Tag: хрватите

Хрватите „Судар перкашн“ на Охридско Лето

Познати теми од класичната, филмската музика и театар за удирачки инструменти, на репертоарот на Охридско лето. Публиката вечерва во предворјето на црквата „Св Софија“ ќе има ретка можност да ги слушне атрактивните музичари на популарниот хрватски ансамбл „Судар Перкашн“, кои ветуваат концерт за паметење.   Вечер на сцената во Предворјето на црквата „Св Софија“ ќе настапи популарниот хрватски ансамбл „Судар Перкашн“. Тие се за прв пат во Македонија на фестивалот Охридско Лето. Музичкиот селектор Гордана Јосифова Неделковска, истакна дека продолжуваат и понатаму да ги бараат уметниците кои што...

Continue reading

Една година подоцна како членка на ЕУ

Како живеат Хрватите во ЕУ Измина една година откако Хрватска стана членка на Европската унија, а во минатата година стандардот на хрватските граѓани не се поправил, пренесуваат регионалните медиуми. Меѓутоа, за тоа време, зеленчукот е поефтин за 16%, овошјето за 8%, маслото за 15%, а облеката за 5%, додека режиските обврски поскапеле за 2%. Цените на храната се малку пониски откако Хрватска стана членка на унијата и може тоа да се почуствува на лебот, месото, шеќерот, овошјето, зеленчукот…Сепак, она што го гуши семејниот буџет се сеуште станарините и режиските сметки кои пораснале во...

Continue reading

Како Хрватите живеат по влезот во ЕУ?

Поскапо или поефтино откако Хрватска стана членка на ЕУ? Откако живеат во ЕУ, дел од производите на Хрватите секако им се поефтини, меѓутоа на цената на живеењето влијаеле и разни други околности, не само членството во ЕУ. Во стан од 60 квадратни метри, во однос на минатата година, се живее поскапо, и тоа во просек за 25 куни. Многумина ќе речат дека тоа не е многу, но вкупната цена на живеењето во последните четири години, малку по малку, пораснало за 20%. Цените на режиските сметки се поголеми а последното зголемување било оваа седмица на сметките за вода. Но од друга страна пак поефтиниле...

Continue reading

Blazevic

Срби и Хрвати пазете се од Македонија!

Ако станам селектор на Македонија, добро да се чувате Срби и Хрвати, им порача потенцијалниот кандидат за селектор на македонската репрезентација Мирослав Ќиро Блажевиќ во изјава за српски Курир. Поранешниот селектор на хрватската фудбалска репрезентација во свој стил им порачува на селекциите на Србија и Хрватска да се чуваат од Македонија, посебно ако тој застане на кормилото на нашата репрезентација. Контроверзниот фудбалски стручњак истакнува дека преговорите со Фудбалскиот сојуз на Македонија за негов избор се во завршна фаза и дека во квалификациите ќе “им е** мајка на Србите и...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top