Ознака: Хамбург

Заразен со ковид-19 починал на летот од Истанбул до Хамбург

Post Views: 0 Екипажот на патнички авион, кој летал од Истанбул за Хамбург, при слетувањето открил дека еден од патниците починал, за кој подоцна се покажало дека е заразен со коронавирус. Откако сите патници го напуштиле авионот по слетувањето на аеродромот во Хамбург, еден патник останал на негово место, па екипажот, според весникот „Велт“, дури тогаш забележал дека тој починал.Настанот се случил на 25 октомври, пренесуваат агенциите. Станува збор за 51-годишен патник, кој сам се качил во авион во Истанбул и го зазел неговото место во авионот. Според медиумите, тој имал...

Continue reading

„Во голема мерка го почитуваме Флензбург“

Post Views: 0 Вардарци веќе се во Германија, каде што ги одработуваат последните тренинзи во пресрет на првиот четвртфинален натпревар против Флензбург, кој што е закажан за денес од 19.00 часот. Средниот бек во “црвено-црниот” состав Игор Карачиќ смета дека дуелот со Флензбург ќе биде сосема поразличен од тој против Хамбург, пред се поради начинот на игра на двете екипи. “Ние во голема мерка го почитуваме Флензбург, кој првенствено е навистина добро координиран тим, предводен од својот тренер Љубомир Врањеш. Хамбург беше индивидуално посилен тим и против нив така и се подготвувавме,...

Continue reading

bebeto vo kufer

Германија трага по мажот кој го остави бебето во куфер

Post Views: 0 Снимката со мажот кој во раце држи идентичен куфер во кој пред една недела е пронајдено новороденото девојче во Хамбург, ја преплави Германија. Јавноста сака да открие кој е човекот кој во куфер пред Конгресниот центар ја остави малата Мари. Бебето го пронашол портирот во центарот. И денес, Најл Хабиб е вознемирен за случајот. -Имаше капа и беше ставена во вреќа за спиење. Лицето и беше целосно црвено. Сите почнавме да се тресеме и да плачеме. Одма викнавме полиција и пожарникари, се сеќава портирот. Малечкото девојче одма била хоспитализирана на Детска клиника...

Continue reading

Европскиот шампион во Скопје

Post Views: 0 Утре во Скопје пристигнува делегацијата на актуелниот европски шампион Хамбург, противник на македонскиот првак во осминафиналето од Лигата на шампионите. Екипата која беше најуспешна во групата “Д“ од претходната фаза во ЛШ, во која освои 18 бода, најмногу од сите 24 клубови во досегашната сезона. Хамбург имаше 9 победи, што не го постигна ниту една екипа во сите 4 групи, во кои забележа 5 победи на домашен, и 4 на гостински терен. По двапати ги поразија Словенечкиот Горење Велење, Алборг од Данска, Натурхаус Ла Риоха од Шпанија и Дрот Халмштад од Шведска,...

Continue reading

Извлечени осминафиналните двојки

Post Views: 0 Денес се одржа извлекувањето на паровите за осминафиналето во лигата на шампиони во ракомет, во која учествуваа и нашите две најдобри екипи. Вардар го доби минатогодишниот првак Хамбург, а Металург го извлече данскиот шампион Колдинг.Мотор Запорожје – Кил Висла Плок – ВеспремВардар – Хамбург Алборг – Барселона Металург – Колдинг Цеље – Фленсбург Киелце – Р.Н.Ловен Горење – ПСЖ

Continue reading

Monika Seles

Селеш ќе беше најдобра

Post Views: 0 Пред точно 20 години, на турнирот во Хамбург, на брутален начин беше нападната една од најдобрите тенисерки на сите времиња, Моника Селеш. За време на четвртфиналниот натпревар против Бугарката Магдалена Малеева, на 30. април 1993. година, Германецот Гинтер Пархе ја нападна Селеш и со неколку убоди од нож во нејзиниот грб го смени текот на нејзината кариера. Легендарната Мартина Навратилова смета дека Моника Селеш би била најдобрата тенисерка на сите времиња, доколку не беше прободена со нож на 19-годишна возраст. Подоцна се дозна дека 38-годишниот напаѓач...

Continue reading

red hair

Од имиџот на заводничка ве дели едно фарбање на косата

Post Views: 0 До овој заклучок дошол тимот предводен од докторот Вернер Хабермел од Истражувачкиот институт во Хамбург, споредувајќи ја бојата на косата со сексуалните навики на илјадници Германки.„Црвенокосите привлекуваат поголемо внимание, поретки се (сакаме да го имаме она што не можеме да го имаме) и се индикатор на младост и плодност (како противтежа на седокосите)“, објаснува психологот Скот Бери Кауфман за Psychology Today. Тој додава и дека црвената боја ги провоцира и предизвикува луѓето повеќе од другите бои. Со други зборови, мажите се привлекуваат на боја,...

Continue reading

skulptura sirena

Џиновска “сирена” сред езеро

Post Views: 0 Со сигурност може да кажеме дека статуата на не толку “малата сирена”, поставена во езерото Алстер во Хамбург, ќе биде инсталација која ќе ги плени погледите на минувачите во следните неколку денови. Имено, огромната структура во три делови ја направил уметникот и маркетинг менаџер Оливер Вос. Статуата е висока четири, а долга дури триесет метри.Вос е директор на академијата за рекламирање во Мајами и тој изјави дека сака неговата скулптура да биде шокантна тема за разговор во Германија. Изгледа дека Вос успеал да го оствари тоа што сакал, бидејќи...

Continue reading

huligani

Подивеа хулиганите на Ајакс во Хамбург

Post Views: 1 Тројца германски полицајци во цивилка се соочија вчера во хамбург со навивачите на холандскиот Ајакс. Околу 50 навивачи на Ајакс ги натераа полицајците во слепа улица, поголем инцидент е спречен кога еден од полицајците кој извадил пиштол, но не пукал, потврди портпаролот на хамбуршката полиција Ралф Мајер. Неколку часа подоцна полицијата прво приведе 13 навивачи, а потоа ги пушти сите освен еден, за кој се знае дека е водич на хулиганите на Ајакс и дека му е забранет влез на холандските стадиони. Другата група од 30-40 фанови на Ајакс, демолира едно кафуле...

Continue reading

IKEA со неочекуван потез

Post Views: 0 IKEA стана најголем светски трговски ланец за мебел терајќи ги луѓето да се возат до хипермаркети на перифериите од големите градови. Меѓутоа, жителите на Хамбург се првите купци кои ќе можат едноставно да влезат во продавница на IKEA која се наоѓа во бизнис центарот на тој град. Шведскиот трговски ланец својата градска продавница ја отворил во квартот Алтон, најзападниот од седумте квартови на Хамбург. Отворањето на овој простор, IKEA ја чинело 80 милиони евра и всушност претставува експеримент. “Тоа е многу скап експеримент, но нас не интересира дали овој...

Continue reading

Ohrid

Охрид меѓу топ 10 дестинации според британски Гардијан

Post Views: 4 Охрид се најде меѓу листата на десетте топ туристички дестинации за младите студенти во Велика Британија направена од британскиот весник Гардијан. Охрид е на истата листа со Хавана, Ибица, Хамбург… Истражувањето го направи британскиот ’Гардијан’ во кое беа вклучени сегашни и поранешни студенти кои ги раскажуваа своите искуства и авантури од летните одмори кои ги минувале на повеќе локации низ светот. Според Гардијан, не постои човек кој може да остане индиферентен и неимпресиониран од религиската толеранција и хармонијата која ја доловуваат црквите и...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top