Tag: хортикултурното

pateka

Хортикултурното уредување на новата пешачка патека-мета на несовесни граѓани

Само што се посадија, дрвцата на новата пешачка патека која ја гради локалната-мета на вандали Младите новопосадени дрвца кои треба да ја красат новата модерна пешачка патека која се гради од Центарот за обука на вода накај Горица прва, не успеаа да преживеат ниту неколку дена.Најверојатно синоќа истите биле мета на несовесни граѓани кои ги искршиле гранките на овие дрва. Случајни минувачи зад камерите коментираат дека дури и кога се случува нешто добро за градот не може да помине без некој ваков несовесен чин. Оваа пешачка патека ќе претставува авенија широка 12 метри во прва фаза долга 210...

Continue reading

cveka

Дворот на ОУ „Св Климент Охридски“, пролетно уреден

Охридското комунално претпријатие забрзано работи на уредување зелени катчиња низ градот во пресрет на пролетната сезона. Денеска екипи од јавното претпријатие го уредуваа дворот во Основното улиште „Св. Климент Охридски“. Учениците ветија дека ќе се грижат за одржување на зеленилото. Цвеќина и садниции во дворот на ОУ „Св Климент Охридски“. Хортикултурното уредување во дворот на училиштето кое што го прави ЈП Охридски Комуналец е дел од проектот 40 зелени катчиња, како што нагласи првиот човек на претпријатието Елена Скрческа. „Тоа е една акција која што сакаме да помогниме во однос на изгледот...

Continue reading

sdsm za otcet

О.О СДСМ : „Брошурата на Бакрачески ги содржи проектите на претходната власт“

Проектите кои ги најавуваше Петрески не беа остварени само поради опструкции од централната власт. Општинската организација на СДСМ, со осврт на брошурата изработена од локалната за отчетот на градоначалникот Бакрачески. Според СДСМ, таа содржи проекти кои биле најавувани уште од претходната власт, а кои градоначалникот Бакрачески во брошурата ги прикажал како свои. Од СДСМ велат дека за локалната самоуправа стрелката на влезот на градот, помошта за станарите од опожарените згради и хортикултурното уредување на градот се проекти кои вреди да се споменат. Според СДСМ сите овие споменати зафати...

Continue reading

den na drvoto

Охриѓани денес се покажаа

Променливото време проследено со дожд, не ги спречи граѓаните на Охрид да го одбележат традиционалниот ден на дрвото. Тие денес на повеќе места во општината излегоа да засадат дрвца. Денот на дрвото прерасна во традиционална акција која секоја година се спроведува во државава. Идејата на амбасадорот на мирот на УНЕСКО, светски познатиот баритон, маестро Борис Трајанов која се роди во август 2007 година беше широко прифатена па од година во година оваа акција е се помасовна. Целта е преку засадување на дрво од страна на секој граѓанин на Р. Македонија да се обноват шумите и зелените појаси во...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad