Ознака: хавана

edvard snouden

Каде е Едвард Сноуден?

Post Views: 0 Во последниве 24 часа, судбината на Едвард Сноуден е предмет на интерес на сите светски медиуми. Кога се рашири веста дека Сноуден отпатувал за Москва, од каде ќе отпатува за Куба, новинарите го букираа летот со кој Сноуден требаше да замине, но ги дочека изненадување. Сноуден не беше во авионот. Околу триесет новинари купиле билети за летот со кој Сноуден требало од Москва да отпатува за Хавана, но тој не се појавил.Новинарите од Guardian ситуацијата ја опишаа на следниов начин: „Едвард Сноуден не се наоѓа на летот на Аерофлот за Хавана. Но, затоа тука се...

Continue reading

Ohrid

Охрид меѓу топ 10 дестинации според британски Гардијан

Post Views: 4 Охрид се најде меѓу листата на десетте топ туристички дестинации за младите студенти во Велика Британија направена од британскиот весник Гардијан. Охрид е на истата листа со Хавана, Ибица, Хамбург… Истражувањето го направи британскиот ’Гардијан’ во кое беа вклучени сегашни и поранешни студенти кои ги раскажуваа своите искуства и авантури од летните одмори кои ги минувале на повеќе локации низ светот. Според Гардијан, не постои човек кој може да остане индиферентен и неимпресиониран од религиската толеранција и хармонијата која ја доловуваат црквите и...

Continue reading

TVM

Осуммина осомничени за свирепо убиство

Post Views: 0 Осум лица се осомничени за свирепото убиство на Дејан Новаковиќ од Белград. Од страна на СВР Охрид до Основното Јавно Обвинителство – Охрид  поднесе кривична пријава против осум лица поради основано сомнение дека сториле казнено дело „Убиство“ на свиреп и подмолен начин, додека едно од лицата е осомничено и дека сторило кривично дело „Помагање на сторител по извршено кривично дело“. Седуммината од нив се македонски државјани и се веќе приведени, додека еден е српски државјанин и  е во бегство.  Заедно со доказниот материјал седумина од осомничените попладне...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top