Tag: христијан

Лидерите на двете најголеми политички партии во нашата земја, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна домашна изолација

Лидерите на двете најголеми политички партии во нашата земја, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна домашна изолација, по информацијата која ја доби Министерството за здравство дека еден новинар од телевизиски медиум е позитивен на Ковид-19 вирусот. Лидерите на двете најголеми политички партии во нашата земја, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денеска се во задолжителна домашна изолација, по информацијата која ја доби Министерството за здравство дека еден новинар од телевизиски медиум е позитивен на Ковид-19 вирусот. Тој новинар во текот на минатата недела имаше ТВ интервјуа...

Continue reading

Христијан Петрески и Јорде Цаноски најсреќни во Лакочереј и Пештани

Христијан Петрески го фати крстот за годинешното чествување на празникот Водици во селото Лакочереј. Христијан Петрески го фати крстот за годинешното чествување на празникот Водици во селото Лакочереј. Голем број на скокачи и годинава учествуваа во манифестацијата која се одржа во ова село. Жителите на селото, според традицијата, го даруваа среќниот фаќач на крстот. Тие наполнаа од осветената вода на реката, каде се изведе чинот на фрлање на Светиот крст. Јорде Цаноски пак по трет пат беше најсреќниот и излезе со крстот во раката од водите на Охридското Езеро во Пештани. Со тоа продолжува древната...

Continue reading

hristijan zafirovski

Христијан Зафировски од Охрид оди на натпреварот МЕП во Унгарија

Осумнаесет годишниот Христијан Зафировски од Охрид кој е ученик во гимназијата „Св. Климент Охридски“ ќе биде дел од тимот на 5 делегати од Македонија кои ќе ги бранат боите на нашата земја на Европската симулација на натпреварот Модел Европски Парламент, кој ќе се одржува во Будимпешта, Унгарија од 9-ти до 16-ти април 2016 година. Охридскиот средношколец Христијан Зафировски заедно со уште четворица други средношколци од Скопје и Струмица, се тимот на 5 делегати од Македонија кои ќе ја претставуваат Македонија на на Европската симулација на натпреварот Модел Европски Парламент во Унгарија....

Continue reading

ucenici

(ОБНОВЕНО) Христијан Вичороски од ОУ „Дебрца“ трет на регионалниот натпревар по математика-физика

Викендов се одржа регионалниот нaтпревар по математика и физика организиран од колеџот Кемал Јахја во Струга. Викендов се одржа регионалниот нaтпревар по математика и физика организиран од колеџот „Кемал Јахја„ во Струга. Инаку на овој регионален натпревар  за југозападна Македонија ( Струга, Вевчани, Охрид, Дебрца, Другово, Дебар, Центар Жупа, Ресен, Кичево, Пласница и Демирхисар) ,кој по петти пат се одржува во „Јахја кемал“ колеџот, учествуваа преку 200 осмооделенци од основните училишта од овие градови , Ученикот Христијан Вичороски,  од ОУ „Дебрца“ : од село Мешеишта го освои третото место....

Continue reading

Osnoven sud Ohrid

Судењето на Шапкар одложено, по трет пат

Одложен судскиот претрес за глисерската несреќа која се случи 22.08.2009 год, во Охридското езеро. Отсуство на Емил Балабан, бранителот на обвинетиот Христијан Шапкар, беше причина поради која и денес судијата Милчо Клишески го одложи главниот претрес. Никако да се спојат коцките од мозаикот за разрешница на случајот со глисерската незгода. Повеќе од јасно е дека овој судски спор премногу се одолговлекува. После првиот претрес за глисерската незгода, која се случи на 22.08.2009 во водите на Охридското езеро,  во која животот го загуби Ирина Романова Муцински, следуваат три одлагања на главниот...

Continue reading

основен суд

Шапкар не се појави на главниот претрес

Одложен главниот претрес на судскиот процес против Христијан Шапкар. Во Охридскиот Основен Суд, денес беше одложен  главниот претрес против Христијан Шапкар, кој се терети за предизвикување на глесерска несреќа. Неприсуството на обвинетиот Шапкар беше причина тоа да се одложи. Отсуство го оправда бранителот на обвинетиот, Емил Балабан, пред главниот судија Милчо Клишески и останатите присутни, со потврда од Приватна Здравствена Организација на општа медицина. Според медицинската потврда  Шапкар поради здравствени причини, јака лумбална болка не бил во состојба да присуствува на денешниот главен...

Continue reading

канал

Заврши притворот за Христијан Шапкар

Обвинителството, сеуште не ја има дозавршено постапката и нема конкретен епилог за случајот. Дали Шапкар ќе се терети и за што, останува да видиме. Обвинителството, сеуште не ја има дозавршено постапката и нема конкретен епилог за случајот. Дали Шапкар ќе се терети и за што, останува да видиме.Шапкар е пуштен од притвор согласно законот. Но истражната постапка не застанува тука. По сила на законот, Христијан Шапкар со решение за ослободување од притвор пуштен е точно на денот кога му истекува одредената мерка притвор од 30 дена на 18.09.годинава, велат од Основниот суд во Охрид. Истата му била...

Continue reading

Кривична пријава и 30-дневен притвор за Христијан Шапкар

СВР Охрид поднесе кривична против Христијан Шапкар, лицето кое го управуваше глисерот што  усмрти 39-годишна скопјанка. Мислењето на докторите е дека на Шапкар му е неопходна понатамошна медицинска нега, поради што истиот, од страна на судот е обезбедуван во Општата болница во Охрид. Експресно прифатена кривичната пријава за Христијан Шапкар. Од МВР велат дека пријавата следува поради основањо сомнение дека направил тешки дела за безбедноста на луѓето.Шапкар во мометов е во Општата болница во Охрид на хируршкото одделение, во посебна соба со полициска придружба.  Од силината на ударот повредени...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad