Tag: упатија

Основците од Григор Прличев упатија честитка на оргинален начин за Денот на жената

Основците на посебен начин упатија честитка до сите жени по повод Интернационалниот ден на жената 8 -ми Март. Ученицитe заедно со своите родители од  го честија празникот со  видео проект  насловен „Жената е..“ Во реализација на видео проектот учествуваа родители/старатели од различни професионални профили и учениците од 1 до 9 одделение.   Од ОУ Григор Прличев изработија проект со кој упатија видео честитка до сите жени по повод Интернационалниот ден на жената 8 -ми Март. На оргинален начин со проектот насловен „Жената е…“ потврдија дека се единствени и креативни. На забавно –...

Continue reading

Од ОК на Вмро Дпмне на прес конференција упатија обвинувања на адреса на директорката на ЈП Билјанини извори

Бараат нејзина оставка, за како што велат, притисоците кои ги применила врз вработени за да гласаат за кандидатот на СДСМ.    Сашо Донев претседателот на ОК на Вмро Дпмне на прес конференција упати обвинувања на адреса на директорката на ЈП „Билјанини извори“, Гордана Јованоска. Донев, при тоа кажа дека со уцени и притисоци врз вработените барала да излезат и да гласаат за кандидатот на СДСМ. „Од разговорите се гледа дека директорката Јованоска врши притисок врз вработен и неговата сопруга да излезат на гласање, замислете како што вели: ,,секој глас е битен”. Уште колку такви пораки се...

Continue reading

Од ОК Вмро Дпмне упатија обвинувања до Локалната самоуправа за состојбите во образованието

Нема ништо од најавениот инвестициски бум, ниту од грижата за најмладите, обвини на денешната прес конференција Сашо Донев претседател на ОК Вмро Дпмне. Катастрофална е состојбата во образованието. Нема ништо од најавениот инвестициски бум, ниту од грижата за најмладите, обвини на денешната прес конференција Сашо Донев, претседател на ОК Вмро Дпмне. Тој обвини дека Локалната власт на СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески тоа го докажале со ребалансот и драстичното кратења на милионски суми и пренамена за враќање стари обврски. „ Од последните извештаи се гледа дека и од тие скратени средства...

Continue reading

Од ОК на ВМРО ДПМНЕ Охрид упатија сериозни обвинувања на адреса на градоначалникот

Од ОК на Вмро Дпмне Охрид упатија сериозни обвинувања на адреса на градоначалникот и директорите на ЈП.  Градоначалникот Стојаноски наместо да ги решава секојдневните проблеми на граѓаните, тој го промовира капитулантскиот договор на Заев и нивните активности поврзани со претстојниот референду, обвинија на прес конференција ОК на ВМРО ДПМНЕ.  Злоупотребите за рекламирање европски вредности од страна на СДСМ и градоначалникот Стојаноски се видливи пред охриѓани, на прес конференција упати обвинување Сашо Донев претседател на ОК ВМРО ДПМНЕ. „Градоначалникот Стојаноски заедно со директорите на...

Continue reading

Од ОК на ВМРО ДПМНЕ упатија критики до охридскиот градоначалник

Од ОК на ВМРО ДПМНЕ упатија низа критики на адреса на охридскиот  градоначалник и општинската администрација. Го повикуваат градоначалникот јавно да го каже долгот на општината. Исто така, обвинуваат дека низ градот  никнуваат помали диви депонии кои  не се чистат.   На прес конференција од ОК на Вмро Дпмне упатија критики за работењето на градоначалникот Јован Стојаноски и администрацијата. Повикуваат, градоначалникот јавно да го каже износот на долгот на општината и да објасни зошто нема реализирано ниту една капитална инвестиција. Перчо Божиноски, портпарол на ОК Вмро ДПМНЕ, праша зошто го...

Continue reading

Охриѓани од дното на Охридското езеро ја упатија новогодишната честитка

Охриѓани од дното на Охридското езеро ја упатија новогодишната честитка. По втор пат таа е посветена на децата со ретки болести. Традицијата на поставување и китење елка во водите на езерото продолжува по 16 -ти пат. Првата новогодишна честитка охриѓани ја испратија од дното на Охридското езеро. Кај заливот на коските, 10 -тина нуркачи, по втор пат, новогодишната порака за 2018 година ја посветија на децата со ретки болести. Нуркачите упатија искрени честитки за нивно добро здравје и надминување на здравствените потешкотии, a општеството  да има повеќе слух за нивнит е потреби.   „ Ова е еден...

Continue reading

politi

Охридскиот градоначалник и холандскиот амбасадор во земјава упатија порака до политичарите во Скопје

 Охридскиот градоначалник и холандскиот амбасадор во земјава упатија порака до политичарите во Скопје. Вилем Пломб, амбасадор на Кралството Холандија во земјава, денес беше во посета на Охрид.  Амбасадорот Пломб имаше средба со градоначалникот Никола Бакрачески. Средбата беше во насока на понатамошно  развивање на добрите пријателски врски меѓу двете земји, за поголем број на холандски туристи на охридската ривиера, како и за што поуспешна туристичка сезона  во Охрид. Пломб упати порака до политичарите во Скопје и до холандските туристи.   „ Мојата порака до холандските туристи поврзана со туристичките...

Continue reading

ucenicki mars

Охридските средношколци повторно на улица

Учениците од охридската гимназија“Св. Климент Охридски“ и економско„Св. Кирил и Методиј“ денеска по втор пат излегоа на протестен марш низ охридските улици, искажувајќи го револтот од реформите во средното образование и инорантскиот однос на ресорниот министер. Охридските средношколци повторно на улица. Тие со скандирање и транспаренти по втор пат упатија јасна порака до министерот за образование: „Нема да дозволиме да продолжи игнорантскиот однос кон нас, долго сме игнорирани и нема да дозволиме тоа да се случи и во иднина“. Претставници на Средношколскиот пленум од Охрид денес на градскиот...

Continue reading

revija folklor

Пензионерите со песна од Охрид упатија позитивна енергија

Пензионерите од југозападниот регион запеаа и заиграа учествувајќи на 11-тата ревија на песни, музика и игри. Пензионерите од југозападниот регион запеаа и заиграа учествувајќи на 11 -тата ревија на песни, музика и игри. Домаќин на средбата  беше Здружението на пензионери од Охрид и Дебрца. Охридските пензионери настапија со сплет на староградски игри и песни од Сараиште. Општина Дебрца се престави со звуците на гајдата и женско трио.  Пензионерите од 4-от југозападен регион упатија позитивна енергија преку песни и игри. Како главен мотив за учество на смотрите  ја посочуваат желбата за дружење.11-тата...

Continue reading

  • 1
  • 2


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top