Tag: холокауст

holokaust

67 години од холокаустот на македонските Евреи

Еврејската заедница во Македонија денеска во Скопје со низа активности ќе одбележи 67 години од депортацијата на македонските Евреи во нацистичкиот логор Треблинка. Еврејската заедница во Македонија денеска во Скопје со низа активности ќе одбележи 67 години од депортацијата на македонските Евреи во нацистичкиот логор Треблинка. Делегација на Еврејската заедница ќе положи цвеќе на споменикот на македонските Евреи пред Тутунскиот комбинат и ќе ги посети гробиштата во Бутел. По наредба на бугарската влада, ноќта меѓу 10 ти и 11 ти март 1943 година била уапсени скоро целата еврејска популација во...

Continue reading

holokaust

Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот

На денешен ден, 27. јануари, во 1945. година Црвената армија ги ослободи последните 7.650 преживеани логораши. Полска и Израел, а со нив и целиот свет денеска во Аушвиц ќе го одбележат Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот. На денешен ден, 27. јануари, во 1945. година војниците на Црвената армија ги ослободија последните 7.650 преживеани логораши.Традиционалната порака до светот од Аушвиц дека холокаустот не смее никогаш да се заборави за да не се повтори, ќе ја упатат од пред споменикот на жртвите на холокаустот претседателот на Полска Лех Качињски, премиерот на Израел Бенјамин...

Continue reading

Richar Wiliamson

Бискупот што го негира Холокаустот ризикува затвор

Програмата на шведската телевизија за контроверзното свештеничко братство ССПЏ кое го негира Холокаустот доби правни консеквенци во Германија. Програмата на шведската телевизија за контроверзното свештеничко братство ССПЏ кое го негира Холокаустот доби правни консеквенци во Германија. Jавниот обвинител во Регенсбург донел одлука да почне предистражна постапка против бискупот на ова братство Ричард Вилијамсон, кој во интервју за шведската телевизија отворено го негираше Холокаустот, а што е забрането во Германија. Тој сега ризикува затворска казна во траење до пет години. Интервјуто со контроверзниот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top
Ad