Ознака: сајтот

wikileaks

И „Викиликс“ бил мета на тајните служби

Post Views: 0 Соработниците на сајтот „Викиликс“,  и неговите редовни читатели биле шпионирани од  тајните служби на САД и Велика Британија покажуваат новите документи на поранешниот соработник на НСА Едвард Сноуден. Според овие документи Агенцијата за национална безбедност (НСА) на САД во 2010 година го ставила основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж на списокот на лица, кои подлежат на следење и истрага поради серијата пораки за војната во Авганистан. Во еден документ од 2012 година стои  дека британскиот партнер на НСА, Центарот за владини комуникации, исто така, ги шпионирал...

Continue reading

Anonymous

Интерпол уапси 25 Анонимуси, овие за возврат му го хакнаа сајтот

Post Views: 0 Полицијата во Аргентина, Чиле, Колумбија и Шпанија уапсила 25 лица за кои постои сомневање дека припаѓаат на хакерската група “Анонимуси“ која извела нелегални напади на веб страни во овие земји, соопштил денеска Интерпол. Уапсените лица биле на возраст од 17 до 40 години и запленети се 250 парчиња компјутерска опрема и мобилни телефони. Шпанските власти соопштиле дека една од четири лица кои се уапсени во Шпанија, како што се сомнева, раководеле со компјутерски операции на “Анонимусите“ во таа земја и во Јужна Америка. Операцијата е спроведена по хакерските...

Continue reading

julian assange

Филм за „Најопасниот човек на светот“

Post Views: 0 Биографијата на основачот на сајтот „Викиликс“, Џулијан Асанж кој ја потресе светската јавност со објавувањето на тајни податоци на американскиот Стејт департмент, а која наскоро ќе се појави во печатено издание, најверојатно ќе послужи и како основа за филм. Книгата на австралискиот репортер Андрју Фаулер „Најопасниот човек на светот“, како што е планирано, ќе послужи како основа за филм, во чие снимање ќе учествуваат и компаниите „Џозефсон ентертејмент“ и „Мајкл Крум продакшн“. Основачот на сајтот „Викиликс“, 39-годишниот Асанж беше уапсен минатиот месец...

Continue reading

Претпоставки и коментари наместо да се праша втората страна

Post Views: 0 Серија различни текстови во прилог на иста видео снимка се појавија на повеќе дигитални медиуми, на кои заеднички именител им е констатирање и коментирање, со инсинуирање на вмешаноста на Радмина Шекеринска, актуелната министерка за одбрана и носистел на листата во Изборната единица број пет, од коалицијата „Можеме“. Го реценцираме текстот на vecer.mk, насловен :„Боки по дома со другарките Катица и Радмила (фото+видео)“, во кој сајтот информира дека на социјалните мрежи се појави фотографија и видео на неправосилно осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски...

Continue reading

sajt

Промовиран сајтот „Стоп педофилија“

Post Views: 0 Министерството за труд и социјална политика денеска го промовираше веб-сајтот www.stop-pedofilija.org.mk, кој дава информации како да се препознае педофил, кој може да стане жртва на сексуална злоупотреба и каде децата да се обратат за помош.Мотото на веб-сајтот е „Секој почеток е тежок. Скрши ја тишината. Побарај помош. Помогни им на другите“. Министерството спроведува и едукативни работилници во 126 основни и средни училишта, но ја избра и оваа форма за информирање на најмладите зашто се тие и најчести корисници на интернетот. – Примарна цел е подигнување...

Continue reading

mob

Како да одредите кој оператор е најповолен за Вас?

Post Views: 0 Агенцијата за електронски комуникации изработи софтвер за Преглед на понуди чија цел ќе биде да ги заштити македонските корисници на телекомуникациски услуги. Според директорот на АЕК, Роберт Орданоски, благодарение на оваа услуга граѓаните сега ќе можат, со помош на унифицирани параметри и цени, на едно место, да го изберат пакетот на услуги од постоечките оператори, според средствата кои што ги имаат на расплагање. „Ја воведовме услугата Преглед на понуди бидејќи сакаме во целост да им излеземе во пресрет на граѓаните и да ги заштитиме од можните замки,...

Continue reading

AP

Каде што има чад има и ….

Post Views: 0 Медиумите во тотално “бунило”! Провладините прво демантираа дека имало каков било инцидент во хотелот “Александар Палас”, за потоа да објават дека имало мал инцидент, но Емирот останал и не избегал. Во незгодна ситуација се најде и скопската телевизија “Алфа”, која тотално го демантираше овој настан. Во исто време пак, “Утрински”, кој прв јави за оваа случка, објави фотографии од пожарот и во истиот момент му “падна” сајтот. Дали од преоптеретеност или од некоја друга политика на “МПМ”, само тие си знаат? Фотографиите од “Утрински” може да ги видите тука! {loadposition...

Continue reading

Brad Pitt

Купи го Бред Пит на ebay

Post Views: 0 Со цел да собере пари за хуманитарни цели, холивудскиот актер Бред Пит се стави сам себе си на продажба на сајтот за он лајн лицитации иБеј.„Купувачот“ кој ќе даде најдобра понуда ќе може да се запознае со популарниот актер и со него разговара. Средбата ќе биде организирана во Луизијана, бидејќи Пит планира парите што ќе ги собере да ги подари на Њу Орлеанс, кој во 2005 година е разорен во налетот на ураганот Катрина. Актерот сака да му помогне на здружението „Make it Right“ кое гради куќи за оние кои ги изгубиле во природната катастрофа која го зафати нивниот...

Continue reading

kniga

Освен за секс, за што друго размислуваат мажите?

Post Views: 0 Дознајте за книгата на Шед Симов, која веќе е распродадена на сајтот “Амазон”… Книгата чини 4.69 фунти и го носи насловот “За што размислува секој маж, освен сексот” тоа е единствениот текст, бидејќи книгата има корици и 200 празни страници. Овој “учебник” е распродаден на сајтот Амазон во рекорден рок, а претежно го купуваат млади бидејќи ја даваат како подарок. “Никогаш не мислев дека книгата ќе стане хит, повеќе била замислена како шега. Но слушнав дека масовно ја купуваат студенти и ја користат за белешки”,...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top