Tag: храмови

Верниците утринава ги исполнија охридските храмови за Богојавление

Верниците утринава ги исполнија охридските храмови за Богојавление. Бог се јави, вистина се јави. Со овие зборови  православните христијани  се поздравуваат на денешниот  голем  празник Богојавление Водици. Сите парохиски цркви од изутринава беа исполнети со верници кои присуствуваа на служењето света божествена литургија.  За сите нив празникот Богојавлениe има големо значење, а сите  посакуваат радост, среќа и берикет.На Богојавление Спасителот  Исус Христос е крстен од Свети Јован Крстител во реката Јордан. За време на крштевањето  Бог јасно и конечно се пројави како Света Троица, Отец, Син...

Continue reading

Велигденските празници ги наполнија охридските храмови и со верници и со туристи

Веќе четири години, постојано расте интересот за посета на галеријата на икони во црквата св.Богородица Каменско. Велигденските празници ги наполнија божјите храмови во градов. Се палат свеќи, верниците се молат за здравје и среќа за нив и за семејството. Во овие последни денови пред веста за христосовото воскресение, свештените лица апелираат за уште помасовна посетеност, следење на светите богослужби за верниците вистински да го слават Бога. „Слава му на Бога има, посетители има но сепак еве апелирам да не има што повеќе. Ни претстои огромна работа затоа што голем дел од луѓето во знаење или...

Continue reading

fakac na krst

Црвен крст: Скокачите по крстот да бидат внимателни, температурната разлика на воздухот и водата во езерото голема

Пријавувањето за чинот на скокање во осветените води започнува од утре. Свештените лица бараат поголемо присуство на верниците во светите храмови.   8,2 степени целзиусови ќе изнесува температурата на водата во Охридското Езеро за големиот христијански празник Богојавление-Водици. Истата ќе биде дури за 1,3 степени пониска од лани кога, водата во езерото имаше температура од 9,5 степени целзиусови. Температурата на воздухот значително потопла и ќе изнесува од 7 до 8 степени. Токму ваквите температурни разлики според Сашо Точков од Црвениот крст може да бидат опасни за капачите. Порача тие да...

Continue reading

bozik

Охриѓани масовно ги посетија светите храмови

„ Христос се роди- Навистина се роди“,  е денешниот поздрав со кој меѓусебно се поздравуваат православните христијани „ Христос се роди- Навистина се роди“,  е денешниот поздрав со кој меѓусебно се поздравуваат православните христијани. Тие го празнуваат раѓањето на спасителот Исус Христос. Утринските богослужби кои се одржаа во  светите храмови беа преполни со верници.  Црквите беа посетувани од православните христијани и во текот на целото претпладне, а при тоа беа посакувани најубави желби. Се палеа свеќи, а најчестата молитва беше за здравје и мир. Свештеникот Диме Азески од православниот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad