Tag: Хосе

лого

Премиера на документарецот посветен на Хосе Емилио Пачеко

НУМ „Струшки вечери на поезијата” – Струга и Македонската телевизија имаат особена чест и задоволство да Ве поканат на премиерата на документарниот филм посветен на мексиканскиот поет Хосе Емилио Пачеко, добитник на наградата „Златен венец“ во 2013 година.   НУМ „Струшки вечери на поезијата” – Струга и Македонската телевизија имаат особена чест и задоволство да Ве поканат на премиерата на документарниот филм посветен на мексиканскиот поет Хосе ЕмилиоПачеко, добитник на наградата „Златен венец“ во 2013 година. Филмот е работен по сценариото на Диме Ратајкоски, а е во...

Continue reading

Hose Emilio Pacheko

Почина Хосе Емилио Пачеко, добитникот на Златен венец на „Струшките вечери на поезијата“ во 2013-та година

Струшките вечери на поезијата со огромно жалење ја примија тажната вест за смртта на Хосе Емилио Пачеко, еден од најголемите мексикански и светски поети и писатели, добитник на ,,Златен венец” на Струшките вечери на поезијата за 2013 година. Струшките вечери на поезијата со огромно жалење ја примија тажната вест за смртта на Хосе Емилио Пачеко, еден од најголемите мексикански и светски поети и писатели, добитник на ,,Златен венец” на Струшките вечери на поезијата за 2013 година. Сочувствуваме со огромната болка на семејството заради ненадоместливата загуба.  на  бардот кој на светската...

Continue reading

hose emilio pacheko

Хосе Емилио Пачеко добитник на годинашниот „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата

Хосе Емилио Пачеко, еден од најзначајните и највлијателните мексикански посети, е добитник на годинашниот „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата. Хосе Емилио Пачеко, еден од најзначајните и највлијателните мексикански посети, е добитник на годинашниот „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата. Одлуката ја донесе Управниот одбор на манифестацијата „Струшки вечери на поезијата“ на предлог на Советот за доделување на наградата „Златен венец“ на СВП. Хосе Емилио Пачеко е роден во Мексико Сити 1939 година. Во родниот град се образувал, а подоцна предавал книжевност на многу универзитети...

Continue reading

Jose Murighno

Мурињо удри по новинарите

Италијанскиот печат е преполн со реакции околу изнервираниот тренер на Интер, Жозе Мурињо после нерешениот исход на неговиот тим со Аталанта. Италијанскиот печат е преполн со реакции околу изнервираниот тренер на Интер, Жозе Мурињо после нерешениот исход на неговиот тим со Аталанта. Мурињо не сакал да оговора на прашањата на седмата сила па нервозно ги навредил а потоа и физички турнал еден од новинарите, со што се продлабочува јазот на натрпеливост помеѓу двете страни. Да подсетиме, Португалецот и претходно знаел да се спротистави нановинарите и нивните прашања па дури и да не се појавува на...

Continue reading

Jose Murigno

Истрагата против Мурињо, запрена

Тренерот на Интер Жозе Мурињо нема повеќе да биде под полициска истрага во врска со обвинувањата дека удрил навивач на манчестер Јунајтед, по мечот меѓу двата тима на Олд Трафорд. Тренерот на Интер Жозе Мурињо нема повеќе да биде под полициска истрага во врска со обвинувањата дека удрил навивач на манчестер Јунајтед, по мечот меѓу двата тима на Олд Трафорд. „Фанот на „црвените ѓаволи“ тогаш изјави дека бил нападнат од Португалецот пред клупскиот автобус на Интер, по елиминацијата на клубот од Лигата на шампионите, а полицијата побара видео снимки од безбедносните камери да утврди што навистина...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top