Tag: податоци

Промовиран Националниот геопортал за просторни податоци

Катастарските парцели, хидрографската и патната мрежа, начинот на искористување на земјиштето, зградите, географските имиња, висинскиот модел на теренот, ортофото картата, како и низа на други податоци може да се видат на Националниот геопортал за просторни податоци, рече вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, кој е и претседавач со Националниот совет за инфраструктурата на просторните податоци, на промоцијата на новиот геопортал што неодамна беше пуштен во работа. Катастарските парцели, хидрографската и патната мрежа, начинот на искористување на земјиштето, зградите, географските...

Continue reading

Наскоро релевантни податоци за состојбата на воздухот во Охрид

Во врска со зачестените јавувања од граѓани за зголеменото загадување на воздухот во Охрид, а чии сознанија се резултат на следење на апликацијата мој воздух и други нерелевантни извори. Во Охрид е во функција проектот „ Поттикнување на ефикасност на ресурсите и отпорноост на климатските промени на заедницата базирани на квалитетот на воздухот“ преку Интернет работи. Основната цел на проектот е да се поттикне одржливиот развој и да се ублажат климатските промени во регионот, преку заеднички мерки за соработка и пренесување на искуството помеѓу шесте партнери на проектот од пет земји на Балкан-Медитеран...

Continue reading

Тетово и Битола утрово со најзагаден воздух, за Охрид релевантни податоци сеуште нема

Продолжува високото ниво на загаденост низ поголемиот број градови во земјава кои истовремено се и едни од градовите со најзагаден воздух во Европа. Продолжува високото ниво на загаденост низ поголемиот број градови во земјава кои истовремено се и едни од градовите со најзагаден воздух во Европа. Последните релевантни информации од Министерството за животна средина и просторно планирање делат дека утрово најзагадени градови во земјава се Тетово (ПМ 25 – 116 г/м3) и Битола (ПМ 25 – 110 г/м3). Но за нашата општина, официјални податоци за нивото на загаденост од релевантните институции за обемот...

Continue reading

Нема податоци колкав е бројот и против кого се води постапка за загдување на животната средина

 Засега само случајот со велешка Топилница е  познат процес  добиен во полза на  јавноста. Од граѓанското здружение Флоразон кажувaaт дека таква анализа се работи и се очекува да биде објавена до крајот на оваа година.    Македонските граѓани живеат во нездрава еколошка средина. Јавноста  е секојдневно бомбардирана со податоци за  аерозагдувањето, загадувањето на водата и почвата. Евегенија Крстевска, адвокат и докторант од областа на правото на води при Филозофскиот факултет, тврди дека во земјава недостасуваат точни податоци колкав е бројот на претставки кои граѓаните и НВО ги покренале против...

Continue reading

СВР Охрид поднесе кривична пријава против охраѓанка и вевчанка за „злоупотреба на лични податоци“

И едната и другата креирале лажни профили на некои социјални мрежи, без согласност на лица од Охрид и Вевчани. Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против Л.Б.(29) од Вевчани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. Пријавената во текот на јануари оваа година неовластено навлегла во компјутерски систем на лични податоци на две лица од Вевчани и без нивна согласност презела и обработувала нивни семејни и други фотографии, по што ги објавила на нејзиниот лажен „Facebook“ профил и постирала коментари со недолични содржини. СВР...

Continue reading

Зголемен бројот на охриѓани кои ги проверуваат своите податоци во избирачкиот список

Над 70 граѓани од Охрид и Дебрца побарале увид во избирачкиот список во подрачното одделение на Државната изборна комисија. Во тек е јавниот увид во избирачкиот список за предвремените парламентарни избори кои се закажани за 11 декември. Службата на ова одделение почнувајќи од 28 октомври па се до 11 ноември на граѓаните им е достапна секој ден вкучително и сабота и недела од 8 часот и 30 минути до 19 часот, информираат од таму.   Зголемен е интересот на охриѓани за увид во избирачкиот список за предвремените парламентарни избори кои се закажани за 11 декември. Деновиве во подрачната единица...

Continue reading

ЕУ објави најнови податоци за влез на мигранти за 2015 година

Повеќе од една третина на баратели на азил се регистрирани во Германија Стотици илјади Сиријци, Авганистанци, Ирачани и припадници на други националности во минатата година ја одбрале западна Европа како безбедно засолниште. ЕУ ги објави најновите податоци кои укажуваат дека бројот на оние кои бараат азил во Европската унија во 2015 се зголемил за двојно во однос на 2014 година. Мигрантите пропатуваа илјадници километри кон Европа користејќи бродови, возови, автобуси…, а Брисел ја објави конечната бројка која за минатата година изнесува 1.255.600, а за 2014 таа бројка беше 562.680 случаеви. 362.800...

Continue reading

свр

Кривична за измама и злоупотреба на лични податоци

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „измама“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Н.М. (31) од Струга. Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „измама“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Н.М. (31) од Струга. Во текот на ноември 2015 година, пријавениот  со цел за себе да прибави противправна имотна корист, на неговиот пријател И.М. од Струга лажно му прикажал факти и го довел во заблуда, кажувајќи му дека познава луѓе од Скопје кои за одреден паричен надомест ќе му обезбедат работно место во Германија....

Continue reading

Хакерско поигрување со полицијата

Цената за пристап до доверливи податоци е 300-500 долари Можеме само да замислиме какви податоци се наоѓаат во компјутерите на полицијата – информации за криминалци,луѓе кои се под истрага, планови за идни акции и слично, и можеме да претпоствиме дека тие компјутери се заштитени со најдобрите антивирусни програми и дека корисниците внимаваат какви страници посетуваат од тие уреди. Сепак, последните месеци сѐ повеќе читаме како полициските станици имаат проблеми со хакерите кои вметнуваат malware и кој ги заклучува нивните компјутери и ги блокира сите податоци на нив. За пристап до овие податоци...

Continue reading© All rights reserved. Powered by YOOtheme.
Back to Top