Tag: припрема

Европската унија припрема нова тужба против Google

Многу корисници на Android не сакаат да ги имаат некои од апликациите кои доаѓаат со Android Европската комисија за заштита на пазарното натпреварувње е термин кој адвокатскиот тим на Google не сака воопшто да го слушне. Токму тоа регулаторно тело веќе со години е фокусирано на Google и нивното работење на територијата на Европската унија. Додека едни тврдат дека ЕУ има право да го надледува Google кој се претвори во мегаломанско чудовиште кое ја гази конкуренцијата, другите тврдат дека единствена цел на ЕУ е да исцеди што повеќе пари од Google, особено преку нагодувања. Имено, комесарот на...

Continue reading

Xiaomi припрема смартфон кој ќе го окупира пазарот

Неверојатно евтин во однос на конкуренцијата Xiaomi за кратко време прејде пат од “само уште една кинеска компанија” до сериозен играч на мобилниот пазар кој во иднина би можел да се закани и на најголемите како што се Apple и Samsung. На кинескиот пазар веќе, на изненадување на многумина, ја првзедоа водечката позиција и го престигнаа Samsung, додека на глобалниот пазар се искачија на третото место. Тајната на Xiaomi е во напредните модели на паметни телефони кои се продаваат по ниски цени, а хардверски не заостануваат многу зад конкурентските модели. Иако можат да бидат задоволни со моменталната...

Continue reading

Facebook припрема нова опција

Добро погледнете што сте објавувале во минатото Во минатото скоро секоја промена на поставките за приватност или воведувањето на нови опции на мрежата на Zuckerberg носело бројни проблеми и критики на корисниците. Такви големи критики предизвика, на пример, воведувањето на Timeline и новиот начин на пребарување бидејќи на Timeline повторно се појавија некои објави стари и по неколку години, на кои корисниците во потполност заборавиле дека ги поставиле, а кои денес сигурно не би ги напишале или објавиле. Новинарите на Huffington Post предупредуваат дека новата опција која се припрема од страна...

Continue reading

“Војна“ помеѓу Samsung и Apple

Samsung со конкурент на iPhone6 Apple долго време припрема нови модели на смарт телефони и можеби оваа компанија за два месеца би требало да го претстави iPhone6, а можеби и својот прв фаблет. Со оглед дека iPhone ќе донесе, толку очекуван, голем екран чија дијагонала би била 4,7 инчи, бројни аналитичари очекуваат огромна побарувачка и оборување на рекордот по продажба, а овој модел би можел да привлече и многу корисници на Android кои најголемата мана во iPhone ја гледаа во малиот екран.Во Samsung се свесни дека овој модел на iPhone ќе привлече милиони нови корисници и како што пренесува Tech...

Continue reading

Волшебно пенкало

Овозможува цртање во сто илјади нијанси Пенкалото под името “Scribble” му овозожува на корисникот да избере било каква боја од опкружувањето и да ја искористи за цртање на хартија или на телефон. Уредот кој наскоро ќе се најде во продажба, може да сочува 100.000 нијанси во интерната меморија и ќе може да репродуцира преку 16 милиони бои. Боите се детектираат со помош на сензор и микропроцесор, а потоа мастилото се меша и се припрема за пренесување на хартија. Дизајнерите од Калифорнија го опишуваат пенкалото како прво на светот кое избира бои и може да се нарече “гаџет”. “Со помошна Scribble...

Continue reading

Магичен напиток кој ги топи килограмите

Напиток за промена на животниот стил Едноставен за припрема, а се што можете да изгубите се килограмите. Состојки: – Половина лажичка цимет – Една лажичка мед – Свежо цеден сок од еден лимон – 300 ml вода Припрема: Зовријте ја водата и почекајте да се излади. Додајте го медот и циметот, промешајте и сочекајте да отстои 15 до 20 минути. Додајте го сокот од лимон, промешајте и сочекајте неколку минути. Половина од мерката (150 ml) пијте го наутро, половина час пред доручек, а другата половина пред спиење. Во напитокот можете да ставите неколку коцки мраз и лимон по желба. Доколку...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top