Tag: хонг

Ураганите се селат јужно и северно

Бројни региони во светот мора да се припремат за тропски бури Тајфунот Хиајан минатата година усмрти 6.000 луѓе на Филипините и покажа што можат да направат тропските урагани. Пред две години ураганот Сенди во САД докажа дека и богатите индустриски земји можат да бидат затекнати со природна катастрофа, пишува DW. Спрема новата студија на Американскиот завод за временски прилики и океанографија (NOAA), бројни региони, првенствено Пацификот и јужниот дел од Индискиот океан, мораат да се припремат за тропските бури. Научниците, заедно со  метеорологот Џејмс Косин, пресметале дека тропските бури...

Continue reading

Судир на два теретни брода во Хонг Конг

Исчезнати се дванаесет лица Бродот потонал рано изутрина по судар со друг брод, а спасено е едно лица кое е пренесено во болница. Дванаесет луѓе исчезнале во потонувањето на кинески теретен брод кај Хонг Конг. Бродот потонал по судирот со друг брод кој превезувал контејнери со стока, јавува агенцијата AFP. Во тек е потрагата по исчезнатите лица кои сите биле членови на екипажот на потонатиот брод. {loadposition content9}  

Continue reading

logo

Новата закана за човештвото, повторно доаѓа од Кина

Во Хонг Kонг е потврден првиот случај на лице инфицирано со новиот тип на вирусот на птичји грип Х7Н9, изјави министерот за здравство на овој специјален административен кинески регион, Гао Јонгвен. Во Хонг Kонг е потврден првиот случај на лице инфицирано со новиот тип на вирусот на птичји грип Х7Н9, изјави министерот за здравство на овој специјален административен кинески регион, Гао Јонгвен. Тој рече дека со вирусот е заразена 36-годишна Индонезијка, која работела како домашна помошничка во семејство во Хонг Конг. Се претпоставува дека таа се заразила на пазарот од соседниот град Шенжен во...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top