Tag: спорот

Спорот со Бугарија да се решава со унилатерални изјави е предлогот на претседателството на ЕУ

„Предлогот на Португалија е спорот со јазикот да се реши со две унилатерални изјави на последниот ден од претседателството. Претседателството се менува, но предлогот останува.“-истакна Османи во Охрид на Преспа форумот „ Западен Балкан: делот што недостига за Европа да биде целосна“. „Останува во преговарачката рамка сегашниот предлог на комисијата додека на самата Владина конференција Бугарија би дала своја унилатерална изјава со свои погледи кон јазикот и ние би имале наша еднострана унилатерална изјава, а ЕУ само ќе забележи дека има две унилатерални изјави, два става по однос на тој процес....

Continue reading

nimic jolevski vasilakis

Кој сака, а кој не решение на спорот за името?

Грчкиот преговарач во спорот за името, Адамантиос Василакис по средбите со посредникот Метју Нимиц и македонскиот колега Зоран Јолевски, за грчките медиуми изјавил дека „Грција сака решение, но другата страна не направи ништо досега и останува на позицијата од 1995 година”. Грчкиот преговарач во спорот за името, Адамантиос Василакис по средбите со посредникот Метју Нимиц и македонскиот колега Зоран Јолевски, за грчките медиуми изјавил дека „Грција сака решение, но другата страна не направи ништо досега и останува на позицијата од 1995 година”. Василакис во изјава за грчката агенција...

Continue reading

борење

Спорот за името повторно вмеша прсти во спортот

Грчката делегација вклучи аларм против користење на уставното име на Македонија на Европското првенство во борење кое се одвива во Финска. Грчката делегација вклучи аларм против користење на уставното име на Македонија на Европското првенство во борење кое се одвива во Финска. Капитенот на грчката делегација Панајотис Векри поднел приговор до Европската федерација поради именување на македонскиот тим под името Македонија, а не под привремената референца ФИРОМ. „Приговор до органите на Европската боречка федерација по повод името на БЈРМ за време на Европското првенство кое почна во Финска поднесе...

Continue reading

sovet na ministri EU

Советот на министри на ЕУ за Македонија ќе решава во јуни

Советот на министри на Европската Унија во јуни ќе одлучува дали на Македонија да ѝ се одреди датум за почеток на пристапните преговори. Советот на министри на Европската Унија во јуни ќе одлучува дали на Македонија да ѝ се одреди датум за почеток на пристапните преговори. На вчерашниот состанок во Луксембург, Советот ја одложи одлуката за нашата држава, што значи дека конечниот исход ќе го дознаеме на самитот закажан за 28 јуни во Брисел. По завршувањето на состанокот, заменик-претседателот на ирската влада и министер за надворешни работи Емон Гилмор, како претседавач со Советот за општи работи,...

Continue reading

joleski,nimiz i vasilakis

Спорот за името повторно на маса

Ден по изборите,на 8 и 9 април ќе се случи нова средба на преговарачите Јолевски и Василакис, кои треба да дојдат до конкретна завршница на долгогодишниот спор за името. Ден по изборите,на 8 и 9 април ќе се случи нова средба на преговарачите Јолевски и Василакис, кои треба да дојдат до конкретна завршница на долгогодишниот спор за името. Метју Нимиц, посредникот на ОН во спорот со името ги поканил преговарачите на Македонија и на Грција Зоран Јолевски и Адамнтиос Ваилкис на преговори во Њујорк на 8 и 9 април – а портпаролот на Нимиц соопшти дека преговорите почнуваат веднаш по завршувањето на...

Continue reading

sud

Одложен судскиот процес за спорот – „Пливалиште“

Дел од бранителите и обвинетите беа инфомирани за одложувањето, но дел од нив не. Причина, најверојатно поклопувањето на датумот од несреќата 11 ти септември, која се случи пред две години на шанкот на Пливалиште каде од струен удар загинаа тројца стружани. Повторно одложен претресот за случајот Пливалиште, Струга. Поклопувањето на датумот со несреќата, 11 ти септември, најверојатно е причината поради која дојде до одложувањето. Дел од бранителите уредно се појавија на закажаниот претрес не знаејќи дека е одложен, бидејќи не биле информирани до овој момент, додека пак дел од нив не се појавија,...

Continue reading

minister za nadvoresni

Македонија со серија предлози за Грција, во однос на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, смета дека нашиот јужен сосед треба сериозно да пристапи кон македонските иницијативи доколку се искрени нивните намери за надминување на деценискиот спор. Со предлози кои варираат од отворање на нов граничен премин со Грција во Маркова нога, па до подготвеност за средби на највисоко политичко ниво, Република Македонија покажува активност пред генералното собрание на ОН во Септември. Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски вели дека целта на нашата земја е да се создаде што е можно поповолна...

Continue reading

Ban Ki Mun vila

Генералниот секретар на ОН ќе помогне за решевање на спорот со името

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун вети дека ќе помогне за решевање на спорот со името. Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, кој е во официјална посета на Република Македонија, најави дека лично ќе се заложи кај грчките власти за забрзување на процесот за решавање на прашањето за името. Бан Ки Мун изјави дека ќе се ангажира и за почитување на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг. „Ја нагласив мојата посветеност да олеснам брзо решение. Ќе вложиме максимални напори да разговараме со грчките власти. Веднаш по посетата, ќе го испратам својот специјален претставник...

Continue reading

ruska crkva

МПЦ, СПЦ, РПЦ …

Македонската православна црква нема да го одбие руското посредување за спорот со Српската православна црква. Македонската православна црква нема да го одбие руското посредување за спорот со Српската православна црква, но таквата понуда Руската православна црква се уште не испратила официјално во Скопје, изјави македонскиот митрополит Тимотеј, пренесува српски Курир. Тој, на изјавата на митрополитот на Руската православна црква Иларија Алфејава, дека неговата црква може да посредува за конечен крај на расколот меѓу Српската и Македонската црква, изјви дека предлогот на Русите е добар, но дека...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top