Tag: Хорхе

jorge lorenzo

Хорхе Лоренцо хоспитализиран

Актуелниот Мoto GP шампион, Хорхе Лоренцо, нема да учествува во преостанатиот дел од Холандското Гранд При бидејќи си ја скрши клучната коска на вториот слободен тренинг на Асен. Актуелниот Мoto GP шампион, Хорхе Лоренцо, нема да учествува во преостанатиот дел од Холандското Гранд При бидејќи си ја скрши клучната коска на вториот слободен тренинг на Асен. Возачот на Yamaha, кој што беше најбрз на првиот слободен тренинг во Холандија, ја загуби контролата над својот мотоцикл во брзиот сектор Хог Хеид и по падот се жалеше на болки во левата рака. Неговата повреда беше потврдена по прегледот во...

Continue reading

Jorhe Lorenzo

Триумф на Лоренцо во Катар

Актуелниот шампион во кралската класа на Мото ГП шампионатот Хорхе Лоренцо триумфираше на отворањето на сезоната, односно на трката за Големата награда на Катар. Актуелниот шампион во кралската класа на Мото ГП шампионатот Хорхе Лоренцо триумфираше на отворањето на сезоната, односно на трката за Големата награда на Катар. Лоренцо до победата возена под рефлектори на стазата „Лосаил“, до својата 45-та победа во кариерата стигна со време од 42:29.802 минути, пред деветкратниот светски шампион Валентино Роси.На тандемот од Јамаха, на подиумот им се придружи Марк Маркез на Репсол Хонда кој го освои...

Continue reading

Jorhe Lorenzo

Двобој на титаните

Хорхе Лоренцо нема да жали доколку не успее да ја освои светската титула во мотоциклизам. Хорхе Лоренцо нема да жали доколку не успее да ја освои светската титула во мотоциклизам. Со победата на Есторил во Португалија пред една недела Лоренцо ја скрати предноста на Валентино Роси на одвај 18 поени, три трки до крајот на шампионатот. Цел на шпанецот е да победува на сите писти, но и да не успее да го постигне тоа нема да се чувствува разочаран од учеството во едвај втората сезона како пилот во кралската класа. „Сметам на себе во последните три трки. Ако сакам да ја освојам титулата тогаш немам...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top