Tag: хорот

logo

Во петок во Охрид гостува хорот на „Златно славејче“

Под мотото „Од децата за децата“ во ПЕТОК 27.05.2015 година во Центарот за култура „Григор Прличев“-Охрид, со почеток од 13.30 часот, ќе гостува хорот „Златно славејче“. Најмалите охриѓанчиња ќе имаат ретка прилика да се забавуваат со најновите детски хитчиња. Под мотото „Од децата за децата“ во ПЕТОК 27.05.2015 година во Центарот за култура „Григор Прличев“-Охрид, со почеток од 13.30 часот, ќе гостува хорот „Златно славејче“. Најмалите охриѓанчиња ќе имаат ретка прилика да се забавуваат со најновите детски хитчиња. Со секој купен билет од 100 денари ќе добијат и ЦД со најдобрата детска музика...

Continue reading

rodenden

Хорот Хауард Госпел со роденденски концерт за Охридско лето

Хорот Хауард Госпел со роденденски концерт за Охридско лето. На антички театар хорот Хауард Госпел вечерва  ќе го одбележи  4 август  роденденот на Охридско лето. На јубилејното 55 издание на Фестивалот за прв пат ќе се изведува ваков вид на музика, напоменува музичкиот селектор Гордана Јосифоска Неделкоска која за вечерашниот избор верува дека ќе биде незаборавен  како и сите досегашни музички гостувања на исполнители на фестивалскиот роденден. „Оваа година на наше огромно задоволство, а со благодарност на Американската амбасада во РМ имаме чест со нас да бидат Хауард Госпел Хорот од САД....

Continue reading

mal plostad UZUNOV

Убава хорска музика и рецитали во чест на охридскиот револуционер Христо Узунов

Основците од училиштето „Христо Узунов“ со свечена програма на малиот плоштад кај стара библиотека му оддадоа почит на нивниот  патрон. Со мелодичните звуци на хорот при основното училиште „Христо Узунов“, изведба на рецитали посветени на големиот охридски и македонски револуционер, под развеаното македонско знаме и чувани од младите војводи, основците од ова училиште му оддадоа почит на својот патрон, Христо Узунов. Родители, наставници, граѓани на малиот плоштад кај стара библиотека, ја проследија подготвената свечена програма која е дел од дводневното чествување на споменот на големиот војвода...

Continue reading

hor

Дански културен настан во Охрид

Општина Охрид и НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид заеднички организираат концерт на “Хорот Копенхаген” од Данска. Општина Охрид и НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид заеднички организираат концерт на “Хорот Копенхаген” од Данска. Концертот ќе се одржи на 29-ти Мај (Четврток) во 18:00 часот во Центарот за култура во Охрид. Влезот е слободен. Хорот Копенгаген е формиран во 1951 година и има богато концертно искуство. На Програмата се дела од скандинавски автори, како и на Хендл и Вивалди.На концертот ќе настапи и Градскиот Хор...

Continue reading

gerdance

„Ѓерданчињата“ повторно со концерт на градскиот плоштад

По повод одбележувањето на 8- ми март-  Меѓународниот ден  на жената, хорот „ Распеано герданче“ ќе одржи свечен концертот. По повод одбележувањето на 8- ми март-  Меѓународниот ден  на жената, хорот „ Распеано герданче“ ќе одржи свечен концертот. Концертот ќе се одржи во сабота, на 8- ми март,  на градскиот плоштад пред споменикот на „ Св. Климент Охридски“ со почеток во 12 часот и 30 минути. Малите хористи ќе исполнат  неколку песнички посветени на мајката, а напишани од авторите Баркоски, Џамбазов и Димов. Децата предпразнично упатуваат искрени пораки до нивните и до останатите мајки со...

Continue reading

joksimovic

Жељко Јоксимовиќ ќе пее за Водици во Охрид

Жељко Јоксимовиќ ќе пее за Водици во Охрид. Градоначалникот Никола Бакрачески се осврна и на подготовките за празникот Богојавление. Кажа дека годинава се очекуваат најголем број  гости кои ќе поминат повеќе денови во Охрид. Како што пред неколку дена ТВМ објави дека за Водици ќе гостува  големата балканска музичка звезда Жељко Јоксиомовиќ , Бакрачески ја  потврди оваа информација. Концертот на  Јоксимовиќ ќе се одржи на 17 јануари во салата Билјанини извори, а се планира гостување на народниот ансамб „Танец“ или хорот Злата Мегленска во Центар за култура. Настап  ќе имаат и  повеќе охридски...

Continue reading

akademija

Исполнета сала, волшебни музички ноти, рецитали-синоќа се одржа свечената академија по повод „Св. Климент Охридски“

Во исполнета сала, со бројни гости од најразлични профили, уметници, спортски работници, луѓе од политичката сцена, граѓани, синоќа во фантастична атмосфера се случи свечената академија по повод празникот „Свети Климент Охридски“-заштитникот на градот. Со свечените звуци на „Денес над Македонија“, нашата химна, хорот при охридската гимназија „Свети Климент Охридски“ синоќа го означи почетокот на свечената академија по повод празникот на светителот „Климент Охридски“, патронот на нашиот град. Културни дејци, политичари од локалната политичка сцена, пратеници во Собранието на Македонија, уметници,...

Continue reading

horski festival

Охридски хорски фестивал по петти пат

Јубилејно 5 по ред издание на охридскиот хорски фестивал. Иако два месеци не делат од фетсивалот, подготовките во полн ек. Од дирекцијата на фестивалот најавуваат дека мора се да се организира навреме, затоа што ништо несмее да се остави на случајност. И покрај тоа што хорот има многу поддржувачи, сепак светската економска криза тропна и на оваа врата. Директорот на фестивалот открива дека и покрај финансиските проблеми фестивалот ќе се одржи и тоа најмногу благодарение на тоа што учесниците си го финансираат своето учество. „ Јас мислам дека фестивалот веќе има искрени пријатели и тие кои ни...

Continue reading

hor

Хорот ќе одржи целовечерен концерт

Градскиот хор ќе ги почасти охриѓани со целовечерен концерт.   „На програмата ќе бидат дела од повеќе автори, репертоарот е разновиден, меѓу охридски и староградски песни ќе испееме и дела од познатите конпозитори, како што се Стеван Гајдов, Трајко Прокопиев, а ќе пееме и дела од светската хорска литература и дела од ренесансата и популарни дела“, вели раководителот и диригент на градскиот Хор, Александар Димовски. Мешаниот градски хор повеќе години работи во склоп на Центарот за култура. Може да се пофалиме со многу квалитетен хор кој досега има настапувано на многу манифестации како во земјава...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad