Tag: права

logo

Работилница на ФЗОМ за охридските пензионери

На 22.04.2014 година,(вторник), во клубот на пензионерите во Охрид, директорката на ФЗОМ, Маја Паранарџиева-Змејкова ќе одржи работилница наменета за едукација на пензионерите, во однос на нивните права од здравствено осигурување,како и запознавањето со определени здравствени програми кои ги финансира ФЗОМ. Едукативните работилници, согласно претходно утврдена агенда, Фондот ги организира во соработка со Сојузот на здруженија на пензионери и со Црвениот крст на Македонија. Овие едукативни работилници имаат за цел да го зголемат нивото на информираност на пензионерите за правата од здравствено...

Continue reading

pravobranitel

Бесплатна телефонска линија за пријавување на повреда на избирачките права

Во канцеларијата на Народниот правобранител во недела на 13 април на денот на одржување на првиот круг на изборите за претседател на Македонија, во периодот од 7 до 19 часот ќе функционира бесплатната телефонска линија 0800-54321 на која граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право. Отворени за граѓаните ќе бидат сите седум канцеларии на Народниот правобранител во Скопје, Битола, Кичево, Куманово, Струмица, Тетово и Штип, за да им се помогне во остварувањето и заштитата на нивните избирачки права. Покрај лично во канцелариите, како и на бесплатната линија, граѓаните...

Continue reading

potrosuvaci

Советот на потрошувачи го промовираше флаерот „Права имате, но дали ги знаете“

На светскиот ден за заштита на потрошувачите, 15ти Март, Советот на потрошувачи го промовираше флаерот „Права имате, но дали ги знаете“. Ова е прва активност на ова тело кое ќе функционира во рамките на Советот на општина Охрид, а има за цел унапредување на правата на потрошувачите и сензибилизација на потрошувачите за правата кои ги имаат. Веќе е креирана и програмата според која ќе функционира Советот на потрошувачи за 2014та година, а која ќе вклучува поголем број на активности насочени кон промовирање и заштита на правата на потрошувачите, како и организирање на воспитно-образовни часови...

Continue reading

nabljuduvac

300 набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР за претстојните „двојни“ избори

Амбасадорот Герт-Хајнрих Аренс, шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР на престојните претседателски избори во Македонија денеска во Скопје ќе ги претстави улогата и активностите на мисијата. Со тоа тоа ќе биде официјализирано отворањето на Набљудувачката мисија за избори на канцеларијата за демократски институции и човекови права (ОДИХР) на ОБСЕ за претседателските избори во Македонија на 13 април годинава. Повеќе од 300 набљудувачи на Канцеларијата за демократски институции и човекови права (ОДИХР) ќе ги мониторираат претседателските и парламентарните избори што ќе се одржат следниот...

Continue reading

Ова е права срамота !

“Имам екипа, но немам напаѓач. Да, го имам Самјуел Ето, но тој има 32 години. Можеби 35”, рекол во шала, “off the record”, менаџерот на Челзи Хозе Мурињо. Меѓутоа неговите зборови ги пренела една француска тв станица. Исто така додал во неформалниот разговор дека може да дојде до искушение за да го доведе колумбискиот напаѓач Радамел Фалкао. “Јас немам напаѓач а тој нема гледачи затоа што игра пред 3000 посетители”, се потсмевал Мурињо на слабата посетеност на стадионот на Монако. Мурињо би требало да знае дека во јавност секогаш мора да внимава што зборува, без разлика дали се работи за службен...

Continue reading

terezija

Денес е Светски ден на социјалната правда

Социјалната правда е состојба во која поголемиот дел од луѓето во едно општество или сите негови членови имаат исти основни права, можности обврски и социјални бенефиции. Како клучна вредност на социјалната работа , таа изискува застапување на клиентот во борбата против дискриминацијата, репресијата и институционалните нееднаквости „Јазот помеѓу најсиромашните и најбогатите е огромен и се повеќе се зголемува. Ние мораме да направиме што е можно повеќе, на индивдуалецот да му обезбедиме пристојна работа, да го заштитиме преку програма на  соодветна социјална заштита, но и да се осигураме дека...

Continue reading

komemoracija

Последен поздрав до таткото на Јужна Африка

Голем број претседатели на држави и влади веќе допатуваа во Јоханесбург – меѓу нив се американскиот претседател Брак Обама, кој допатува заедно со сопругата Мишел. Покрај Обама, на комеморацијата допатуваа уште тројца поранешни американски претседатели, Џорџ Буш, Бил Клинтон и Џими Картер. Британската делегација ја сочинуваат актуелниот премиер Дејвид Камерон, кој е придружуван од своите тројца претходници на функцијата, а од име на кралицата Елизабета сочувство ќе изрази принцот Чарлс. Германија ја претставува претседателот Јоахим Гаук. Во Јоханесбург пристигна и францускиот претседател Франсoа...

Continue reading

kamenja

Каменување до смрт за авганистанските прељубници

Смртната казна со каменување за осудените прељубници ќе влезе во авганистанскиот законик, изјави функционер, пренесува Reuters, додека аналитичарите предупредуваат дека човековите права стекната по соборувањето на талибанскиот режи полека исчезнуваат со повлекувањето на странските сили од земјата. „Подготвуваме нацрт на шеријатскиот кривичен закон во кој казната за прељуба, доколку постојат четири сведоци, е каменување”, рекол Рохула Каризада кој е член на комисијата за шеријатскиот исламски закон и претседател на авганистанската независна адвокатска комора. Агенцијата Reuters пишува...

Continue reading

logo

Журка: Oсум часа македонска музика

Собранието го донесе законот за авторски и сродни права, со кој е утврдено дека сите телевизии ќе мора да пуштаат осум часа неделно македонска музика. Со измените, Владата на Република Македонија ќе ја носи предлог тарифата по која ќе се наплаќа за авторските права, но притоа ќе се има предвидид и фондот за снимање нова македонска музика заради обврската да се пушта македонска музика. – Системот за електронско евидентирање на авторските дела ќе овозможи правилно наплаќање на авторските права. Доколку тој не се инсталира во радиотелевизиските организации предвидена е глоба во вредност...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top