦК. Охридски компании и граѓани веќе се вклучиле со конкретна помош за настраданите семејства во скопско и тетовско. „Да се јавија неколку граѓани кои сакаат да донесат помош“, посочува Ставрева. Со поплавата на многу семејства им се   уништени...

Continue reading

logo

Женскиот Лајонс клуб „Деница“ ја организира третата „Хуманитарната вечер под маски“

Оваа година сите собрани средства од вечерта ќе бидат наменети за помош на децата со оштетен вид од нашиов град. Оваа година сите собрани средства од вечерта ќе бидат наменети за помош на децата со оштетен вид од нашиов град. Трета година по ред  Женскиот лајонс клуб „Деница“ од Охрид, на денот на шегата организира „Хуманитарна вечер под маски“, на која оваа година дениците ќе се обидат да соберат средства кои ќе бидат наменети за помош на децата со оштетен вид од нашиов град. Инаку средствата кои беа собрани од првиот ваков хуманитарен настан во организација на дениците беа донирани за Дневниот...

Continue reading

humanitarna

Фудбал, кошарка, ракомет, пикадо, вртење хулахоп во хуманитарната акција „За посреќно детство“

Со средствата кои ќе бидат собрани на оваа хуманитарна акција ќе се помага на неколку охридски семејства на кои им е потребна финансиска помош за лекување. Денес дечињата трчаа за посреќно детство. Со оваа веќе традицонална трка, од плоштадот кај чинарот па се до Центарот за култура беше означен стартот на најмасовната спортско-рекреативна и хуманитарна акција „За посреќно детство“ на Црвен крст Охрид. Покрај трката, дечиња од најразлични возрасти играа и фудбал, кошарка, одбојка, ракомет, фрлаа пикадо, па дури и вртеа хулахоп и скокаа со јаже. Мимоза Ставрева, секретар на Црвениот крст од Охрид...

Continue reading

pomosh

25 тони помош од Македонија за погодените од поплавите во Србија

Црвен крст Охрид, вчера 25.05.2014 година, согласно стандардите на Меѓународната Федерација на Црвен крст и Црвена Полумесечина, подготви и испрати уште еден шлепер со 25 тона помош за населението погодено од поплавите во Србија. Црвен крст Охрид, вчера 25.05.2014 година, согласно стандардите на Меѓународната Федерација на Црвен крст и Црвена Полумесечина, подготви и испрати уште еден шлепер со 25 тона помош за населението погодено од поплавите во Србија. Помошта се состоеше од најнеопходните производи за нив: вода, конзервирани и трајни прехрамбени производи, храна за бебиња, средства за хигиена,...

Continue reading

grom

ГРОМ Охрид со помош за Србија и БиХ

Во рамките на хуманитарната акција за помош на Србија и Босна и Херцеговина , погодени од катастрофалните поплави, и Општинската организација на ГРОМ од Охрид, предводена од претседателот Љупчо Настоски организираше собирање на храна, облека, средства за хигиена и вода. Во рамките на хуманитарната акција за помош на Србија и Босна и Херцеговина , погодени од катастрофалните поплави, и Општинската организација на ГРОМ од Охрид, предводена од претседателот Љупчо Настоски организираше собирање на храна, облека, средства за хигиена и вода. Собраните средства членовите на ГРОМ Охрид ги доставија...

Continue reading

gradinka

Хуманитарна акција со најмладите охриѓанчиња

На 26.02.2014 (среда) во 9 и 30 часот во детската градинка – објект ,,Централна‘‘ заедно со Здружение за заштита, помош и унапредување на статусот на маргинализирани групи граѓани ГРАДИМЕ ИДНИНА ќе се спроведе Хуманитарната акција во прибирање на користена непотребна и порасната облека, играчки, обувки, бебешка опрема и др. На 26.02.2014 (среда) во 9 и 30 часот во детската градинка – објект ,,Централна‘‘ заедно со Здружение за заштита, помош и унапредување на статусот на маргинализирани групи граѓани ГРАДИМЕ ИДНИНА ќе се спроведе Хуманитарната акција во прибирање на користена непотребна и порасната...

Continue reading

delikatesi

Хуманитарен панаѓур во ОУ „Христо Узунов“

Во ОУ „Христо Узунов“ се одржа  Новогодишен панаѓур на кој се продаваа домашно изработени деликатеси.   Во ОУ „Христо Узунов“ се одржа  Новогодишен панаѓур на кој се продаваа домашно изработени деликатеси. На продажната маса се најдоа различни видови на колачи, ролати, кифлички, погачи и други специјалитети подготвени од  родителите. Најмалите основци  срамежливо потврдуваа дека при  подготовката на деликатесите биле вклучени и тие. Денешната акција е само една од повеќето хуманитарни случувања во кои  активно се вклучија и родителите. Декември или месецот на „Отворено срце“, е време кога се...

Continue reading

Zaneta Dishlioska

Како се нашите во Пустец?

Унијата на жени на ОК на ВМРО – ДПМНЕ во посета на Пустец, Р. Албанија. Тие остварија средба со градоначалникот на оваа општина Едмонт Темелко и донираа хуманитерна помош на социјално загрозените семејства на македонците кои живеат таму. Жените членки на Унијата на ОК на ВМРО – ДПМНЕ, прошетаа до Пустец, Албанија. Поводот за посетата беше хуманитарната акција на 15те месни комитети од струшкиот регион, кои донираа облека, постелнина и друго, за социјално загрозените семејства на македонците во Пустец. Ова е нивна прва хуманитарна акција надвор од земјава. Председателката на Унијата, Жанета...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top