Ознака: тренинзи

kajak regata

Последни тренинзи пред стартот на 15та меѓународна регата во кајак на мирни води „Охрид 2015“

Post Views: 0 Се бројат часовите до стартот на 15та меѓународна регата во кајак на мирни води „Охрид 2015“. Денес натпреварувачите ја вежбаа стазата на која во текот на утрешниот ден ќе се борат за што подобар пласман. Повеќе од осумдесет млади натпреварувачи и во машка и во женска категорија од Македонија, Црна Гора, Грција, Бугарија, Србија, Полска ќе ги одмерат своите сили и вештини на патеката во Охридското Езеро. Топлото време, мирните езерски води како и пријатната температура на водата во езерото, според организаторите ќе овозможи убави резултати, но и пријатно спортско...

Continue reading

Локалната самоуправа ќе им обезбеди простoр за тренинзи на пливачките школи оваа сезона

Post Views: 0 Младите пливачи сепак летово ќе има каде да тренираат. Локалната самоуправа ќе им излезе во пресрет на пливачките школи ќе се постават пливачки патеки пред малото пристаниште. Заради Ковид 19 под клуч ќе останат отворените базени на СРЦ Билјанини извори. Спортскиот клуб Охридски бранови поднесе барање за спортските активности да се одвиваат на малото пристаниште, информира Јоне Станкоски од одделението за спорт при ЛС. Општина Охрид е во фаза на издавање на одобрение за поставување на урбана опрема за пливачките патеки за да се одвиваат тренинзите по пливање....

Continue reading

Првиот стартен ред за Розберг и Хамилтон

Post Views: 0 Возачите на Мерцедес Нико Розберг и Луси Хамилтон очекувано ги освоија двете најдобри стратни позиции за трката на Големата награда за Бахраин. По Австралија и Малезија каде пол позицијата му припаѓаше на Хамилтон, овој пат најдобро време отствари другиот возач на Мерцедес, Нико Розберг. И овој пат возачите на Мерцедес доминираа на сите тренинзи во Бахраин освојувајќи ги првите две места, а за разлика од службениот квалификациски, на сите слободни тренинзи Хамилтон завршуваше пред Розберг. Од вториот ред ќе стартуваат Даниел Рикардо од Ред Бул и Валтери Ботас...

Continue reading

Интензивни тренинзи за подводно деминирање во водите на Охридското Езеро

Post Views: 0 Викендов во Охрид, Дирекцијата за заштита и спасување изведуваше интензивни тренинзи во нуркање, со пиротехнолози од тимот за подводно деминирање. Тренинзите за подводно деминирање, се одвиваа на повеќе локации во водите на езерото, а меѓународниот нуркачки инструктор Милутин Секулоски, кој е дел од тимот истакна дека овие нуркања претставуваат редовни активности на тимот, со цел да се подобри подготвнеоста на нуркачите во секое време и во сите амбиентални услови да интервентираат по повик од Дирекцијата за заштита и спасување.

Continue reading

Felipe Massa

Маса најбрз на тренингот во Кина

Post Views: 0 Возачите на Мерцедес и Ферари Нико Розберг и Фелипе Маса беа најбрзи на првите тренинзи пред трката за ГН на Кина, трета сезонава во формула еден. Розберг оствари најдобро време на првиот, кога за скоро половина секунда зад себе го остави клупскиот колега Луис Хамилтон, трет беше Марк Вебер. На вториот тренинг Маса постави најдобро време пред Кими Раиконен и Фернандо Алонсо. Трката за ГН на Кина на програмата е во недела во 9 часот. {loadposition content9}

Continue reading

Usein Bolt

Болт се враќа на тренинзите

Post Views: 0 Два дена откако имаше собраќајна несреќа, атлетичарот Усеин Болт најави дека за една недела ќе им се врати на тренинзитеЈамајканецот Усеин Болт кој ги држи светските рекорди во трките на  100, на 200 метри и штафета четири пати по 100 метри, но кој е и трикратен олимписки шампион од игрите Пекин 2008, во средата имаше многу среќа. Иако излета од патот со својот автомобил, од полууништеното возило излезе само со мали повреди. Сега откако поминаа речиси два дена од тој настан, Болт вели дека размислува за една недела да му се врати на тренингот. Усеин Болт, атлетичар “Докторите...

Continue reading

logo

Последни тренинзи пред Светското првенство во ракомет

Post Views: 0 Дваесет дена подготовки, пет контролни натпревари, четири победи, едно реми, два пехара, празници, повреди. Нашите најдобри ракометари минаа низ се што е вообичаено на патот кон Хрватска и второто мундијалско учество. Нема изненадување на списокот на селекторот Темелковски, засега во резерва ќе останат Златко Мојсовски, Недановски, Митревски и Стојанче Стоилов.Добрата работа и триумфите позитивно ја градат атмосферата. Се е според предвиденото, трите последни дена и пет тренинзи пред заминувањето за Вараждин треба да ја најдат фината глазура на формата. „Она...

Continue reading

kej

220 000 евра за развој на туризмот

Post Views: 0 Министерството за Економија обезбеди 220 000 евра за развој на туризмот. Денес започна проектот за обуки и тренинзи и изнаоѓање на поврзаноста помеѓу туризмот и останатите индустриски гранки, во организација на Секторот за туризам и угостителство при Министерството за економија и Организацијата за индустриски развој на Обединетите нации. Овој проект е прв и единствен од ваков вид во државата, кој е обезбеден преку Словенечкиот билатерален проект за техничка помош од каде се одобрени 220.000 евра за период од 2 години. Главниот фокус на овој проект ќе биде ставен...

Continue reading

karatisti

11 медали за охридските карате мајстори од „Шидокан“

Post Views: 0 Високи почести и огромен успех на карате мајсторите од охридскиот карате-до клуб „Шидокан“. Овие супер-талентирани момци буквално собраа повеќе од половината медали доделени на светското првенство во карате на интернационалната јапонска карате асоцијација. На ова првенство кое се одржуваше во соседна Бугарија од 18 до 21 јули, нашите момци беа вистински хит. „Напорно се подготвувавме за ова првенство, темелно се подготвивме, очекувавме 5-6 медали, но ете децата од клубот ги надминаа очекувањата и успеавме да освоиме 11 медали. Еден светски шампион, три вицешампиони...

Continue reading

skola rakomet

Децата од стариот дел на градот, добија ракометна школа

Post Views: 0 Триесетина дечиња од стариот дел на Охрид конечно добија ракометна школа во своја непосредна близина. Името на школата е „Седмерец“, а официјално започна да функционира од 1ви овој месец. Под будното око на нивните тренери, дечињата своите тренинзи ги одржуваат два пати неделно, а сега-засега посветуваат внимание на основните вежби. „Учиме да шутираме, учиме позиции, како да топкаме, водење на топка.“ „Малку тешко е, ама ќе се подготвиме. Сега малку треба да вежбаме за да покажеме дека сме клуб.“ „Овде вежбам околу девет дена и интересно ми е. Омилен ракометар...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top