Ознака: права

Меѓународен ден на човековите права

Post Views: 0 Денеска на глобално ниво се одбележува Меѓународниот ден на човековите права. На 10 декември 1948 година во Париз од страна на Генералното собрание на ОН е усвоена Универзалната декларација за човекови права. Декларацијата е создадена во  периодот по Втората светска војна и означува прво глобално изразување на основни права на сите човечки суштества. Декларацијата се состои од 30 члена кои се вклучени во подоцнежни меѓународни договори, регионални инструменти за човекови права, национални устави и закони, а во неа се вградени Универзалната декларација за човекови...

Continue reading

Франција го казни Гугл поради непочитување на авторски права за вести

Post Views: 0 Американскиот технолошки гигант во текот на следните два месеци мора да достави предлози за тоа како ќе ги обесштети новинските агенции и другите медиуми за користење на нивните вести. Доколку не го стори тоа, се соочува со казни до 900.000 евра на ден. Медиумите АПИГ, СЕПМ и АФП го обвинуваат технолошкиот гигант дека не разговарал со нив со добра волја за да се најде заеднички јазик за надоместок за новинарските содржини на интернет, според неодамнешната директива на ЕУ. Случајот сам по себе се фокусира на тоа дали Гугл ги прекршил привремените наредби издадени...

Continue reading

zena

Светските борци за женски права во Македонија

Post Views: 0 Над 100 еминентни светски борци за права на жената ќе учествуваат на меѓународната конференција “Мир и безбедност-феминистичка алтернатива“, што започнува денеска во Скопје. На дводневната конференција е најавено учество на мировни активистки, политичарки, експертки и претставнички на образовните и владини родови институции од 23 земји од Европа, Блискиот Исток, Кавказот и САД. Почесна гостинка на конференцијата ќе биде позната светска писателка Навал Ел Садави од Египет, која поради активизам за женски човекови права, во 80-те години од минатиот век...

Continue reading

Струшките потрошувачи не знаат дека во градот има организација за заштита на нивните права

Post Views: 0 Стружани не се информирани каде можат да ги запознаат своите потрошувачки права. Иако нивните реакции се многубројни, сепак не знаат каде можат да се обратат на консултативен разговор и како да постапат кон сопствениците на трговските дуќани. Организација на потрошувачи во Струга постои речиси една година. Канцеларијата се наоѓа во општинската зграда и за таа намена се ангажирани две лица. Тие даваат совети со цел да ги заштитат потрошувачите. Од таму потврдуваат дека многу од граѓаните во Струга,  не се информирани за постоењето на организација која е отворена...

Continue reading

komemoracija

Последен поздрав до таткото на Јужна Африка

Post Views: 0 Голем број претседатели на држави и влади веќе допатуваа во Јоханесбург – меѓу нив се американскиот претседател Брак Обама, кој допатува заедно со сопругата Мишел. Покрај Обама, на комеморацијата допатуваа уште тројца поранешни американски претседатели, Џорџ Буш, Бил Клинтон и Џими Картер. Британската делегација ја сочинуваат актуелниот премиер Дејвид Камерон, кој е придружуван од своите тројца претходници на функцијата, а од име на кралицата Елизабета сочувство ќе изрази принцот Чарлс. Германија ја претставува претседателот Јоахим Гаук. Во Јоханесбург пристигна...

Continue reading

kamenja

Каменување до смрт за авганистанските прељубници

Post Views: 0 Смртната казна со каменување за осудените прељубници ќе влезе во авганистанскиот законик, изјави функционер, пренесува Reuters, додека аналитичарите предупредуваат дека човековите права стекната по соборувањето на талибанскиот режи полека исчезнуваат со повлекувањето на странските сили од земјата. „Подготвуваме нацрт на шеријатскиот кривичен закон во кој казната за прељуба, доколку постојат четири сведоци, е каменување”, рекол Рохула Каризада кој е член на комисијата за шеријатскиот исламски закон и претседател на авганистанската независна адвокатска...

