Tag: франциско

Откриен е идентитетот на богаташот кој дели пари

Анонимниот богаташ не е повеќе анонимен Американските медиуми го открија идентитетот на богаташот кој по улиците на Сан Франциско остава плика со пари. Станува збор за трговецот со недвижнинини Jason Buzi. До неодамна непознато лице ширум улиците на Сан Франциско оставаше плика во кои се наоѓаа 20 или 100 долари, а упатствата како да се дојде до пликото ги оставал на својот Твитер профил – @HiddenCash. Доброчинителот не е повеќе анонимен и се работи за Jason Buzi, човек кој заработил милиони тргувајќи со недвижнини. Тоа што е откриен неговиот идентитет нема да го спречи да ја продолжи...

Continue reading

Анонимен богаташ дарува пари

Доброчинител остава траги кои водат до плика со пари Пред неколку дена се појави приказна за непознат богаташ кој на улиците на Сан Франциско остава плика со пари, а сега му се придружил уште еден но сега во Велика Британија, кој на Твитер отворил профил под името Hidden Cash UK и на луѓето им остава траги кои ги водат до пликото со пари. “Ја видов американската верзија на оваа кампања и помислив дека е тоа одлична идеја. Во добра позиција сум и секојдневно можам да дарувам пари. Одработив неколку добри работи во онлајн продажбата. Ова ми е поубаво отколку да ги трошам парите на себе”, рекол...

Continue reading

polarna mecka

Има или нема климатски промени?

Нема место за дебата.Климатските промени се реални и ни се случуваат. А човештвото е делумно виновно за тоа. Нема место за дебата.Климатските промени се реални и ни се случуваат. А човештвото е делумно виновно за тоа. На светскиот ден на поларната мечка, една од животинските врсти најмногу погодена од климатските промени, помеѓу научните експерти постои 97 проценти консензус дека луѓето го предизвикуваат глобалното загревање. Сепак некои многу гласни Американци продолжуваат да дебатираат за тоа што е со сигурност факт. Прашањето е: зошто?Се разбира, довербата има голема улога. Според Гордон...

Continue reading

Papa Francisko

Поглаварот на Римокатоличката црква, поинтересен од рок ѕвезда

Од март до денеска за општите аудиенции на папата Франциско во Ватикан се издадени неверојатни еден милиони 548 илјади и 500 влезници, додека во текот на целата 2012-та година за Бенедикт 16-ти се издадени само 447 илјади. Од март до денеска за општите аудиенции на папата Франциско во Ватикан се издадени неверојатни еден милиони 548 илјади и 500 влезници, додека во текот на целата 2012-та година за Бенедикт 16-ти се издадени само 447 илјади. Откако на 13-ти март застана на чело на Католичката црква, повеќе од два милиони лица дошле на општите аудиенции на папата Франциско на Плоштадот Свети...

Continue reading

папа Франциско

„Опасниот“ Папа Франциско

Папата Франциско во текот на неделната посета на црквата Свети Кирил Александриски, во предградието на Рим, во разговор со верниците рече дека како момче работел и како исфрлувач во еден ноќен клуб во Буенос Аирес. Папата Франциско во текот на неделната посета на црквата Свети Кирил Александриски, во предградието на Рим, во разговор со верниците рече дека како момче работел и како исфрлувач во еден ноќен клуб во Буенос Аирес. Присетувајќи се на тој период и искуството од исфрлувањето на непожелни луѓе од клубовите, папата рече дека подоцна, во мисијата привлекување луѓе во црквата, клучна работа...

Continue reading

Papata Francisko

Како Ватикан гледа на жените и хомосексуалците

Папата Франциско предупреди дека католичката црква го губи својот пат со претераното фокусирање на спроведувањето на политиката против контрацепција, абортус и хомосексуалност, наместо да ги отвори вратите и да ја направи црквата милосрдна институција. Папата Франциско предупреди дека католичката црква го губи својот пат со претераното фокусирање на спроведувањето на политиката против контрацепција, абортус и хомосексуалност, наместо да ги отвори вратите и да ја направи црквата милосрдна институција. Во интервју за италијански магазин папата Франциск исто така ги повтори помирливите ставови...

Continue reading

gay

Прва зоолошка градина за геј-животни

Сан Франциско и покрај тоа што има најголема геј-заедница ќе биде и прв град во кој ќе биде отворена зоолошка градина за геј-ивотни. Сан Франциско и покрај тоа што има најголема геј-заедница ќе биде и прв град во кој ќе биде отворена зоолошка градина за геј-ивотни. – Многу сме возбудени поради геј-животните. Нашето друштво е разновидно и животинското царство е разновидно, зошто да не ја славиме таа разновидност – рече директорот на зоолошката градина Лионел Виберл. Професорот Јосе Арагон од Универзитетот Сан Франциско, отсек зоологија, рече дека факт е дека постојат хомосексуални...

Continue reading

Сан Франциско ќе забрани продажба на домашни миленици

Во Сан Франциско луѓето ќе можат да чуваат животни само во фрижидер или на трпеза. Градските власти ја разгледуваат можноста за криминализација на продажбата на домашни миленици, бидејќи истите без потреба страдаат и најчесто се купуваат импулсивно од родители, на чии деца брзо им досадува од животното за кое не се грижат соодветно. Продавниците за миленици се противат и велат дека покрај тоа што ќе останат без работа, евентуалниот закон нема да ги спречи жителите на Сан Франциско да купат милениче од друго место. Оние кои го подржуваат законот сакаат да се стави крај на непотребното размножување...

Continue reading

Japonija

Светот да финансира предвидување природни катастрофи а не парење на поларни мечки

„Јапонските научници го предвидоа земјотресот 10 дена порано“-тврди италијански професор Пјер Франциско Бијаџи. „Јапонските научници го предвидоа земјотресот 10 дена порано“-тврди италијански професор Пјер Франциско Бијаџи. Јапонците можат да предвидат силен земјотрес со 80% точност за епицентарот во радиус од 100 км-тврди Бијаџи.  Да реагирале јапонските власти навремено бројот на жртви ќе бил значително помал а нуклеарките че биле затворени 10 дена пред катастрофата.Научниците предупредувале неколку дена однапред за можниот силен потрес но не им било посветено внимание.„Светската јавност...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top