Tag: слични

Trappist 1, откриен соларен систем со седум планети слични на земјата

Астрономите открија систем од седум планети со големина на Земјата кои кружат околу една ѕвезда која ни е релативно близу и на која е можен живот, објаснува НАСА. Астрономите открија систем од седум планети со големина на Земјата кои кружат околу една ѕвезда која ни е релативно близу и на која е можен живот, објаснува НАСА. Од овие планети, три се наоѓаат во зоната погодна за живот, подрачје околу матичната ѕвезда, класифицирана како ултрастудено џуџе, а најголема е веројатноста токму тие три да имаат и вода, клучна за животот каков што го знаеме. Поради тоа што се наоѓаат надвор од нашиот сончев...

Continue reading

Објавен е новиот Mozzila Firefox 34

Yahoo го менува Google во улогата на зададен пребарувач Со првиот ден од декември Mozzila објави нова верзија на својот популарен пребарувач со кој во исто време правосилен станува и договорот кои го потпишаа со Yahoo. Имено, засега не секаде туку само на подрачјето на Северна Америка, сите кои ќе инсталираат Mozzila Firefox 34 или ќе направат надоградба на последната верзија, ќе добијат порака дали сакаат отсега наместо Google да го користат Yahoo како зададен пребарувачки сервис. На оние на кои Google им е сеуште најдобар секако дека ќе можат д го задржат како “дифолтен”. Ова е секако само...

Continue reading

Еве што кријат производителите на автомобили

Интересни резултати од истражувањето Интерсни резултати покажало новото истражување кое го спровело меѓународниот совет за чист транспорт (ICCT). “Сите податоци потврдуваат дека континуирано расте јазот помеѓу податоците за потрошувачката на гориво која ја даваат производителите и вистинската потрошувачка”, рекол лидерот на европската филијала на ICCT за германскиот весник Der Spiegel. ICCT анализирал податоци, користејќи ги водечките европски портали, на повеќе од 500.000 возила кои се движат по европските патишта. Анализата на податоците на популарната германска страница spritmonitor.de покажала...

Continue reading

Тенка е линијата помеѓу приватниот и јавниот живот

Три причини зошто можеби е подобро колегите да не ви се пријатели на Facebook Во време на интернет и социјални мрежи тенка е линијата помеѓу приватниот и јавниот живот. Како тоа делумно да се спречи? Можеби е подобро колегите од работа да не се ваши пријатели на Facebook, пишува во коментар на Linkedin маркетиншкиот експерт Soham Wagh. Според него овие се три причини за тоа: –Завист – Многумина на Facebook објавуваат животни случки како што се нова куќа, нова кола, фотографии од патувања во странство…Меѓутоа во канцелариското опкружување тоа може да резултира со завист бидејќи немаат...

Continue reading

Потезот на Обама срамотен и вулгарен

Социјалните мрежи се занимаваа со Обама Социјалните мрежи денес се занимаваат со претседателот Барак Обама кој е виден како џвака гума за џвакање додека свирела Марсељезата (химната на Франција) на свечената церемонија по повод одбележувањето на 70 годишнината од денот Д во Нормандија. “Обама сакате и кока-кола додека џвакате, додека се свири Марсељезата”, “Кралицата доаѓа, а вие џвакате”, наведуваат двајца корисници на Твитер, пренесува агенцијата AFP. Корисниците на Твитер објавиле и дека Обама “срамно” и “вулгарно” џвака, додека еден друг корисник го нарекол Обама “мангуп”. Американскиот...

Continue reading

klovn inkluzija

Од улична анимација до поголема социјална вклученост на младите

Жонглери, кловнови и цртање на лица. Овие необични активности беа мамката преку која младинските организации од земјава, регионов, но и Европа се обидуваа да ги инволвираат младите од маргинализираните групи. Од улична анимација до поголема социјална инклузија. Младински организации од 10 европски земји, меѓу кои и домаќинот Македонија, учеа вештини како жонглирање, цртање на лице, а правеа и кловновски точки. На овој начин тие не само што се забавуваа, туку во исто време учеа како да работат со млади, како да едуцираат и работат со локалното население. Некои од овие младински организации како...

Continue reading

Makedonija vecna

Србија и’ украде туристички спот на Македонија

Спотот “Храна за душа“, вреден три милиони динари, е речиси ист како македонскиот снимен минатата година, објави српскиот весник “Курир“. Спотот “Храна за душа“, вреден три милиони динари, е речиси ист како македонскиот снимен минатата година, објави српскиот весник “Курир“.Се’ попопуларниот спот “Храна за душа“, што ја промовира Србија и кој за три дена на “Јутјуб“ го видоа повеќе од 30.000 луѓе, личи на рекламата за промоција на храната на Македонија. На основа на неколку речиси идентични сцени може да се заклучи дека српскиот спот, всушност е копија на македонскиот спот од септември минатата...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top