Tag: хорски

Трето издание на Меѓународниот хорски фестивал „Гласот на Охрид”

По трет пат, оваа среда ќе се одржи Меѓународниот хорски фестивал „Гласот на Охрид” организиран од охридскиот градски хор „Вокс Лихнидос”. По трет пат, оваа среда ќе се одржи Меѓународниот хорски фестивал „Гласот на Охрид” организиран од охридскиот градски хор „Вокс Лихнидос”. Покрај членовите на охридскиот хор, под диригентската палка на Бурим Хидри и детскиот мултиетнички хор, учествуваат хористите од камерниот хор „Арс Нова” од Питешти, Романија, хорот „Атендите” при Културниот центар Кикинда од Србија и женскиот младински хор при МКЦ Скопје.  Почетокот...

Continue reading

horski

Охриѓани ќе уживаат во звуците на хорската музика на 8то издание на Охридскиот хорски фестивал

Фестивалот традиционално ќе биде отворен со претставување и дефиле на учесниците низ охридските улици. Изведби на духовна музика, музика од старите мајстори од ренесансата, поп и фолк аранжмани. Ова се само дел од пријатните звуци кои охриѓани и туристите ќе имаат можност да ги чујат наредниве денови на осмото по ред издание на Охридскиот хорски фестивал. Подготовките се при крај, а веќе во четврток ќе следи и традиционалното дефиле на учесниците низ охридските улици. Концертната програмата ќе се случува за време на викендот. „Главната програма на фестивалот е во петок, сабота и недела, и во...

Continue reading

horski

Медичи Кантантес од Полска добитник на Гран при наградата на Охридскиот хорски фестивал

Освен натпреварувачки дел, хористите понудија одличен квалитет и во ревијалниот дел со настапи на црковна, поп музика и фолклорни настапи. Хорскиот состав Медичи Кантантес од Медицинскиот универзитет во Вроцлав Полска е добитник на наградата „Гран при“ на Шестото издание на Охридскиот хорски фестивал. Полскиот хорски состав со изведбите на „Глорија“, „Македонско оро“ на Тодор Скаловски и неколку други нумери беа избрани како севкупни победници во групата од седумте финалисти кои денес го имаа последниот настап на годинешниот Охридски хорски фестивал. На годинешното шесто издание на Охридскиот...

Continue reading

хорски фестивал

По шести пат охридски хорски фестивал

Се е подготвено за шестото издание на охридскиот хорски фестивал. Од 21ви до 25ти август сите љубители на хорската музика ќе можат да уживаат во настапите на 30 европски хорови. Хорската музика ќе се изведува во црквата Св. Софија и во хотелот Инекс Горица. По шести пат охридски хорски фестивал. Од 21ви до 25ти август сите љубители на хорската музика ќе можат да уживаат во настапите на 30 европски хорови. Концептот на фестивалот останува ист како и минатите години. Отворањето на фестивалот започнува со кратки настапи на хористите на отворена сцена.–Атмосферата ќе е прекрасна. Сите хорови...

Continue reading

OHF 2012

Пеењето може да започне!

Петтото јубилејно издание на Охридскиот хорски фестивал доживеа блескаво отворање. Хоровите од 15 европски земји можат да го започнат своето претставување пред жирите, но и пред љубопитната публика. Јубилејното петто издание на Охридскиот хорски фестивал, вчеравечер беше означено за отворено на најдобар можен начин. Директорот на фестивалот, Александар Димовски, вели дека овој фестивал сведочи за долгата музичка и хорска традиција на нашиот град и изрази надеж дека настапот на овој фестивал сите учесници ќе ги потсетува на нивниот престој во Охрид. Покрај ревијалните настапи и натпреварувачкиот...

Continue reading

ohf 2012

Мал јубилеј на Охридскиот хорски фестивал

Годинава по петти пат, дел од најдобрите европски хорови ќе запеат во нашиот град. Јубилејно издание на Охридскиот хорски фестивал. Оваа веќе реномирана музичка манифестација слави пет години од своето постоење. Од 23-ти па до 27-ми овој месец повеќе од 40 учесници од 16 различни земји ќе настапат во натпреварувачкиот дел. Хоровите ќе ги оценува меѓународно жири, еден хор ќе биде прогласен за најдобар и ќе ја добие гран при наградата. Покрај натпреварувачкиот дел, и во ова издание ќе има ревијални настапи со фолк, поп и вечер на духовна музика. И годинава неизбежни финансиските проблеми, но...

Continue reading

horski festival

Охридски хорски фестивал по петти пат

Јубилејно 5 по ред издание на охридскиот хорски фестивал. Иако два месеци не делат од фетсивалот, подготовките во полн ек. Од дирекцијата на фестивалот најавуваат дека мора се да се организира навреме, затоа што ништо несмее да се остави на случајност. И покрај тоа што хорот има многу поддржувачи, сепак светската економска криза тропна и на оваа врата. Директорот на фестивалот открива дека и покрај финансиските проблеми фестивалот ќе се одржи и тоа најмногу благодарение на тоа што учесниците си го финансираат своето учество. „ Јас мислам дека фестивалот веќе има искрени пријатели и тие кои ни...

Continue reading

horisti

Охриѓани доминираа на регионалните хорски смотри

Охридските хористи и оркестри одлични на регионалните хорски смотри. И основните и средните училишта од Охрид одлично се покажаа. Овие смотри секоја година се одржуваат во рамките на основното училиште „Христо Узунов“. Учествуваа 16 хорови и 11 оркестри од основните и средните училишта од Охрид, Струга и Кичево. Првото место кај средните училишта убедливо го освои младинскиот мешан хор при ОСУ „Свети Климент Охридски“, додека кај основните првото место им припадна на хористите од основното училиште „Христо Узунов“, а со прво место, но во категоријата оркестри се закити оркестарот од ОУ „Свети...

Continue reading

skowronki

Хорот „Сковронки“ од Полска, најдобри

Со финалниот перформанс на седумте најдобри хорски ансамбли, заврши четвртото издание на „Охридскиот хорски фестивал“. Детскиот хор од Полска, „Скоровинки“ победници на овогодинештниот Охридски хорски фестивал. Овој детски хор беше избран за најдобар меѓу педесетте хорови учесници. Учесниците од 16 земји, од Холандија, Турција, Русија, Полска, па се до претставници од земјите од соседството, како хорови на Србија, Словенија и Бугарија, во изминатите неколку дена сите беа дел од еден од најинтересните музички настани кои годинава се случија во Охрид. Диригентот на победничкиот хорски ансамбл...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad