Tag: фотографии

Прва виртуелна изложба на фотографии од Богојавление 1990 – 2020 год

Проектот го замислија и реализираа проф. Јане Бакрески, компјутерскиот инженер Стефан Спирковски и Илија Ристески од Охридската Митрополија. Покрај галеријата изработена е и веб страна посветена на Богојавление кои од денеска се достапни на јавноста. Се надеваме дека овој проект ќе придонесе за афирмација на историјата на овој празник и со тек на годините оваа архива на документи ќе се надополнува и ќе остане како наследство за идните генерации, изјави Спирковски за ТВМ.  Богојавление во Охрид во изминатите 30 години низ објективот на охридските фотографи, бележничари на историјата на градот....

Continue reading

ИЗЛОЖБА НА ФОТОГРАФИИ „JUMPING TOGETHER” ВО ОХРИД

Општина Охрид во соработка со Амбасадата на Израел во Република Северна Македонија во сабота на 27-ми јули 2019 година ќе организира изложба на фотографии „Jumping Together” oд израелскиот амбасадор во нашата земја Дан Орјан. Општина Охрид во соработка со Амбасадата на Израел во Република Северна Македонија во сабота на 27-ми јули 2019 година ќе организира изложба на фотографии „Jumping Together” oд израелскиот амбасадор во нашата земја Дан Орјан. Изложбата ќе се одржи на малиот плоштад кај „Долна Порта” со почеток во 21 часот. Оваа изложба за прв пат била претставена во Претседателската градина...

Continue reading

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБАТА НА ФОТОГРАФИИ „ПО ТРАГИТЕ НА СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ”

Во Куќата на Уранија- МАНУ, свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј”. Во Куќата на Уранија- МАНУ, свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј”. На свеченоста, во името на организаторите, Општина Охрид, Амбасадата на Република Словачка во Република Македонија и Словачката национална библиотека,се обратија градоначалникот Јован Стојаноски и амбасадорот Хенрик Маркуш.Во Куќата на Уранија и во музејот во Куќата на Робевци , поставени се триесет и една фотографија од познатиот меѓународен словачки експерт за надворешна...

Continue reading

„По стапките на А. Ден Долард“ изложба на стари фотографии од Струга

 „По стапките на А. Ден Долард“  изложба  на стари фотографии од  Струга. Стотина слики од Струга и струшко кои датираат од 70 -тите години на минатиот век се изложени во Домот на културата „Браќа Миладиновци“. Холанѓаните Marja Koopman, Fred Volpp и Carlus Koopman, кампувајќи на брегот на езерото, во струшкиот регион, во периодот од 1973 до 1975г. со своите фотоапарати и видео камери зачувале дел од минатото на Струга. Станува збор за стари фотографии кои не навраќаат во минатото, на кои се прикажани моменти од животот на луѓето во тој период. На фотографиите се зачувани струшките сокаци и...

Continue reading

Автентични фотографии од победата над фашизмот

30 автентични фотографии од победата над фашизмот. Во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид беше отворена изложбата по повод 9 мај, Денот на победата над фашизмот. Пораката која што ја праќа оваа изложба е дека не треба да го заборавиме 9ти мај и тоа што нашите минати генерации и претходници го вградиле за тоа што денес го имаме и треба да го чуваме и негуваме. Победата над фашизмот, доловена преку триесеттина автентични фотографии од Втората светска војна. Во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид беше отворена изложбата по повод 9 мај, Денот на победата над фашизмот. Организатори...

Continue reading

Што се случува кога родителите ќе објават фотографии од своите деца на интернет

Ова е прашање кое си го поставиле голем дел од родителите. На крај, значаен дел од родителите одлучуваат да објават. Просечен родител објавува илјада фотографии на социјалните мрежи пред детето да наполни пет години, според неодамнешно истражување, пренесува порталот „Факултети“. Ова е прашање кое си го поставиле голем дел од родителите. На крај, значаен дел од родителите одлучуваат да објават. Просечен родител објавува илјада фотографии на социјалните мрежи пред детето да наполни пет години, според неодамнешно истражување, пренесува порталот „Факултети“. Многу родители не ги прашуваат децата...

Continue reading

Најдобрите македонски фотографии на изложба во Охрид

Најдобрите македонски фотографии на едно месо. Годинава Охрид е домаќин на традиционалната годишна изложба од најдобрите македонски фотографи Денови на македонската фотографија. Во рамки на изложбата, охриѓани ќе може да уживаат во околу 260 фотографии кои се дел од најстарата фото асоцијација која се одржува по 54ти пат. 260тина најдобри меѓу најдобрите фотографии на македонски автори дел од годинешната изложба и манифестација „Денови на македонската фотографија“. Овој традиционален пресек на творештвото на македонските фотографи е буквално преполн со дела кои се признаени и важат за вистински...

Continue reading

Деца ќе можат да тужат родители за објавување нивни фотографии на Facebook

Moжеби целата оваа приказна звучи бесмислено, но… Социјалните мрежи за многумина станаа своевиден сурогат за реалниот живот, а најмногу тоа се однесува на најпопуларната мрежа на светот Facebook. Парадоксално е тоа што сите се згрозуваме од нарушувањето на приватноста и воајеризмот на интернет, а во исто време со забрзан ритам се објавуваат постови кои се однесуваат на интимата, вклучувајќи ги и фотографиите. Но, тоа е цената на лудите технолошки времиња во кои се живее и границата помеѓу виртуелното и реалното е тешко приметлива и тоа што ниту во лудило не се прави во реалниот живот се...

Continue reading

Google подарува бесплатно алатки за обработка на фотографии

Пакетот до неодамна чинеше 499 долари, а Google сега го нуди бесплатно Nik Collection софтверот за обработка на фотографии на пазарот е присутен веќе две децении и во круговите на професионалците за фотографија, кај ентузијастите и општо кај љубителите на фотографија имаше добар рејтинг. Секако, квалитетот секогаш имал цена, па NikCollection беше скапа алтка за обработка на фотографии која до неодамна чинеше 499 долари. Тогаш се појави Google, ја купи компанијата Nik и ја намали цената на софтверот на 149 долари, со што јасно покажа сериозност на пристапот кон своите алатки и сервиси. Новиот...

Continue reading© All rights reserved. Powered by Портал ТВМ.
Back to Top