Tag: храмот

freska

Денес е Велики Понеделник

Велики Понеделник (грч: Μεγάλη Δευτέρα) е првиот ден на Страстната седмица. Во него, Црквата се потсетува на последните денови на Христос во Ерусалим неговото влегување во Храмот и растерувањето на трговците од него, оти тоа е место за молитва, а не пазар. Христос на Своите ученици во повеќе наврати им зборува за Своето страдење кое Му претстои, како и крајот на времињата и Страшниот Суд. На Велики Понеделник Црквата говори и за Неговата беседа во Храмот, за злобните лозари, како и проколнувањето на бесплодната смоква, која го претставува јудејскиот собор, (во кој Исус Христос не нашол вистински...

Continue reading

vovoedenie vo hram

Денес се одбележува празникот Пресвета Богородица – Пречиста

Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на пресветата девојка Марија во Ерусалимскиот храм. Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ја доловува неговата смисла. Тоа е празник на воведувањето на пресветата девојка Марија во Ерусалимскиот храм. Првосвештеникот Захарија ја воведе не само во храмот, туку и во Светињата над светињите, т.е. во најсветото, најчистото место на храмот, каде што никој никогаш не влегуваше, освен првосвештеникот, и тоа само еднаш во годината. Така, Бог преку света Захарија, кој беше...

Continue reading

krstovden

Православните христијани денес го слават Воздвижението на Чесниот Крст – Крстовден

Денешниов празник е органски поврзан со вчерашниот празник, празникот на осветувањето на црквата на Христовото воскресение во Ерусалим. Денешниов празник е органски поврзан со вчерашниот празник, празникот на осветувањето на црквата на Христовото воскресение во Ерусалим. Црквата празнува два празника поврзани со чесниот крст, зимскиот Крстовден или Водокрст (18-ти јануари) е посветен на стариот обичај според кој на овој ден биле крштевани оние што го примале христијанството, а есенскиот Крстовден, под името Воздвижение на чесниот крст се празнува во чест на наоѓањето на крстот на кој бил распнат...

Continue reading

ikonostas

Украдени икони стари пет века

Икони стари по 500 години кои се украдени од храмот св. Георгиј во Лазарополе. Крадците, незабележани од никого, успеале да го однесат цел горен ред од иконостасот, па дури и старата и неодамна реставрирана престолна резба. Свештените лица од Манастирот св. Јован Бигорски на официјалната веб страна први објавија за оставениот пустош во храмот: „Влезната врата е буквално распарчена, иконите се искорнати од ѕидовите и оваа жална слика е само еден тажен потсетник за нас дека едно непроценливо богатство што некогаш го красеше овој раскошен храм е неповратно заминато. За жал органите за безбедност...

Continue reading

blagodaten ogan

Благодатниот оган влезе во храмот на Светиот гроб

Благодатниот Светиот оган, кој го симболизира неракотворената светлина на Воскресението Христово, за кого зборувал уште апостолот Петар му рече, влезе во храмот на Светиот гроб во Ерусалим. Благодатниот Светиот оган, кој го симболизира неракотворената светлина на Воскресението Христово, за кого зборувал уште апостолот Петар му рече, влезе во храмот на Светиот гроб во Ерусалим. Сите свеќи и светилки во црквата претходно биле згаснати, пренесуваат агенциите. Огнот се појавил по молитви за чудо на ерусалимскиот патријарх Теофил III, а илјадници верници во саботата пред Велигден го исполниле храмот...

Continue reading

g.Timotej

Верските учења не дозволуваат навреда

„Да не дозволиме да се урне вековната традиција во Западна Македонија. Ниту едно верско учење, дали е тоа христијанското или пак исламот не повикува на насилие“. Ова е пораката на дебарско кичевскиот митрополит г. Тимотеј во врска последните настани во струшко, поврзани со сквернавењето на 3те христијански верски објекти. Дебарско кичевскиот митрополит г.Тимотеј во Лабуништа. Тој го посети храмот Св. Никола во ова струшко село, каде пред два дена избувна пожар кој ја зафати помошната просторија на храмот покривот и дел од камбанаријата. Господин Тимотеј, пред се изрази благодарност кон Бога,...

Continue reading

Joan Rivers

Моето тело е мој храм, а на храмот му треба реновирање

На Џоан Риверс и беше извршена уште една пластична операција во реално шоу во живо. На Џоан Риверс и беше извршена уште една пластична операција во реално шоу во живо. Во првата епизода од втората сезона на реалното тв шоу „Џоан и Мелиса“ 78 годишната г-ѓа Риверс посака да го подзатегне вратот. Нејзиното семејство, а посебно ќерка и Мелиса, се загрижени поради безбројните хируршки процедури на кои се подвргнува Џоан за да изгледа помладо.-„Не сакам да умреш.“ – се последните зборови со кои Мелиса се обиде да ја одврати мајка си од намерата непосредно пред операцијата.Одговорот на зависничката...

Continue reading

Sarkozy i Bruni Taj Mahal

Романтичната прошетка на Саркози разбесна 10 илјади туристи

Францускиот претседател Никола Саркози и неговата сопруга Карла Бруни разбеснеа повеќе од 10 илјади посетители на храмот на вечната љубов Таџ Махал кои беа буквално исфрлени од обезбедувањето за првиот пар на Франција да ужива во прошетката. Францускиот претседател Никола Саркози и неговата сопруга Карла Бруни разбеснеа повеќе од 10 илјади посетители на храмот на вечната љубов Таџ Махал кои беа буквално исфрлени од обезбедувањето за првиот пар на Франција да ужива во прошетката. Иако посетата била закажана како претпладневна, Саркози и Бруни се предомислиле во последен момент и одлучиле најголемиот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad