Tag: хрватското

mig 29

Црн ден за авионите „миг“

Два воени авиона од типот „миг-21“ на хрватското воено воздухопловство и воен авион од типот “Миг 29” на белоруското воено воздухопловство се урнаа вчера. Два воени авиона од типот „миг-21“ на хрватското воено воздухопловство вчера се урнале за време на тренинг-лет во близината на воениот полигон „Еуген Кватерник“. Двајцата пилоти успешно се катапултирале и со падобран неповредени се приземјиле, пишува „Вечерњи лист“ Весникот наведува дека несреќата се случила над населено место, а најверојатно станува збор за судир меѓу двата авиона за време на тренинг-летот. Според „Вечерњи“, на...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad