Tag: христијанската

sv gorgi

Ѓурѓовден – празник на животот

Ѓурѓовден се празнува на 6 мај. Овој празник се вбројува меѓу поголемите пролетни празници што го празнува не само христијанското, туку и целото население во Македонија а посебно припадниците на ромската заедница. Луѓето посебно на денешен ден, веруваат во магичната моќ на билките, ги собираат, пијат чаеви и веруваат дека тоа ќе им донесе здравје во текот на целата година. Православната црква денес го празнува споменот на светиот велекомаченик Ѓеорги Победоносец. По тој повод во црквата Св. Ѓорги, Охрид утрово се служеше света божествена архиерејска литургија. Големиот црковен и народен празник...

Continue reading

raspnuvanje

Денес е Велики петок, најтежок празник во христијанската религија

Велики петок, освен Велипеток уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Велики петок, освен Велипеток уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија. Велики петок, наспроти вообичаеното одбележување на верските празници со свети литургии и принесување на таканаречената бескрвна жртва, се празнува со читање извадоци од евангелијата од делот кој ја опишува неделата на страдањата на Синот божји. Според преданието, Христос починал на крст во “шестиот час на денот,...

Continue reading

Се китат домовите со бадникови гранчиња

Се ближат Божиќните празници. Традицијата на бадниковото гранче продолжува. Веќе почнаа да се продаваат на тезгите во градскиот пазар. Луѓето ги купуваат за мир, здравје и среќа на целото семејство.Веќе започна продажбата на бадниковите гранчиња. Тезгите на градскиот пазар се преполни со вакви украсени дрвца. Рајско дрво, дрво на кое бил распнат Исус Христос, со кое бил запален огнот во Витлеемската пештера кога се родил Спасителот и дрво кое ја претставува вечноста. Сето ова се симболи кои ги претставува бадниковото гранче кое во овие празнични денови може да се најде во сечиј дом. Се ближи...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad