Tag: хрватот

Ivo Karlovic

Асовите на Карловиќ

Хрватскиот тенисер Иво Карловиќ, избори пласман во второто коло на АТП турнирот во Загреб.   Карловиќ на стартот го совлада Германецот Даниел Брандс со 6:7, 7:5, 7:6, тој покрај победата успеа и да го израмни и рекордот во ас сервиси, кога се во прашање мечевите кои се играат во два добиени сета. Карловиќ против Брандс имал 44 ас сервиси, со што го израмни АТП рекордот од 1995 година, кој беше во сопственост на Австралиецот Марк Филипусис. Хрватот од апсолутниот рекорд го делеше само еден ас, а при неговите два последни сервиси на мечот Брандс успеал да го допре топчето и да спречи ас. „Да...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top