Tag: храм

svecen rucek

Охриѓани масовно се собраа на градскиот плоштад да запалат свеќа и да се помолат пред свети Димитрија

Со свечен ручек, музика и дружба денес се прослави големиот христијански празник Митровден. Врнежливото време не ја поколеба вербата на охриѓани. Денес, огромен број граѓани се собраа на градскиот плоштад пред импровизираниот црковен храм посветен на Свети Димитрија со цел да му оддадат почит на светецот и заеднички да го чествуваат големиот празник Митровден. И годинава, веќе традиционално се организираше ручек за верниците кои се собраа на градскиот плоштад. „Многу убаво е. Луѓето се весели, да доаѓаат, да си го прослават, да остане од прадедо празникот и да не чува сите. Прво младите да...

Continue reading

Sv Sofija

Варошани поделени за столпчињата околу црквата Св. Софија

Варошани поделени за столпчињата околу црквата Св. Софија. Варошани имаат поделени размислувања за поставените бетонски столпчиња околу црквата Св. Софија. Некои граѓани гледаат со одобрување и  ја поздравуваат одлуката на Локалната самоуправа. Време беше да се стави ред во овој хаос велат жителите кои го одобруваат потегот. Околу црквата се паркираа не само жителите туку гостите и персоналот од бројните кафулиња. Пристапот до црквата, но и до домовите беше невозможен за брза помош или против пожарно возило,  ги набројуваат аргументите луѓето кои се за оваа одлука. Додаваат дека  некои од соседите...

Continue reading

митровден

Охриѓани го одбележаа Митровден

По повод денешниот верски празник посветен на великомаченикот Св. Димитрија на градскиот плоштад се одржа црковно народен собир пропратен со звуците на македонската песна и игра. Охриѓани денес го чествуваат верскиот празник Митровден. Голем број граѓани, со свеќа во рака и со молитва за здравје и бериќет се помолија пред импровизираниот црковен храм посветен на великомаченикот Св. Димитрија. Со звуците на македонската песна и игра на градскиот плоштад се одржа црковно народен собир. Граѓаните се задоволни од ваквиот начин на прославување на Митровден. Од Црковниот одбор Св. Димитрија по десети...

Continue reading

litija

Стружани се поклонија пред моштите на нивниот заштитник

Стружани се поклонија пред моштите на нивниот заштитник, славниот Великомаченик Георгиј Победоносец. Пред многубројниот народ кој пристигна од сите краишта на државава по четврти пат се одржа празничната ордија во спомен на овој светец. Настанот беше збогатен со носење на моштите на св.Георгиј од дебарскиот манастир Рајчица. Вчера стружани се поклонија пред моштите на нивниот заштитник, славниот Великомаченик Георгиј Победоносец. Пред многубројниот народ кој пристигна од сите краишта на државава по четврти пат се одржа празничната ордија во спомен на овој светец. Настанот беше збогатен со носење...

Continue reading

Joan Rivers

Моето тело е мој храм, а на храмот му треба реновирање

На Џоан Риверс и беше извршена уште една пластична операција во реално шоу во живо. На Џоан Риверс и беше извршена уште една пластична операција во реално шоу во живо. Во првата епизода од втората сезона на реалното тв шоу „Џоан и Мелиса“ 78 годишната г-ѓа Риверс посака да го подзатегне вратот. Нејзиното семејство, а посебно ќерка и Мелиса, се загрижени поради безбројните хируршки процедури на кои се подвргнува Џоан за да изгледа помладо.-„Не сакам да умреш.“ – се последните зборови со кои Мелиса се обиде да ја одврати мајка си од намерата непосредно пред операцијата.Одговорот на зависничката...

Continue reading

gumena crkva

Католички свештеник служи богослужба во гумена црква

Католичкиот свештеник Крисистоф кој живее на Камчатка почнал да служи богослужба и да преповеда во Црква на надувување. Причината за ова како што наведува свештеникот е, немањето на католичка црква на тоа место, и сите богослужби кои досега се изведувале биле под отворено небо или хотелски холови. Католичкиот свештеник Крисистоф кој живее на Камчатка почнал да служи богослужба и да преповеда во Црква на надувување. Причината за ова како што наведува свештеникот е, немањето на католичка црква на тоа место, и сите богослужби кои досега се изведувале биле под отворено небо или хотелски холови.„Со...

Continue reading

praznicna litija

Празнична литија – еордија во Струга

Викендов се одржа празнична еордија, во спомен на славниот Великомаченик Георгиј Победоносец. Викендов се одржа празнична еордија, во спомен на славниот Великомаченик Георгиј Победоносец. Станува збор за чествување кое отсекогаш имало големо значење за нашиот народ. Сведоштво за тоа е и оваа празнична литија која се одржува во Струга. Настанот беше збогатен и со носење на моштите на св.Георгиј од дебарскиор манастир Рајчица. Голема е радоста која ја носи празнувањето во спомен на славниот великомаченик Георгиј. Викендов во Струга, втора година по ред,  верниците присутвуваа на литија во чест...

Continue reading

Sveti Kliment Ohridski

Литургија во спомен на Свети Климент Охридски

Со свечена литургија во црковниот храм Св.Климент и Пантелејмон на Плаошник  се одбележа споменот на патронoт и заштитник на Охрид, Свети Климент Охридски Чудотворец. Со свечена литургија во црковниот храм Св.Климент и Пантелејмон на Плаошник  се одбележа споменот на патронoт и заштитник на Охрид, Свети Климент Охридски Чудотворец. Црковниот храм беше исполнет со голем број граѓани  кои го чествуваат името и делото на првиот македонски архиепископ,  творецот на  Охридска книжевна школа, но и средновековен писател и педагог. Охриѓани имаат посебен култ кон својот светец и заштитник.И денес меѓу...

Continue reading

Mitrovden

Православните христијани денес го чествуваат празникот Митровден

Голем број граѓани, со свеќа во рака и со молитва за здравје и бериќет се помолија пред импровизираниот црковен храм посветен на великомаченик Св. Димитрија. Охриѓани денес го чествуваат верскиот празник Митровден. Голем број граѓани, со свеќа во рака и со молитва за здравје и бериќет се помолија пред импровизираниот црковен храм посветен на великомаченик Св. Димитрија. Со звуците на македонската песна и игра на градскиот плоштад се одржа црковно народен собир. Граѓаните се задоволни  од ваквиот начин на прославување на Митровден. Граѓаните се задоволни од начинот на одбележување на овој верски...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad