Tag: хрватската

Хрватската претседателка го освои Facebook со видео-записите од ракометниот натпревар

На воодушевување на голем број корисници тие ѝ порачаа да остане до финалето Синоќешната ракометна драма од првите редови ја проследи и хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ која своите доживувања ги сподели со стотици илјади корисници на најпопуларната мрежа Facebook. Пред натпреварот, за време додека малку кој веруваше во чудо и победа на Хрватска со минимално 11 голови разлика пред преполна сала на полски навивачи, претседателката носеше дрес на Домогој Дувњак и ги поздрави пред излегување на теренот. Ова видео претседателката го пропрати со објава “За нашата Хрватска”, а бројни...

Continue reading

Хрватската RTL драстично казнета поради “Големиот брат”

Хрватскиот совет за електронски медиуми ги послуша гледачите Советот за електронски медиуми во Хрватска одлучи да реагира на жалбите на гледачите поврзани со термините на прикажување на шоуто “Големиот брат”. Имено, советот за електронски медиуми во Хрватска на седницата одржана на 14 септември донесло одлука за издавање налог за казна до издавачот RTL Hrvatska d.o.o. за кршење на член од законот за електронски медиуми врз основа на извршениот надзор над емитувани програми на Big Brother на 6 и 8 септември оваа година. Прекршочниот налог е издаден до телевизијата како правно лице со износ од...

Continue reading

strosmaer

Јосип Јурај Штросмаер го задолжи македонскиот народ

Она што го направи Јосип Јуриј Штросмаер за браќата Миладиновци, на полето на културата односно литературата, го задолжи македонскиот народ за сите времиња. Тој посебно е значаен  бидејќи во 1861 година со 70 илјади гроша финансиски го поддржува отпечатувањето на Зборникот на браќата Миладиновци под услов грчките букви во Зборникот да бидат заменети со словенски. Ова го истакна Мр Разме Кумбароски на денешното чествување што се одржа во градската библикотека, по повод 200 години од раѓањето на Штросмаер. Денес во Охрид се одржа чествување по повод 200 години од раѓањето на хрватскиот културен...

Continue reading

Slaven Bilic

Билиќ, нов тренер на Бешикташ

Поранешниот селектор на хрватската фудбалска репрезентација, Славен Билиќ, следната сезона ќе го предводи турскиот Бешикташ. Поранешниот селектор на хрватската фудбалска репрезентација, Славен Билиќ, следната сезона ќе го предводи турскиот Бешикташ. Турските медиуми јавуваат дека Билиќ со Бешикташ потпишал двегодишен договор и дека ќе заработува околу два милиони евра годишно.Клубот од Истанбул до пред неколку дена преговараше со Роберт Просинечки, но управата на Кајзери одби да го пушти. Бешикташ сезоната ја заврши на третото место, зад најголемите конкуренти Галатасарај и Фенербахче и ќе игра...

Continue reading

Severina i Milan

Севе сака да се породи на роденденот на нејзиниот починат татко

Хрватската пејачка Северина Вучковиќ треба да се породи во вторник на роденденот на нејзиниот починат татко. И покрај тоа што лекарите строго и препорачуваат да се породи со царски рез, таа ја разгледувала можноста да се породи по природен пат и тоа во вода, начин кој сеуште не се практикувал таму. Хрватската пејачка Северина Вучковиќ треба да се породи во вторник на роденденот на нејзиниот починат татко. И покрај тоа што лекарите строго и препорачуваат да се породи со царски рез, таа ја разгледувала можноста да се породи по природен пат и тоа во вода, начин кој сеуште не се практикувал таму....

Continue reading

operacija index

Хрватската полиција приведе 95 лица во рамки на операцијата „Индекс“

Хрватската полиција во рамки на масовната операција „Индекс“ приведе 95 лица, осомничени за вмешаност во корупција, јавија хрватските медиуми. Хрватската полиција во рамки на масовната операција „Индекс“ приведе 95 лица, осомничени за вмешаност во корупција, јавија хрватските медиуми. Акцијата беше спроведена денеска од хрватската Канцеларија за борба против корупцијата и организираниот криминал (УСКОК) и од Државното обвинителство.Главниот јавен обвинител Младен Бајиќ на прес-конференција изјави дека операцијата „Индекс“ почнала рано изутрината истовремено на факултетите за Економија, Сообраќај,...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top