Tag: христијанството

ст

Изложба на фотографии „ Катедралата Св. Софија од Охрид до Полоцк“

 Изложба на фотографии „ Катедралата Св. Софија од Охрид до  Полоцк“. Отворена изложбата на фотогарфии насловена Света Софија Катедралата  од Охрид до Полоцк. Изложени се фотографии од катедралната црква Св Софија која се наоѓа во белорускиот град Полоцк, а подготвени Сергеј Тарасов, историчарот и археолог кој  30 години работел на проучување на Полоцк. Традиционално се верувалео дека на територијата на Источна Европа има 3 катедрали посветни на Света Софија,  и тоа во Новгород, Киев и Полоцк објаснува  Тарасов. Се врувало дека црквите во Новгород и Киев биле градени според стилот на црквата...

Continue reading

franjo i ivanov

Претседателот Иванов се сретна со поглаварот на Римокатоличката Црква

Со аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во средата во Ватикан, претседателот Ѓорге Иванов и македонска државна и црковна делегација ги почнаа активностите во рамки на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил”. Со аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во средата во Ватикан, претседателот Ѓорге Иванов и македонска државна и црковна делегација ги почнаа активностите во рамки на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил”. На средбата, Иванов и папата Франциск разговараа за состојбите во христијанството,...

Continue reading

sv.sofija

Победата на христијанството ќе се слави и во Охрид

Главната прослава на победата на христијанството ќе се одбележува кон крајот на септември годинава во црквата „Света Софија“ во Охрид, со свечена академија и литургија. Главната прослава на победата на христијанството ќе се одбележува кон крајот на септември годинава во црквата „Света Софија“ во Охрид, со свечена академија и литургија. Ова е конечната одлука за тоа како Македонската православна црква-ОА, во своја режија, ќе ја прослави 1.700-годишнината од Миланскиот едикт, зашто не е поканета на официјалната манифестација во Ниш, Србија. Решението го донеле владиците од Синодот на МПЦ, кои...

Continue reading

sveti Erazmo

Охриѓани го слават својот чудотворец Свети Еразмо Охридски

Овој свештеномаченик познат по своите чудотворни моќи, игра огромна улога во ширењето на христијанството во Охрид. Црквата на Свети Еразмо вчера и денес вистинско збиралиште на христијаните. Автомобили од сите страни, врвици на луѓе кои пеш тргнале да се поклонат и да запалат свеќа на големиот свештеномаченик. Овој голем христијански празник има посебно место во срцата на охриѓани бидејќи се смета дека токму Свети Еразмо ја има можеби најголемата улога во ширењето на христијанството во некогашен Лихнидос или денешен Охрид. Во пештерската црква на Свети Еразмо на излезот од Охрид, православните...

Continue reading

metalni knigi

Книги кои би можеле да гo променат погледот на Христијанството

Во Јордан пронајдени древни книги кои доколку се докаже дека се автентични може да се смета дека се позначајни од Свитоците од Црното Море. Во пештерa во Јордан се пронајдени повеќе од 70 древни книги стари околу 2 илјади години, а се верува дека нивната содржина би можела да го промени досегашниот начин на сфаќање на распетието на Исус и воскресението и начинот на кој христијанството воопшто се развило… Книгите се пронајдени, пренесува BBC, во зафрлена пештера во северниот дел на Јордан некаде помеѓу 2005 и 2007 година. Според една тероија, за се е „виновна“ поплавата по која во пештерата...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top