Continue reading

U.N

Меѓународен ден на човековите права

Post Views: 0 Во Македонија денеска започнува одбележувањето на 10 декември – Меѓународниот ден на човековите права. По тој повод на Правниот факултет „Јустинијан Први“ вечер ќе се одржи дванаесетата ораторска вечер „Иво Пухан“. Утре ќе се одржи академија на која ќе зборува американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер, а настап ќе има и најдобриот оратор. Во организација на невладината организација „Цивил“ денеска во Младинскиот културен центар ќе биде организирана целодневна манифестација по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на човековите права и 60...

Continue reading

ZNM

ЗНМ дел од глобалната кампања за промоција на новинарските права

Post Views: 0 Здружението на новинарите на Македонија и оваа година се приклучува на акцијата „Да станеме за новинарството“, која денеска се организира на глобално ниво од страна на Меѓународната и Европската федерација на новинарите. Со годинешната кампања се потенцираат двете големи кризи во модерното новинарство – социјалната и професионалната, кои длабоко го погодуваат и македонското новинарство. По тој повод, ЗНМ ги повикува новинарите и медиумски работници, точно во 12:00 часот, ДВЕ минути да ја прекинат работата во знак на протест против условите за работа на новинарите,...

Continue reading

vistinskiot kral

Почина „вистинскиот“ британски крал

Post Views: 0 Вистинскиот наследник на британскиот престол според некои историчари е 71-годишниот пензионер Мајк Хејстингс. Човекот починал на 30-ти јуни во Австралија – втората негова татковина. Бил погребан денеска во Џерилдјари, гратче на 750 километри југозападно од Сиднеј.Хејстингс бил англиски аристократ, гроф кој емигрирал во Австралија во 1960 година во потрага по авантури. Во 2004 година еден документарен филм, што се емитувал на британската телевизија “Канал 4“ а бил посветен на британската монархија, заклучува дека предците на Хејстингс биле незаконски...

Continue reading

studentka

Универзитетски стипендии за девици

Post Views: 0 Челниците на еден град во Сиера Леоне нудат петтогодишна стипендија на девојките кои ќе ветат дека ќе ја сочуваат својата невиност до крајот на универзитетските студии.Целта на оваа необична одлука е да се намали бројот на тинејџерската бременост, истакна еден од челнеиците на јужниот град Бо, додавајќи дека тим од женски лекари е задолжен да ја потврди невиноста на кандидатките. Акцијата, меѓуота, наиде на критики од одреден број родители, како и од оранизацијата за заштита на женските и граѓанските права кои сметаат дека со тоа се кршат човечките права на...

Continue reading

Slovacka romska naselba

Во Словачка ќе ги стерилизираат сиромашните

Post Views: 0 Словачкото Министерство за социјални работи поднесе предлог за овозможување на бесплатна стерилизација за сиромашните групи на население. Ова покрена бран на незадоволство во земјата, информираше чешката државна телевизија. Христијанските политичари и невладини организации, кои го бранат правото на живот ја означија мерката за расистичка тврдејќи дека е наменета првенствено за ромското малцинство. Словачка неодамна се соочуваше со критики за наводно нелегална стерилизација на ромските жени. Некои од нив поради тоа ја тужат земјата пред Европскиот суд за човекови...

Continue reading

Почна судењето на Еклстон поради корупција

Post Views: 0 „Уверен сум во позитивен исход, сонцето сјае“, порачал 83 годишниот Берни Еклстон, насмеан влегувајќи во судницата, облечен во темен елегантен костум, бела кошула и темна кравата. На Еклстон му се заканува 10 годишна казна затвор доколку се прогласи за виновен за давање 44 милиони долари мито, помеѓу 2006 и 2007 година, на германскиот банкар Герхард Грибковски, еден од директорите на Bayerische Landesbank (BLB). Берни Еклстон се терети дека го подмитил Грибковски за продажба на комерцијалните права за Формула1. Грибковски требало, како што тврдат обвинителите,...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top