Tag: хопе

Ohridsko leto

Вечерва продолжение на 51-то издание на фестивалот Охридско лето

Програмата на овогодинешното Охридско лето продолжува со вечерашниот концерт на албанскиот виолинист Дориан Џоџи во придружба на пијанистот Томас Хопе. Драмскиот дел од програмата утревечер ќе го надополни Македонскиот народен театар со изведбата на претставата „Свадбата на Фигаро“ во режија на грузиецот Леван Цуладзе. Охридската, но и странската публика, вечерва ќе може да ужива во звуците на виолината и пијаното на кои ќе се свират сонатите на Моцарт, Штраус и Шуберт. Трите сонати за виолина и пијано ќе бидат во изведба на Дориан Џоџи од Албанија и Томас Хопе од Германија. Дориан Џоџи е единствениот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad