Tag: храмовите

Охриѓани ги посетија храмовите за Божиќ

Христовото раѓање, Божик е најсветлиот празник во Христијанската вера. Ниту дождот, ниту пандмеијата не ги спречи верниците да бидат дел од утрената литургија во храмовите. Свештениците велат најважна е молитвата упатена со чисто срце до Бога. Христовото раѓање, Божиќ е највеселиот празник во Христијанската вера и се слави три денови. Каде и да си за Божиќ дома да си! Е добро позната македонска изрека. Овој ден сепоминува дома со семејството, со богата трдиционална трпеза. Вториот ден на Божиќ се нарекува „Божји ден“, кој е посветен на Мајката Богородица. Тогаш луѓето се дружат, одат на гости...

Continue reading

Без верници во храмовите ќе се празнува најголемиот празник Велигден за прв пат во историјата на православната црква

Црквата ќе ги почитува препораките за спречување на ширењето на Ковид 19. Свештениците апелираат верниците да ја следат Богослужбата за Христовото воскресение  преку медиумите од  домовите и  да го отпеат тропарот за Христовото воскресение. Со  надеж во Спасителот ќе помине и ова зло. Ако не беше неговото страдање на големиот петок немаше да има и воскресение, вели отец Љупчо Симиџиоски.  Велигден ќе се празнува без верници во храмовите за прв пат во историјата на православната црква. Низ вековите ова никогаш не се случило, вели отец Љупчо Симиџиоски.Додава дека верниците ќе недостасуваат в...

Continue reading

fakac na krst

Црвен крст: Скокачите по крстот да бидат внимателни, температурната разлика на воздухот и водата во езерото голема

Пријавувањето за чинот на скокање во осветените води започнува од утре. Свештените лица бараат поголемо присуство на верниците во светите храмови.   8,2 степени целзиусови ќе изнесува температурата на водата во Охридското Езеро за големиот христијански празник Богојавление-Водици. Истата ќе биде дури за 1,3 степени пониска од лани кога, водата во езерото имаше температура од 9,5 степени целзиусови. Температурата на воздухот значително потопла и ќе изнесува од 7 до 8 степени. Токму ваквите температурни разлики според Сашо Точков од Црвениот крст може да бидат опасни за капачите. Порача тие да...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad