Tag: преговара

Проаква преговара со неколку месни заедници за преземање на селските водоводи

Водоснабдувањето во селата е градено со месен самопридонес на жителите кои сега не се согласуваат да плаќаат иста цена како жителите од градот. Од Центарот за јавно здравје апелираат час поскоро водоводите да се препуштаат на стручно управување за да престане конзумирање небезбедна вода. РЕ Водовод од Проаква преговара со месни заедници за превземање на селските водоводи под нивна надлежност. Целта е правилен третман на водата за пиење според Правилникот за безбедност на водата што недостасува со децении во повеќе охридски села. Водоснабдувањето во селата е градено со месен самопридонес на жителите...

Continue reading

ТАВ преговара со Еуровингс за летови до Минхен и до Дизелдорф

ТАВ Македонија преговара со германската нискобуџетна авиокомпанија Еуровингс, која е дел од групацијата Луфтханза, за воведување авиолинии Скопје-Минхен и Скопје-Дизелдорф, информираат од аеродромскиот оператор. ТАВ Македонија преговара со германската нискобуџетна авиокомпанија Еуровингс, која е дел од групацијата Луфтханза, за воведување авиолинии Скопје-Минхен и Скопје-Дизелдорф, информираат од аеродромскиот оператор. По првичните отпочнати преговори, деновиве претставник на Еуровингс дојде во Скопје и се сретна со менаџментот на ТАВ Македонија и претставниците на маркетинг-одделот на ТАВ...

Continue reading

Ова осумгодишно дете заработува милиони

Зад него веќе има тим за продажба кој преговара со големи компании Некои големи ѕвезди од YouTube годишно заработуват по неколку милони долари благодарение на успехот кој го направиле на YouTube (нивните видеа ги прегледуваат милиони луѓе ширум светот), некои пак ги напуштиле факултетите и одлучиле да се посветат на кариерата “професионалец” на YouTube која им носи голема заработувачка. Еден од милионерите со YouTube е осумгодишниот Evan кој на овој сервис стартувал три канали, од кој најпопуларен е EvanTubeHD на кој рецензира игри и играчки (во кој му помагаат неговата сестра и мајка) – неговите...

Continue reading

“Elan” повторно на продажба

Заинтересирани Австријци и Норвежани Продажбата на словенечкиот производител на спортска опрема Елан од Бегуње се ископлицира бидејќи одбраниот инвеститор сеуште не го потпишал купопродажниот договор и сега се преговара и со други интересенти кои ги имаат предадено своите обврзувачки понуди, наведува весникот Dnevnik. Договорот со американскиот финансиски фонд Wab International, чија понуда сопствениците ја оцениле за најдобра, веќе бил ускладен, но до потпис сеуште не дошло па сега се преговара и со австриско-швајцарската компанија Cameva, која исто така конкурирала, и со норвешкиот финансиски...

Continue reading

Blazenko Lackovic

Лацковиќ доаѓа во Вардар?

Реномираниот медиум специјализиран за ракомет, Balkan Handball денес објави дека македонскиот ракометен шампион, Вардар преговара со хрватскиот репрезентативец, Блаженко Лацковиќ. Реномираниот медиум специјализиран за ракомет, Balkan Handball денес објави дека македонскиот ракометен шампион, Вардар преговара со хрватскиот репрезентативец, Блаженко Лацковиќ. 34-годишниот по 10 години поминати во Бундеслигата е во преговори да се пресели во Македонија, во редовите на Вардар. Од клубот не сакаа да ја демантираат или да ја потврдат оваа информација, но ако тврдењето на Balkan Handball е точно,...

Continue reading

logo

Србија преговара со ММФ за нов аранжман

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) денеска во Белград ги започнува преговорите за склопување на нов аранжман со Србија. Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) денеска во Белград ги започнува преговорите за склопување на нов аранжман со Србија. Ако Мисијата на ММФ со Владата на Србија постигне договор за новиот аранжман, со него ќе биде заменет постоечкиот аранжман на Србија со таа меѓународна финансиска институција. Овој аранжман беше договорен од претпазливост во ноември 2008. година и одобрен во јануари 2009. година, во вредност од 402,5 милиони евра и во траење од 15 месеци. Досега...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top