Tag: хрватскиот

Голем пожар на хрватскиот остров Чиово

На Чиово во Хрватска гори силен пожар, а огнот се распламтел кај заливот Дубока, околу пладне. Како што јавуваат хрватските медиуми, пожарот го гасат 90 пожарникари со 27 возила. Гори ниска сува трева и грмушки, а во гасењето учествуваат и хеликоптер и канадери. Мештаните јавуваат дека чадот и пепелта стигнале до плажата, која е преполна туристи. „Пепел лета во воздухот, канадерите се над нашите куќи и нималку не ни е сеедно“, вели една читателка за Индекс.хр. Засега куќите не се загрозени, но пожарот се проширил на боровата шума и на маслинките. Од окружните пожарникарски...

Continue reading

Концерт на јапонско-хрватскиот уметник Томохиро Адачи во Охрид

Во организација на Националната установа „Охридско лето“, в сабота, на 14 септември, во црквата „Света Софија“ во Охрид, со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи. Во организација на Националната установа „Охридско лето“, в сабота, на 14 септември, во црквата „Света Софија“ во Охрид, со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи. Томохиро Адачи дипломира на Академијата за музичка уметност на Универзитетот во Загреб, Хрватска, во 2007 година. Иако е млад уметник, зад него стои богата интернационална кариера во Европа,...

Continue reading

strosmaer

Јосип Јурај Штросмаер го задолжи македонскиот народ

Она што го направи Јосип Јуриј Штросмаер за браќата Миладиновци, на полето на културата односно литературата, го задолжи македонскиот народ за сите времиња. Тој посебно е значаен  бидејќи во 1861 година со 70 илјади гроша финансиски го поддржува отпечатувањето на Зборникот на браќата Миладиновци под услов грчките букви во Зборникот да бидат заменети со словенски. Ова го истакна Мр Разме Кумбароски на денешното чествување што се одржа во градската библикотека, по повод 200 години од раѓањето на Штросмаер. Денес во Охрид се одржа чествување по повод 200 години од раѓањето на хрватскиот културен...

Continue reading

J.J Strosmaer

200 години од раѓањето на Јосип Јурај Штросмаер

НУ Библиотека „Григор Прличев“ –  Охрид  и  Медитеранската академија “Браќа Миладиновци” – Струга, одбележува 200 години од раѓањето на хрватскиот културен деец, Јосип Јурај Штросмаер. НУ Библиотека „Григор Прличев“ –  Охрид  и  Медитеранската академија “Браќа Миладиновци” – Струга, одбележува 200 години од раѓањето на хрватскиот културен деец, Јосип Јурај Штросмаер. За таа цел  денес во НУ Библиотека „Григор Прличев“ –  Охрид пригодна реч за животот и делото на деецот ќе одржи Проф.Д-р Златко Крамариќ, Амбасадор на Република Хрватска во Република Македонија. Повеќе...

Continue reading

aleksandar makedonski

Продолжува потрагата по гробот на Александар Македонски

Хрватскиот истражувач Домагој Николиќ наредните денови во земјава ќе биде дел од  интернационалниот  експертски тим со кој ќе се обиде да ја разреши мистеријата дали гробот на Александар Македонски се наоѓа во Овче Поле. Хрватскиот истражувач Домагој Николиќ наредните денови во земјава ќе биде дел од  интернационалниот  експертски тим со кој ќе се обиде да ја разреши мистеријата дали гробот на Александар Македонски се наоѓа во Овче Поле. Со ова, за прв пат во Македонија ќе се врши археоакустично и електромагнетно истражување, а се повикуваат и сите заинтересирани лица да дојдат на местото на...

Continue reading

Blazenko Lackovic

Лацковиќ доаѓа во Вардар?

Реномираниот медиум специјализиран за ракомет, Balkan Handball денес објави дека македонскиот ракометен шампион, Вардар преговара со хрватскиот репрезентативец, Блаженко Лацковиќ. Реномираниот медиум специјализиран за ракомет, Balkan Handball денес објави дека македонскиот ракометен шампион, Вардар преговара со хрватскиот репрезентативец, Блаженко Лацковиќ. 34-годишниот по 10 години поминати во Бундеслигата е во преговори да се пресели во Македонија, во редовите на Вардар. Од клубот не сакаа да ја демантираат или да ја потврдат оваа информација, но ако тврдењето на Balkan Handball е точно,...

Continue reading

Наредба од министерство

Рокот е петнаесет дена Дали се сите првенства од 2009 година па наваму нерегуларни, по наредбата која Хрватскиот фудбалски сојуз ја добил од Министерството за наука, образование и спорт на Хрватска. Наредбата е дака во рок од 15 дена Хрватскиот фудбалски сојуз мора да ги исфрли од лигата Локомотива и Хрватски Драговољац. Петар Сканси уште во декември нагласил дека спортската инспекција пронашла дека има голема поврзаност помеѓу Динамо и Локомотива, а два месеци подоцна стигнала и конечна потврда за тоа. Novi List пишува дека на адресата на Хрватскиот фудбалски сојуз стигнало решение од службата...

Continue reading

severina

Северина одбива да потпише предбрачен договор

Љубовната идила на српско – хрватскиот пар се чини дека неодамна била нарушена кога адвокатите на Милан Поповиќ побарале од Северина да потпише предбрачен договор. Љубовната идила на српско – хрватскиот пар се чини дека неодамна била нарушена кога адвокатите на Милан Поповиќ побарале од Северина да потпише предбрачен договор. Како што пишува “Ало“ адвокатите на српскиот бизнисмен инсистирале на хартија да се осигура неговиот имот, иако тој лично не бил многу расположен за таквата идеја. Меѓутоа, хрватската ѕвезда која е сега во четвртиот месец од бременоста не сакала ни да слушне за тоа. “Нема...

Continue reading

pari

Неисплаќање плата во Хрватска ќе се третира како криминал

Во хрватскиот паралмент најаверојатно до 15 јули ќе биде претставен нацрт-закон според кој неиплаќањето плати ќе биде третирано како криминал. Во хрватскиот паралмент најаверојатно до 15 јули ќе биде претставен нацрт-закон според кој неиплаќањето плати ќе биде третирано како криминал.На средба со лидерите од пет синдикати, претставници од хрватската Влада ветиле процедура во парламентот за криминализација на неисплаќањето плати. Покрај предлогот неисплаќањето плати да се третира како кривично дело, Владата ќе предложи работодавачите кои не ги подмириле сите обврски спрема работниците, да не...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top