Tag: хуманизмот

svetlin rusev

Врачена Светската награда за хуманизам 2014

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески вечерва во куќата на Уранија на лауреатот бугарскиот академик Светлин Русев му ја врачи Светската наградна на хуманизмот за 2014 год. Во предвечерјето на Водици, на свечена церемонија во куќата на Уранија, градоначлникот на Охрид, Никола Бакрачески ја додели Светската награда за хуманизмот 2014 год. Добитник на престижната награда е истакнатиот бугарски сликар академик Светлин Русев, за сите негови посебни достигнувања во уметноста и хуманизмот. Бакрачески со посебна почит кон добитникот истакна, да се додели награда на човекот чии сликарски дела се...

Continue reading

popstefanija

Новогодишен концерт на Лајонс Клубот Охрид

Синоќа во центарот за култура „Григор Прличев“ , традиционално се одржа новогодишниот концерт, во организација на Лајонс клубот  Охрид. Во една беспрекорна организација, семејството Лајонси Охрид, уште еднаш покажаа дека претставуваат светилници на надежта за оние на кои им треба помош.   „Празниците можат да зависат од она што другите ќе го направат за вас, но за вашата Нова година да биде среќна зависи од она што вие и сите ние го правиме за другите“. Оваа порака ја упати претседателот на Лајонс Клубот Охрид,  Михајло Арнаудов, на синоќешниот хуманитарен новогодишен концерт, кој годинава го...

Continue reading

nagrada Gorna Porta

Љупчо Константинов прв добитник на признанието „Горна Порта“

Ова признание е востоличено од страна на Лајонс клубот „Охрид“ и кое почувајќи од годинава, се доделува на личности кои со својот професионален или приватен ангажман придонеле во сферата на хуманизмот, културата, науката и уметноста. Ова признание е востоличено од страна на Лајонс клубот „Охрид“ и кое почувајќи од годинава, се доделува на личности кои со својот професионален или приватен ангажман придонеле во сферата на хуманизмот, културата, науката и уметноста. „Се чувствувам како Пер Гинт на Ибзен, кој после долго патување се враќа дома“. Со овие зборови, видно возбуден и среќен што е повторно...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top