Tag: Хонда

Два преседани истовремено

Прв пат во својата историја Прв пат во својата историја, поставиле жена како член на управен одбор на Хонда и еден странец за оперативен директор на компанијата. Како што се наведува во соопштението на Хонда, во управниот одбор на компанијата ќе се придружи технолошкиот експерт Хидеко Куни (66), а Бразилецот со јапонско потекло Исао Мицогучи, кој веќе 30 години раководи со работењето на Хонда во Јужна Америка, е именуван за нов оперативен директор на компанијата, пренесува AP. Јапонската компанија се најде под критики дека промовираат само јапонски државјани, и ова е за прв пат да се направат...

Continue reading

Fernando Alonso

Заминува ли Фернандо Алонсо од Ферари?

Британските медиуми минатиот месец пишуваа дека наводно постои интерес од Мекларен за пилотот на Ферари, а оваа недела германски Билд излезе со информација дека британскиот тим со сигурност ќе се обиде да го ангажира Шпанецот. Мекларен оваа сезона бележи слаби резултати. Џенсон Батон и Серхио Перез ниту еднаш не успеаа да се искачат на пиедесталот, а во вкупниот поредок се на деветото место. Но, од 2015. година британците ќе добиваат мотори од Хонда, а за таа сезона започнуваат подготовките уште сега. Од Ред Бул веќе ангажираа двајца инженери за аеродинамика, а се чини дека наскоро следува ,,напад”...

Continue reading

logo

Honda се враќа во F1

Јапонскиот авто-мото гигант Хонда планира да се врати во Формула 1 и најверојатно ќе го замени германски Мерцедес како партнер на Мекларен. Јапонскиот авто-мото гигант Хонда планира да се врати во Формула 1 и најверојатно ќе го замени германски Мерцедес како партнер на Мекларен. Мекларен во минатото пет години сораборуваше со Хонда и ги користеше моторите на оваа компанија и во тој период освои четири шампионски титули, сите со легендарниот Аиртон Сена. Поради големиот заостаток во трката за шампионските титули во последните години, не чуди обновувањето на соработката со Јапонците. Според некои...

Continue reading

bolid

Хонда сепак останува во Ф1

Водечките луѓе од Хонда изразија надеж дека и оваа сезона ќе се натпреваруваат во Ф1, но не изнесоа никакви детали. Водечките луѓе од Хонда изразија надеж дека и оваа сезона ќе се натпреваруваат во Ф1, но не изнесоа никакви детали. Извршниот директор Ник Фрај зборуваше за предизвици со кој се соочува тимот на Хонда во наредните две или три години на состанок на Асоцијацијата на екипите на Формула 1 во Женева. Фрај, заедно со Рос Браунсе обиде да најде купувач за тимот зошто Хонда во декември месец објави дека се повелкува од Ф1 за да ги намали трошоците. Тој изјави дека секој од деветте ривали...

Continue reading

F1

„Хонда“ пред спас

Иднината на Хонда во Формула 1 би можела да биде осигурана со откупот на тимот од страна на менаџерите, што би му овозможило на тимот да учествува во новата сезона. Иднината на Хонда во Формула 1 би можела да биде осигурана со откупот на тимот од страна на менаџерите, што би му овозможило на тимот да учествува во новата сезона.После многу недели на шпекулации и поврзувања на многу индивидуалци и групи со купувањето на Хонда, во петокот се појавија извештаи дека јапонскиот произведувач дал зелено светло, тимот да биде преземен од страна на досегашниот шеф Рос Браун, извршниот директор Ник Фрај...

Continue reading

Karlos Slim

Карлос Слим се откажа од Хонда

Мексиканскиот милијардер Карлос Слим вечерва ги демантираше информациите дека ќе стане сопственик на Формула еден тимот Хонда, кој минатиот месец се откажа од понатамошното учество во Формула еден шампионатот. Мексиканскиот милијардер Карлос Слим вечерва ги демантираше информациите дека ќе стане сопственик на Формула еден тимот Хонда, кој минатиот месец се откажа од понатамошното учество во Формула еден шампионатот. Слим според некој истражувања е вториот најбогат човек на светот кој бил подготвен да ја спаси јапонската екипа од згаснување. Соопштението на пребогатиот Мексиканец Слим го натера...

Continue reading

bolid

Формула 1 останува без јапонскиот гигант Хонда

Формула еден шампионатот останува без јапонскиот гигант Хонда. Поради глобалната финансиска криза раководните луѓе на јапонскиот производител на автомобили решија да се откажат од понатамошното партиципирање во најбрзото светско автомобилско првенството. Формула еден шампионатот останува без јапонскиот гигант Хонда. Поради глобалната финансиска криза раководните луѓе на јапонскиот производител на автомобили решија да се откажат од понатамошното партиципирање во најбрзото светско автомобилско првенството. Иако постоеше голема желба и понатаму да останеме во формула еден шампионатот сепак поради...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad